Kilin Saça Faydaları ve Uygulanışı

Kilin saça faydaları hakkında tüm gerçekleri bilseniz hiç durmadan bir aktara koşar ve bir an önce bentonit kil alırsınız. İyi de Bentonit kil nedir? Merak etmeyin oda bir kil çeşididir. Ancak tam olarak ne olduğunu aşağıda açıklayacağım. Bu yazımızda sizlere kilin saça faydaları ve saçlara nasıl uygulandığı ile alakalı bilgiler hazırladım.

Kilin Saça Faydaları ve Uygulanışı

Kile şöyle bir baktığınızda yağmur sonrası çamura benzer bir şey gibi görünebilir. Ben bu çamuru saça mı süreceğim diyebilirsiniz. Ancak kil, saçlar için doğal ve harika bir üründür.

Kilin Saça Faydaları

Özellikle saç için kullanacağınız kil türü bentonit kil ise saçlarınıza sağlayacağı faydalar karşısında siz bile şaşıracaksınız! O zaman gelin hep beraber kilin saça faydaları nelermiş? Kil saça nasıl uygulanırmış görelim. Ancak her şeyden önce sizlere bentonit kil nedir önce bunu bir açıklayayım.

Bentonit Kil Nedir?

Bentonit kil doğrudan topraktan çıkartılmış şifalı bir kil türüdür. Aztek, Hint kili olarak da bilinir. Emici bir kil türüdür. Bu kil volkanik külün oksijen ile etkileşmesi sonucunda oluşur. Bentonit kil sadece saça değil, yüze ve cilde de uygulanmaktadır. Bununla alakalı bir çok maske tarifi sitemizde mevcuttur. Bunun için güzellik maskeleri sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bentonit kil satılmadan önce güneşte kurutulur. Bu bilgide bir köşede dursun.

Bentonit kil, cilt derisindeki toksinleri atar. Aynı zamanda cilde sürüldüğünde yağlı ve akne eğilimli cildi iyileştirir. Peki bentonit kilin saça faydaları nelerdir?

Kilin Saça Faydaları

Bentonit kilin bir ton yararı ve bununda iki temel sebebi vardır. Birincisi bu kil negatif yüklüdür. Elma sirkesi veya su ile karıştırıldığında pozitif yüklü saçlardaki toksinleri yok eder.

kilin saça faydaları

İkincisi ise sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi saçın büyümesi için gerekli olan bir çok minerali içerir. Bu nedenle kilin saça faydaları olmazsa olmazdır.

 1. Kepekten kurtarır. Eğer saçlarınızda kepek sorunu varsa mutlaka bu kili saçlarınıza uygulamalısınız. Saçlarınızdaki fazla sebumu emer ve böylece daha fazla kepek oluşunu engeller. Ayrıca saç derisindeki tüm kepekleri alır götürür.
 2. Saçları hızla büyütür. Daha öncede belirttiğim gibi bu kil içerisinde saçların hızlı uzaması için gerekli olan sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller vardır. Saç derisindeki ölü deri hücrelerini arındırır. Ayrıca saçların hızlı bir şekilde uzamasına olanak sağlar.
 3. Enfeksiyonlardan korur. Saç enfeksiyonları son dönemlerde sıklıkla yaşanan cilt problemlerinden birisidir. Yukarıda da sizlere bentonit kilin negatif yüklü olduğunu ve pozitif yüklü saçlardaki toksinleri götürdüğünü yazmıştım. Aynı zamanda saç derisinde daha sonrası için toksin birikimini engeller. Böylece saç derinizi enfeksiyonlardan ve bakterilerden korur.
 4. Saçlarınıza parlaklık katar. Mükemmel bir saç maskesi yaparak bu kil sayesinde saçlarınıza yoğun bir parlaklık katabilirsiniz.

Saçların her zaman bakıma, kırılan saçların onarılmasına ve daima nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle saçlarımıza saç bakımı yapmalı veya yaptırılmalıdır. Bunu dilerseniz bir saç bakım merkezi içerisinde dilerseniz de kendi evinizde yapabilirsiniz. İşte tam bu noktada sizlere bir kaç kil maskesi tarifi vermek ve kilin nasıl saça uygulandığını anlatmak istiyorum.

Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Önce Malzemeler:

 • Yarım bardak bentonit kil
 • 6 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
 • Yarım çorba kaşığı hint yağı
 • Yarım çorba kaşığı badem yağı
 • Su
 • Plastik veya cam kase
 • Tahta kaşık

Saça kil maskesi nasıl yapılır

Nasıl Yapılır?

 1. Bentonit kilini, hindistan cevizi yağını, hint yağını ve badem yağını tahta bir kaşıkla kase içinde karıştırın.
 2. Kaseye elma sirkesini ekleyip kuvvetlice tekrar karıştırarak köpürtün.
 3. Karışımı bir kaç dakika beklettikten sonra yoğurt gibi bir kıvama gelecektir. Topak topak olmamasına dikkat edin.

Bentonit Kil Saça Nasıl Uygulanır?

 1. Saçlarınızı su ile nemlendirin. Saçları nemlendirmek kilin saça daha iyi uygulanmasına olanak sağlayacaktır.
 2. Bir seferde saçlarınızı avuçlarınızın içerisine toplayın ve bentonit kil maskesini saç köklerinden uçlarına kadar uygulayın.
 3. Saçlarınız bu arada kurursa bir sprey ile tekrar ıslatın.
 4. Maskeyi saçınızda 20 dakika kadar bekletin.
 5. Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu arada şampuan kullanabilirsiniz.

Kil Maskesi Tarifi

Eğer saçlarınız her şeye rağmen parlamıyor ise sadece 2 dakika kadar süren bu kil maskesini saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızın ne kadar parlak ve dolgun gözüktüğünü görün.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bentonit kil
 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • Yarım bardak su

Nasıl Yapılır?

 1. Yukarıdaki tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın.
 2. Saçlarınızı yıkayın ve bu karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün.
 3. Su ile tekrar durulamadan en az 5 dakika kadar bekleyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kilin saça fayda faydaları için metal bir kase veya metal kaşık kullanmayın.
 • Kil herhangi bir metal ile temas ettiği anda faydaları sıfırlanır.
 • Kil kuruduktan sonra saçtan çıkartılması zor olacaktır. Bu nedenle mutlaka ılık su ile temizlenmelidir.

Artık kilin saça faydaları hakkında tüm bilgileri size aktardığıma göre birde kilin saça yan etkileri konusuna da değinmek gerekiyor.

Bentonit Kilin Yan Etkileri

Kilin saça veya cilde zarar verdiği gibi bazı yazılar okuyorum. Ancak rahat olun. Kilin hiç bir zararı yoktur. Ayrıca kil negatif yüklü olduğu için cilt aracılığı ile emilim olmaz.

Gördüğünüz gibi kilin saçlara faydaları mucize şekilde etkilidir. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Eğer konu ile alakalı sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca saç bakımına önem veriyorsunuz saç bakımı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close