Kepekten Kurtulmak için Evde Bitkisel Çözümler

Kepekten kurtulmak için evde bitkisel çözümler uygulayabilir ve kepeğe kesin çözüm getirebilirsiniz. Bu bitkisel çözümlerden sonra omuzlara dökülen ve saçların arasındaki kepeklerden artık utanmanıza gerek kalmayacak. Çünkü ilk uygulamadan sonra bile kepekten kurtulacaksınız.

Kepekten Kurtulmak için Evde Bitkisel Çözümler

Kepek, saç derisinin kuruması nedeniyle oluşmaya başlar. Özellikle kuru cilt tipine sahip herkeste çok daha fazla görülen bir saç sorunudur. Peki kepekten kurtulmak için ilaçlı şampuanlar, haplar veya kimyasalları karıştırmadan çözüm bulabiliriz?

Kepek Neden Olur?

Saçlarda kepek oluşumunun bir çok nedeni olabilir. Bir sorunu çözmeden önce sorunun neden olduğu bilinmeli ve bu nedenlerin düzene sokulması gerekir. Dilerseniz size kepeğin neden olduğunu maddelerle açıklayayım.

 • Kuru cilde sahip kişilerde kepek görülür. Bu nedenle kuru cilt bakımı yapmak önemlidir.
 • Kepek, egzama veya alerjik reaksiyonlar ile oluşabilir.
 • Sedef hastalığında kepek oluşabilir. Özellikle kafa derisinde kaşınma problemleri oluşur.
 • Saçlarınızın bakımsız ve yıkamamak nedeniyle olur.
 • Saç derisine mantar enfeksiyonu bulaştıysa oluşabilir. Mantar saç derisini genişletir ve derinin dökülmesine yani kepek oluşumuna yol açar.
 • Sağlıksız kimyasallar, jöle, saç spreyi ve bunun gibi saç şekillendiricileri fazla kullanmaktan kepek olabilir.
 • Ayrıca (seboreik dermatit) denen saç derisinin aşırı yağ salgılamasından da kepek oluşumu görülmektedir.

Kepekten Kurtulmak için 4 Büyük Sebep

Saçlarında kepek olan kişiler kepekten kurtulmak için büyük çaba sarf ederler. Ancak kepekten neden kurtulmak gerek? Güzelliği mi bozuyor? Sizi mi rahatsız ediyor? İşte bunların hepsi.

 • Saç aralarında biriken kepek omuzlarınıza kadar düşer ve ne kadar titiz olsanız da etrafınızdakiler omuzlardaki kepekleri görünce sizi pis ve bakımsız algılarlar.
 • Hatta aşırı kepek ve bakımsız saçlarda kepekler sanki bitlenecekmiş gibi durur.
 • Bazen kepeklere sadece omuzlara değil, alına, kaşlara ve boyun bölgesine de düşer. Bunun neticesinde ciltte kaşıntı oluşur.
 • Kepeğin cilde düşmesi, sizin kaşınmanız ve neticesinde sivilce, kızarıklık gibi durumlara da neden olur.

Kepekten Kurtulmak için En Basit Çözüm (Elma Sirkesi)

Evde kepekten kurtulmak için en basit çözüm elma sirkesi ile saçı durulamaktır. Bunun için temizlenmiş saçlarınızı son durulama suyundan önce yarım çay bardağı elma sirkesi ve 15-20 damla çay ağacı yağı ile birleştirip saç diplerinize 5-10 dakika masaj yapın.

Elma Sirkesi

Masajdan sonra saçlarınızı iyice durulayın. Bu arada soğuk su kullanmayı unutmayın. Saça sıcak su uygulamak saçların kepeklenmesine neden olur. Kepekten tamamen kurtulmak için bu uygulamayı haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Kepekten Kurtulmak için Beyaz Sirke

Sizi kepekten kurtaracak diğer bitkisel çözüm yolu ise beyaz sirkedir. Beyaz sirke saç derisi üzerindeki mantar oluşumunu engeller ve içerisindeki asetik asit sayesinde kepeği tedavi eder.

Bunun için iki su bardağı su ile bir fincan beyaz sirkeyi karıştırın. Banyoda son durulama suyundan önce bu karışım ile saçlarınızı yıkayın. Kalıcı olarak kepekten kurtulmak için bu uygulamayı haftada iki defa uygulayın.

Kepeğe Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Kepekten kurtulmak için aktardan veya marketten temin edeceğiniz bir şişe hindistan cevizi yağı ile kurtulabilirsiniz. Hatta saçlarınız yağlı ise hindistan cevizi yağı içerisine yarım limon suyu sıkarak uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu karışım banyo esnasında temizlenmiş saçlara uygulanmaktadır. Karışımı saçınıza dökün ve 20 dakika boyunca masaj yapın. Tüm kepek sorunlarına elveda demek için haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Kepekten Kurtulmak için Zeytinyağı

Kepekten kurtulmak için en basit ev çözümlerden biriside zeytinyağıdır. Zeytinyağı, kepek problemi için kalıcı bir çözümdür. Zeytinyağı aynı zamanda kuru cildi nemlendirir ve saç derisi kuruysa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

zeytinyağı

Kafa derinize bir miktar zeytinyağı dökün. Ardından sıcak su ile ıslatılmış ve sıkılmış, sıcak havluyu başınıza sarın. Ardından 40 dakika bekleyin ve her hafta bu uygulamayı tekrarlayın. Zeytinyağı saçların hızlı uzamasına da yardımcı olur.

Kepekten Kurtulmak için Limon Suyu

Yağlı ve kepekli saçlardan kurtulmak için limon suyunu denemelisiniz. Bu kür saçların pH seviyesini dengelerken aynı zamanda saç derisine yerleşmiş mantarın büyümesine de engel olur.

Limon Suyu

Bunun için 1/4 fincan limon suyunu son saç şampuanlama esnasından hemen önce saçlarınıza dökün. Ardından tüm saç derisine masaj yapın. Eğer varsa bir bone takın ve 20 dakika boyunca limon suyunu saç derinizde bekletin.

Kepeğe Kesin Çözüm Çay Ağacı Yağı

Aktardan temin edebileceğiniz çay ağacı yağı ile kepeğe kesin çözüm sağlayabilirsiniz. Çay ağacı yağı kepeğe neden olan kafa derisindeki mikropların üremesini durdurur.

Çay Ağacı Yağı

Kepek için çay ağacı yağı, kullandığınız şampuan ile beraber anti-kepek şampuanı yapılabilir. Çay ağacı yağını kullandığınız şampuanın içine dökebilir veya avucunuza dökeceğiniz şampuana bir kaç damla çay ağacı yağı damlatarak bu karışım ile saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz.

Kepek Tedavisi Aspirin

Aspirin mi? Aspirin ile kepek mi  geçermiş? Demeyin. Aspirin, kepeği mükemmel bir şekilde geçiyor hemde. İki adet aspirini ezip toz haline getirin. Bunu kullandığınız şampuan içerisine atın ve karıştırın. Bu şekilde şampuanı saçlarınıza sıkın ve kullanın.

Alternatif olarak bir fincan içerisine iki adet aspirinin tozunu koyun ve içerisine şampuanı katıp karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı yıkayın. Göreceksiniz ki, kepekler tamamen yok olacak.

Kepekten Kurtulmak için Aloe Vera Jeli

Aloe vera jelini bir çok güzellik malzemeleri satan yerlerden veya aktardan temin edebilirsiniz. Aloe vera doğal bir antibakteriyeldir. Aynı zamanda saç kremi olarak bile kullanılabilir.

Bunun için temizlenmiş saçlarınıza jeli dökün ve masaj yapın. Masaj sonrası 15 dakika bekleyip, şampuan ile tekrar yıkayın. İlk uygulamadan sonra bile saçlarınızda bir tane kepek göremeyeceksiniz.

Kepeğe Karşı Zencefil

Zencefil

Soğuk algınlığı için oldukça sık kullandığımız zencefil, kepek içinde çok etkili bir bitkidir. Bunun için toz zencefili veya zencefil yağını susam yağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Toplamda 15 dakika bekleme süresi sona erdiğinde hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Kepekten Kurtulmak için Evde Fesleğen Kürü

Fesleğen kuvvetli bir anti-bakteriyel ve anti-mantar özelliğine sahip bir bitkidir. Kepeğe karşı oldukça etkili olan fesleğeni kepekten kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bunun için fesleğeni bazı bitkiler ile karıştırarak daha güçlü bir iksir elde edebilirsiniz.

Bunun için fesleğen yapraklarını ve hint bektaşi üzümünü havanda ezin. Ezdikçe çamur kıvamına gelecek olan kürü saç diplerine uygulayın. Bu şekilde saç diplerinde bir saat kalan fesleğen kürü süre bitiminde yıkanabilir. Bu karışım saçlarınızdaki kepeği alıp götürecektir.

Kepeğe Kesin Çözüm Kına

Kepeğe karşı kesin çözüm olarak kanıtlanmış olan kına mükemmel bir ev çözümüdür. Yapmanız gerekenler ise bektaşi üzümü, limon suyu, badem yağı ve eşit miktarda kınayı karıştırıp, kafa derisine uygulamaktır.

Uygulama sonrasında masaj ve 20 dakika beklenmelidir. Bekleme süresi sonunda hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkarsanız uzun süre kepek görmeyeceksiniz demektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı