Kestane Balının Faydaları ve Kullanımı

Kestane balının faydalarıo kadar fazlaymış ki, astımdan ishale, mide yanmasından, kuru öksürüğe, ağız yaralarından, yanık tedavisine kadar kullanılırmış. Kestane balının bu faydalarını keşfetmek ve kestane balının kullanımı hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kestane Balının Faydaları ve Kullanımı

Doğa bizlere o kadar güzel şeyler sunuyor ki, sağlıktan cilt bakımına, saç bakımından vücut bakımına kadar her şeyi veriyor. Kestane balı da bu mucizelerden birisi. Her derde deva olan kestane balının faydalarına hep beraber göz atalım.

Kestane Balının Astıma Faydaları

Kestane balının en bilinen özelliklerinden bir tanesi astım hastalığını iyileştirmesidir. Özellikle ergenlik çağına girmemiş astım hastalarını 1 yıl içerisinde iyi ettiği söylenir. Kestane balını daha da kuvvetlendirmek için bir kaç malzeme ile karıştırarak, astım rahatsızlığına bir kür yapalım.

Malzemeler:

  • Yarım kilo kestane balı (organik)
  • 3 yemek kaşığı toz zencefil

Nasıl Yapılır?

Kavanoz içerisine yarım kilo kestane balını koyun ve üzerine 3 yemek kaşığı zencefili ekleyip, güzelce karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde artık hazır demektir. Her gece yatmadan önce 1 tatlı kaşığı kestane balı yiyin ve üstüne hiç bir şey yeyip, içmeyin. Astım hastalığına iyi gelecek en iyi bitkisel çözümdür.

Bağışıklığı Kuvvetlendirmek için Kestane Balı

Bağışıklık sisteminiz çöküntüde ise ve kendinizi biran önce toparlamak istiyorsanız aşağıdaki karışımı hazırlayın. Bu karışım aynı zamanda vücut direncini de arttıracaktır.

Kestane Balı

1 su bardağı süt içerisine 1 adet bıldırcın yumurtası ve 2 tatlı kaşığı kestane balını ekleyip, güzelce karıştırın. Bu karışımı günde 3 defa tüketin. Özellikle çocuklarda iştah açıcı, zayıflık gibi problemlere de iyi gelecektir.

ÖNEMLİ NOT : Yukarıdaki rahatsızlıklar için doktorunuz herhangi bir tedavi uyguluyorsa bu tedaviyi bırakmayın. Hatta bu karışımlar herhangi bir yan etki yapmayacağından doktorunuza bile sorabilirsiniz.

İshali Geçirmek için Kestane Balı

Bir bardak suyu kaynatın ve iyice soğusun. Bu suyun içerisine 2 yemek kaşığı kestane balı koyup, 2 gün boyunca bu karışımı tüketin. Eğer iki gün içerisinde geçmezse doktorunuza başvurun.

Kabızlık için Kestane Balı

Kestane balının faydaları arasında kabızlık problemi de vardır. Kabızlık problemi için ılık su içerisine 1 yemek kaşığı kestane balını ekleyip, karıştırın ve bu karışımı tüketin. 2-3 saat sonra kabızlık probleminin hemen geçeceğini göreceksiniz.

Mide Yanması, Ülser ve Gaztrid için Kestane Balı

Mide problemlerine karlı kestane balının faydaları çoktur. Mide yanması, ülser ve gaztrid gibi rahatsızlıkları geçiren kestane balı, her derde deva.

Kaynatılmış ve ılınmış bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı kestane balı ekleyin ve bu karışımı 1 ay boyunca tüketin. Özellikle sabah aç karnına ve ılık bir şekilde içerseniz, ne mide yanması ne ülser ne gaztrid rahatsızlığı kalacaktır.

Alt ve Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu Tedavisi

Kestane balının faydaları bitmiyor. Gece yatmadan hemen önce 1 tatlı kaşığı kestane balını tüketin ve sonrasında hiç bir şey yeyip, içmeyin. Hatta gün içerisinde 3-4 kere bile uyguladığınızda boğaz ağrısının iyileşeceğini bile göreceksiniz.

Kuru Öksürük ve Gıcık için Kestane Balı

Eğer kuru öksürük hatta bu öksürük nedeniyle gıcık olduysanız kestane balının faydaları siz yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı kestane balının içerisine yarım limonu sıkın ve gıcık tuttuğunda hemen bunu tüketin. Anında kuru öksürüğü ve gıcığı geçirecektir.

Kestane Balının Faydaları

Ağız Yaraları için Kestane Balının Faydaları

Ağız içerisinde çıkan tüm yaralara çözüm kestane balının faydaları ve kullanımıdır. Ağız içinde çıkan yaralar hem iştahı kapatır hemde keyfi kaçırır. Ancak hiç korkmayın çünkü bu karışım ağız için yaraları tedavi etmektedir.

Bir bardak su içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve önce bu karışım ile ağzınızın içini çalkalayın. Yaklaşık 15 dakika sonra 1 tatlı kaşığı kestane balını ağzınızda gezdirin. Özellikle yaralı bölge üzerine getirin ve yutun. Bu karışımı iki gün tekrarlayın. Eğer iki gün içerisinde geçmezse bende bu işi bilmiyorum.

Yanık ve Yara Tedavisi için Kestane Balı

Yanık ve yara izi tedavisi için kestane balı faydaları ve diğer malzemelerin karışımı ile tedavi edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler:

  • 50 gram organik kestane balı
  • 50 gram bal mumu
  • 50 gram tereyağı
  • 20 gram çam ağacı zifti veya pisisi (aktarlarda var)
  • Sargı bezi

Nasıl Yapılır?

İlk önce bal mumunu benmari usulü eritin ve diğer malzemeler ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın içerisine sargı bezini batırın ve yanık üzerine bağlayın. 15 gün içerisinde ne yara ne yanık izi kalacak.

Ağrılara Kestane Balının Faydaları

Ağrı olan bölgeye 1 yemek kaşığı kestane balı ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyin ve karıştırarak sürün. Bölgeye masaj yaparak sürdükten sonra sargı bezi ile sarın ve ağrının kısa sürede geçeceğini göreceksiniz.

Kilo Vermeye Kestane Balının Faydaları

Her gün yemekten 45 dakika önce ılık su içerisine 1 yemek kaşığı kestane balını ekleyip, şerbet yapın. Bu şerbeti yemeklerden 45 dakika önce tüketirseniz açlık hissinizi yatıştıracak ve zamanla size kilo verdirecek. 15 gün içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vereceğinizi sizde göreceksiniz.

Kolesterol için Kestane Balı

Sabahları aç karnına bir bardak süt içerisine 1 yemek kaşığı kestane balını koyun ve tüketin. Düzenli olarak tükettiğinizde kolesterolün düşeceğini göreceksiniz.

Tansiyona iyi Gelen Kestane Balı

Kestane balının faydaları arasında tansiyon rahatsızlığı olanlara da iyi gelecek bir karışım vardır. Bunun için 1 diş sarımsağı temizleyip, püre kıvamına getirin. 1 yemek kaşığı kestane balı ile karıştırıp, kahvaltı sonrasında tüketin. Tansiyon rahatsızlığının vücudu terk edeceğini ve çok rahatlayacağınızı göreceksiniz.

Kestane balının faydaları aslında saymakla bitmez. Halsizlik, adale ağrıları, zindelik, cinsel gücü arttırma, soğuk algınlığı ve grip, anfizem-koah, damar sertliği gibi bir çok şeye de iyi gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı