Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling nedir? Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Hangi cilt problemlerini giderir? Kimyasal peeling zararlı mıdır? Yoksa zararsız mıdır? İşte kafanızı kurcalayan tüm bu sorulara yanıt bulacağınız bomba gibi bir yazı hazırladım.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, yüz, boyun veya ellerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Kimyasal peeling, cildin pul pul dökülmesini hatta bir yılan gibi kabuk değiştirmesini sağlayan kimyasal bir çözelti uygulamasıdır.

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling uygulaması sonrasında uygulanan bölge eskisine göre çok daha pürüzsüz ve daha az kırışık olur. Ancak bir negatif yönü de cilt güneşe karşı çok daha duyarlı olur. Sizlere kimyasal peeling nedir sorusunun cevabını verdiğimi düşünüyorum. Şimdi sizlere bu uygulamanın çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.

Kimyasal Peeling Çeşitleri

Üç çeşit kimyasal peeling türü vardır. Bunlardan birincisi yüzeysel, orta ve derin olmak üzere uygulanmaktadır. Peki neden 3 adet ve bu çeşitler ne işe yarıyor?

Yüzeysel  : Bu peeling, cildin dış tabakasına nüfuz etmek için kullanılır. Bu tedavide yüz, boyun, göğüs veya ellerinizi yenilemenin yanı sıra, hafif cilt renginin ve pürüzlü cildin iyileştirilmesi için kullanılır.

Orta Derece : Bu uygulama ise hasar görmüş cilt hücrelerini çıkartmak için kullanılır. Cildin dış ve orta katmanına nüfuz der. Tedavi genel olarak yaşlılık lekesi, ince çizgiler, kırışıklar, çil ve hafif cilt rengini iyileştirmek için kullanılır. Kaba cildi daha pürüzsüz bir hale getirmek içinde kullanılır.

Derin : Cilt tabakasına derinlemesine nüfuz eder. Orta hatlar, yaşlılık lekeleri, çiller ve yara izleri için kullanılır. Cilt görünümünde ciddi iyileşmeler görülür ve sadece bir kez uygulanır.

NOT: Uygulamayı yaptırmadan önce mutlaka bir dermatoloğa gidilmeli ve kapsamlı bir şekilde muayene olunmalıdır. Kendi kendinize hangi çeşit peelingi uygulayacağınızı seçemezsiniz.

Kimyasal Peeling Ne için Yaptırılır?

Kimyasal peeling yaptırdım diyen bir çok arkadaşınızı duymuş ve ne için yaptırdığını merak etmiş olabilirsiniz. Peki ne için bu uygulama yaptırılır? Bu uygulama genel olarak aşağıdaki cilt sorunlarını gidermek amacı için yaptırılır.

Eğer cildinizde yukarıda saydığım her hangi bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız hemen bir dermatoloğa görünmeli ve bu tip cilt sorunları için uygulamasının yapılıp yapılmayacağını sorabilirsiniz.

Kimler Kimyasal Peeling Yaptıramaz?

Kimyasal peeling yaptırdım diyen herkes kafasına göre yaptıramadığı için bazı durumlarda bu uygulamayı yaptırmanıza izin vermiyor. Mesela koyu bir tene sahipseniz bu uygulama size uygun değil.

Genel olarak bu uygulamaya uygun olamayanlar, hafif ve ince tenli insanlardır. Bu işlem koyu tenli hastalarda maalesef işe yaramıyor. Bunun dışında enfeksiyonlu bir cilt yapınız varsa veya aktif deri hastalığı, hamilelik, sedef, egzama hatta son 48 saat içerisinde bir takım reçeteli ilaçları bile kullandıysanız o anda yaptıramıyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kimyasal Peeling Acıtır mı?

Maillerimize gelen soruların bir çoğuda peeling işlemi acıtır mı sorusu oluyor. Aslına bakacak olursanız bazı cilt tiplerinde kızarıklık ve tahriş gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Hatta kabuklanma bile görülebiliyor. Fakat cildin iyileşmeye hızlı bir şekilde geçmesi sonucunda bu acı da uzun süren ve dayanılmaz acılar gibi gözükmüyor.

Şimdi sizlere bir kaç uygulama yaptırmış kişilerin resimlerini göstermek istiyorum. Dikkatle bakacak olursanız yukarıda saydığım bir çok problemin gittiğini göreceksiniz.

Kimyasal Peeling Öncesi ve Sonrası

İlk olarak sizlere yüzünde derin kırışıklıklar olan ve peeling uygulayan bir bayan göstermek istiyorum. Öncesinde ve sonrasında kırışıklıkların ne kadar azaldığını gözlerinizle görebilirsiniz.

Kimyasal Peeling Öncesi ve Sonrası

Aşağıda gördüğünüz uygulamada ise yüzünde çil olup uygulama sonrasında çillerin %70’inin solduğunu hatta bazı bölgelerde yok olduğunu görebilirsiniz.

kimyasal peeling

Kimyasal Peeling Zararları ve Yan Etkileri

Bir çok kişi kimyasal peeling zararları var mı? Yan etkileri neler gibi sorular da soruyor. Hemen bunlara da bir cevap verelim.

  • Bazı ciltlere uygulandığında cilt renginde kahverengimsi bir renk değişimi olduğu görülmektedir.
  • Bazı cilt yaralarında ise yaraların tekrar nüksettiği görülmektedir.

Kimyasal Peeling İyileşme Süresi Ne Kadar?

Yüzeysel : İyileşme süresi 1 ile 7 gün arasında sürmektedir. Tedavi edilen cilt başlangıçta hafif kızarıklık ile başlar. Cilt iyileşene kadar losyon ve krem uygulanır. Bununla beraber günlük olarak güneş koruyucu da uygulanmaktadır. Genel olarak makyaj, uygulama sonrasındaki gün yapılabiliyor.

Orta Derece : İyileşmesi 7 ile 14 gün arasında sürmektedir. Tedavi edilen cilt üzerinde kızarıklık ve şişlik ile başlar. Özellikle ilk 48 saatte şişlik kötüleşir. Hatta yüze uygulandığında göz kapakları şişebilir. Kabarcıklar oluşabilir. Hafif losyon ve krem uygulanır. İyileşme tamamlanıncaya kadar güneş ışından kaçınılır. Kamuflaj etmek için bir hafta sonra makyaj yapılabilir. Ayrıca ilk hafta doktor tarafından randevu verilir.

Derin : İyileşmesi 14 ile 21 gün arasında sürer. Tedavi edilen alan bandajlı olur. Cilt günde dört defa nemlendirilir. Ayrıca 14 gün boyunca merhem uygulanır. Yaklaşık olarak üç ay boyunca güneş ışından kaçınılır. Doktor 10 günde bir randevu yazar.

Dip not olarak kimyasal peeling uygulamasından sonra güneşe maruz kalma ve sigara içimi olmamalıdır. Aksi halde cilt enfeksiyon kapabilir. Ayrıca yara izlerinde istenmeyen yan etkiler görülebilir.

Umarım sizlere konu hakkında detaylı bilgileri vermişizdir. Eğer bu konu hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz. Ayrıca yüz bakımı ile alakalı yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Son olarak sizlere youtube.com sitesinde dikkatimi çeken ve “kimyasal peeling nasıl uygulanır” adlı videoyu izletmek istiyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM