Kortizonun Kanser Yapma Riski Var Mı?

Kortizonun Kanser Yapma Riski Var Mı?

 

Kortizon vücudumuzdaki hormon türevlerinden bir tanesidir. Vücudumuzdaki görevi de vücudun yağ dengesinin karbonhidrat oranını sağlamaktır. Yine bireylerin metabolizmaları ile de alakalı olarak vücudumuzda üretmiş oldukları kortizon oranı farklılıklar gösterebilmektedir. Sonuç olarak bu değişiklikler vücudumuzun ağırlığı ile de alakalıdır. Yani kilosu olması gereken kilo oranlarından fazla olan bireylerin üretmiş olduğu kortizon oranı kortizon oranından %50 fazladır. Yine bunların dışında da çeşitli hava değişiklikleri, dinlenme aktif çalışma heyecanlanmakta kortizon üretiminin seviyesinde değişiklik gösterir.

Eğer ki vücudumuz bir çeşit nedenlerden dolayı yeterli oranda kortizon üretmiyorsa vücudun kortizon oranı dışarıdan vücuda alınarak sağlanmaktadır. Kortizon, vücudumuzun üretiminin yetersiz kalmış olduğu noktalardan dışarı alınıyorsa, kortizon eksikliğinin neden olduğu çeşitli hastalıklar içinde kullanılabilmektedir. Yine kortizon kullanmak da eğer uzman doktor tarafınca uygulanmıyorsa, oldukça tehlikeli ve riskli durumları da beraber getirebilir. Bunun sebebi, hastalığın ilerlemiş olduğu durumlara ve hastalığın şekline göre uygun olan dozlarda kullanılması gerektiğidir.

Kortizon tedavisi uygulanmakta olan çeşitli hastalıklara gelecek olursak, tümör tedavisi, böbrek üstü bezleri için kortizon az üretiliyorsa, idrar yolu hastalıklarında, kortizon hormon çeşidi olduğu için hormonsal hastalıklarda uygulanabilmektedir.

 

Kortizonun Yan Etkileri Nelerdir?

 

Kortizon, yine aşırı alındığı takdirde ciddi bazı problemlere yol açabilmektedir. Yan etkileri fazla olan kortizon bazı kişilerde farklı sonuçlara yol açabilmektedir.

Yan etkiler ise bütün vücudu etkileyebilmektedir. Kas zayıflıkları yine buna bağlı bir şekilde vücutta oluşan halsizlik, gelişme bozuklukları, kemik erimesi ve yine ciltte fazlalaşmış olan bazı kıllanma problemleri de gerçekleşebilmektedir. Vücutta oluşan çeşitli yağlanma ve ödem durumları, adet düzensizlikleri, şeker sorunları, mide problemleri de aşırı kortizon alımının yan etkileri arasında yer alabilmektedir. Bütün bunlara bağlı olarak da yine bazı psikolojik sorunlar da oluşabiliyor.

Kortizon kullananların dikkat etmesi gereken bazı durumlarda vardır. Doktorun verdiği dozlarda kullanılması oldukça önemlidir. Tedavide bulunan birey kullandığı tuz oranına da çok dikkat etmeli, hatta mümkünse tuzu kesmesi oldukça önem arz eder. Yine kortizon sürekli olarak açlık hissi yaşatır. Bu yüzden yiyeceklerine de dikkat edilmelidir. Yine yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde kortizonun kansere sebep olması gibi bir soruna rastlanmamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı