Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Neler İyi Gelir?

Kol ağrısı bir çok nedenden meydana gelebilir. Bir yere çarpma sonucunda veya romatizması olanlarda hava değişikliğinde görülür. Sağ kol ağrısı olabildiği gibi sol kol ağrısı da olabilir. Peki kol ağrısı nasıl geçer? Kol ağrısına ne iyi gelir?

Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Neler İyi Gelir?

Kol ağrısı bazen çok hafif bazende çok ağır bir şekilde geçer. Eğer kolunuzun herhangi bir yerinde ağrı varsa o günkü günlük işleriniz aksayabilir. Bazı kol ağrıları durumunda kolunuzu kaldıramayacak sancılar bile saplanabilir. Ancak endişelenmeyin. Sizler için kol ağrısının nasıl geçeceğini ve nelerin iyi geldiğini paylaşacağız.

Kol Ağrısı Nedenleri

 • Kol ağrısı genel olarak gece üzerine yatmanız sonucunda oluşur.
 • Kol ağrısının diğer bir nedeni ise sinir sıkışmasından kaynaklanır.
 • Burkulma, ezilme, zedelenme gibi durumlarda da görülür.
 • Romatizma sorunu nedeniyle kol ağrısı çeken insan sayısı oldukça fazladır.

Kol Ağrısı

Şiddetli kol ağrısı gibi bir sorununuz varsa kol ağrısı nedenleri farklı şeylerde olabilir. Eğer çok şiddetli kol ağrısı varsa mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir. Kol ağrısı bazen şişme veya kramplar halinde kendini gösterebilir. Bazen sağ kol ağrısı bazende dol kol ağrısı olabilir. Hatta bazı kol ağrılarında bilek, dirsek ve omuzu da etkileyebilir.

Kol Ağrısı için İlk Yöntem Dinlenme

Eğer hafif kol ağrısı varsa bunun için en iyi yapılması gereken şey ağrıyan kolunuzu dinlendirmektir. Örneğin uyumak, küçük doku hasarlarını onarmak için en önemli bileşendir. Eğer kolunuzu ve vücudunuzu dinlendirmezseniz iyileşme sürecini gecikir.

Kol ağrısı başladığı andan itibaren 24 saat ile 72 saat arasında ağrılı olan bölge mümkün olduğu kadar dinlendirmeli ve kolu yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Kol Ağrısı için Soğuk Uygulama

Kol ağrısı soğuk kompresler ile tedavi edilebilir. Özellikle kol ağrınız yeni başladı ise tam çözüm olacaktır. Soğuk kompres, ağrılı olan bölgeyi uyuşturur ve dokuya yardımcı olur. Dolayısı ile ağrı hafifler.

 • Buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve poşeti ince bir havlu ile sarın.
 • Ağrı olan bölgeye 10 ile 15 dakika boyunca yerleştirin.
 • Gün içerisinde bir kaç kez bu işlemi tekrarlayın.

Kol Ağrısı için Sıcak Sıkıştırma

Soğuk kompres gibi sıcak kompres de kol ağrısını tedavi etmede işe yarar. Bununla beraber sıcak kompres uygulamasının etkili olması için ağrı başladıktan sonra 48 saatlik dilimde uygulanmalıdır. Isı bölgenin kan akışını arttırır ve ağrıyı azaltır.

Kol Ağrısı

 • Sıcak su torbasını sıcak suyla doldurun ve ağrıyan kol üzerinde 10 ile 15 dakika boyunca uygulayın. Tam bir rahatlama elde edene kadar günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca duşta sıcak su altında durabilirsiniz. Ağrıyan kolunuza ılık su tutabilirsiniz. Bunu günde bir kaç kez tekrarlamanız gerekmektedir.

Ağrıyan Kolu Sıkıştırma Yöntemi

Etkilenen bölge bir bandaj yardımı ile sıkıştırabilir. Elastik bandaj ile sarmak, ağrıyı ve şişmeyi azaltır. Ağrıyan kolun iyileşmesini sağlar. Sıkıştırma yönteminde ağrılı bölgeye baskı uygulanır.

DİKKAT: Ağrıyan bölgeyi çok sıkıştırmayın. Çok fazla sıkarsanız kötü kan dolaşımına sebebiyet verirsiniz ve durum daha da kötüleşebilir. Ayrıca bölgede uyuşukluk, artan bir karıncalanma, serinlik ve şişlik oluşur.

Kolunuzu Yüksekte Tutun

Ağrı olan kolu yüksekte tutmak ağrılı bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır. Mesela otururken kolunuzun altına bir yastık koyabilir ve normalinden daha yukarıda tutabilirsiniz. Böylece bölgedeki kan akışı hızlanacağından dolayı iyileşme süreci hızlanır. Çok fazla yükseğe kaldırmamaya dikkat edin.

Ağrılı Kola Masaj Yapmak

Kol ağrısına masaj yapmak iyi gelecektir. Masaj, kan dolaşımını iyileştirir ve buda hasarlı dokuyu daha hızlı onarmaya yardım eder. Nazik bir masaj aynı zamanda bölgedeki stres ve gerginliği azaltacaktır.

 • Mikrodalgada birkaç saniye susam, hardal, Hindistan cevizi ve zeytinyağını ısıtın.
 • Sıcak yağları kolunuzun ağrılı olan kısmına sürün.
 • Kan dolaşımını arttırmak ve ağrıyı hafifletmek için hafif bir şekilde masaj yaparak sürün.
 • Günde bir kaç kere bu işlemi tekrarlayın.

Kol Ağrısı için Zencefil

Kol ağrısı nasıl geçer diye soracak olursanız size kesinlikle tavsiye edeceğim şey zencefildir. Antioksidan görevi gören zencefil, kol ağrısını azaltmak için oldukça etkili bir bitkidir.

Zencefil kol ve omuz ağrısı olmak üzere tüm iltihaplı ağrıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır ve iyileşme süreci kısalır.

 • Bir fincan zencefil çayı demleyin ve üzerine tadı güzelleşmesi için bal ekleyip tüketin.
 • Tıpkı bir ağrı kesici gibi işlem görecektir.

Sitemizdeki diğer sağlık makalelerini görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı