Kükürtlü Sabun Faydaları ve Kullanımı

Bitkisel sabunlar arasında en çok kullanılan ve kullananlar tarafından oldukça olumlu yorumlar alan kükürtlü sabun hakkında bir çok bilgi topladık. Bu yazımızda kükürtlü sabunun faydaları ve kullanımına kadar her bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Kükürtlü Sabunun Faydaları ve Kullanımı

Yer yüzünde bulunan bir çok meyve, sebze ve bitkilerin özleri şimdilerde kullandığımız cilt bakım malzemelerine özleri ile giriş yapmıştır. Bu bitkilerin özleri ile gerek bitkisel yağlar gerekse de sabunlar yapılmıştır.

İşte bu sabunlardan biriside kükürtlü sabundur. Kükürtlü sabun hemen hemen her eczaneden veya organik ürün satan dükkanlardan temin edilebilir. Çokta pahalı olmayan ve bir çok derde deva olan bu sabunun ne gibi özellikleri olduğunu sizlere açıklayalım.

Kükürtlü Sabun Nedir? Ne İşe Yarar?

Kükürtlü sabun genel olarak cildinde sivilce ve akne gibi cilt problemleri olan kişiler tarafından kullanılır. Ciltteki sivilce ve akneyi kurutarak ciltten uzaklaştırır. Bununla beraber ciltte sivilce oluşumunu da engeller. Kısacası cildi, sivilceye karşı korumaya alır.

Kükürtlü Sabunun Faydaları

Bunun dışında antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde ciltte mikrop ve yağlanma sorunlarını da ortadan kaldırır. Bir çok kükürtlü sabun kullanan kişi bu sabunu öve öve bitiremez.

Kükürtlü Sabun Nereden Alınır?

Her yerde satılan kükürtlü sabun alınmamalıdır. Kükürtlü sabunlar aktarlarda, eczanelerde ve organik ürün satan pazar ve dükkanlarda bulunabilir.

Satın alacağınız kükürtlü sabunu koklamak istediğinizde pek mideniz kaldırmayabilir. Bu nedenle çok derin bir nefes koklamayın. Bunun dışında son zamanlarda kokulu kükürtlü sabunlarda çıkmıştır. Eğer normalinin kokusu hoşunuza gitmezse kokulu kükürtlü sabunda alabilirsiniz.

Kükürtlü Sabunun Faydaları

Yukarıda bahsettiğim gibi kükürtlü sabunun sadece sivilce ve akne için faydaları yoktur. Vücutta bir çok şeye iyi gelmektedir. Ancak biz kükürtlü sabunun cilde faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

 • Kükürtlü sabun işle vücut yıkandığında vücuttaki gözenekler açılır ve normal sabunlardan kat kat daha iyi temizler. Vücuttaki yağları ve kirleri çok daha iyi arındırır.
 • Kükürtlü sabun  aynı zamanda ciltteki ölü deriyi temizler.
 • Cildi pürüzsüzleştirir.
 • Sivilce ve akneleri kurutur.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde ciltteki mikropları  yok eder.
 • Yağlı ciltlerin yağ oranını dengeler.
 • Düzenli kullanılan kükürtlü sabun ciltteki siyah noktaları yok eder ve yeniden oluşmasının önüne geçer.
 • Cildin gözeneklerini açar ve cilt rahatça nefes alır.
 • Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarını iyileştirir.
 • Terlemeyi durdurucu bir etkisi vardır. Ayrıca ter kokusunu yok eder.

NOT: Kuru cilde sahip olan kişilerin bu sabunu kullanmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun nedeni kükürtlü sabunun yağ emme özelliği nedeniyle kuru cildi daha çok kurutmasıdır.

Kükürtlü Sabunun Saça Faydaları

Kükürtlü sabunu saç problemleri ve saçlarınızın bakımı içinde kullanabilirsiniz. Size kükürtlü sabunun saça faydalarını yazayım.

Kükürtlü Sabun

 • Saç dökülmesinin ve saç kırılmasının önüne geçer.
 • Saçları inanılmaz bir şekilde temizler ve arındırır.
 • Saçta bulunan mikropları öldürür. Ayrıca kafa derisindeki gözenekleri açar ve hızlı saç uzatıcı etkisi vardır.
 • Saçları doğal özü sayesinde güçlendirir, besler ve parlatır.
 • Saçlarda oluşan bitlerin önünü keser.

NOT : Kuru saça sahip olan kişilerin kullanmasını tavsiye etmiyorum. Kükürtlü sabunun yağ emici özelliği olduğundan kuru saçları daha çok kurutmaktadır.

Kükürtlü Sabunun Kullanımı

Kükürtlü sabunun kullanımı normal sabunlar gibidir. Bunun dışında kükürtlü sabunu hem cildinize hemde saçlarınıza kullanabilirsiniz.

Kükürtlü sabun cilt için kullanılacaksa her sabah kalkınca ve her gece uyumadan önce kullanılmalıdır. Sadece birer defa kükürtlü sabun ile yüz yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Kükürtlü  sabunu saçlar için kullanacaksanız haftada en fazla 3 veya 4 kere kullanmalısınız. Saçlarınızı kükürtlü sabunile iyice köpürttükten sonra saç diplerine masaj yapılmalıdır. Akabinde 10 dakika saçlarda bekleyen kükürtlü sabun temizlenmelidir.

Kükürtlü Sabunun Zararları

Kükürtlü sabunun zararları bir elin parmaklarını geçmez. Kükürtlü sabunun zararları kuru ciltlere ve kuru saçlara iyi gelmez. Bunların dışında kükürtlü sabunun hiç bir zararı yoktur.

Kükürtlü Sabun Fiyatı

Kükürtlü sabun fiyatı marka marka değişmektedir. Ancak fiyatları yaklaşık olarak 5 ile 15 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar aktardan alınan fiyatlardır.

Eğer kükürtlü sabunu eczanelerden veya kozmetik marketlerden satın alırsanız fiyatları biraz daha pahalı olabilir. Bilinen ve en çok kullanılan markalar arasında Moos, Bello Dora, Koza ve Macitefendi kükürtlü sabunudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı