Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Ağrıya Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir ve Ne İyi Gelir?

 

Kulak ağrısı günümüz çerçevesinde birçok bireyin sık bir şekilde yaşadığı sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kulak ağrısı ilk başlarda zonklama olarak oluşabilir. Bazı durumlarda da oldukça kısa olan zonklamalar beraberinde bazı durumlarda ise uzun zonklamalar oluşabilmektedir. Kulak ağrısının nedenlerine gelecek olursak bu nedenlerden en çok yaşanmakta olanı östaki borusunun tıkanması beraberinde meydana gelen ağrılardır. Birçok faktörlere göre kulak ağrısı seyredilebilir. Kulak ağrısına sebep olan farklı etkenler çerçevesinde yüksek ses, hava koşulları, soğuk basınç ve mevsimsel sorunlar sebebi ile ağrılar oluşarak bireyleri rahatsız eder ve hatta geri dönüşü iyi olmayan daha farklı hastalıklara da neden olabilmektedir.

 

Kulak Ağrısının Sebepleri

 

Kulak ağrısı hiçbir sebep olmadan meydana gelebilir. Eğer bir kulak ağrısı yaşıyorsanız kesinlikle sebebini öğrenmek için doktora başvurmalı ve bir an önce tedaviye başlamalısınız. Kulak ağrılarını iki faktöre ayırırsak eğer iç kulak hastalıkları ve vücutta farklı bir hastalığın kulağa yankı yapması olarak ayırabiliriz. Bunun sebebi de vücudumuzda olan sinir hücreleri oldukça hassas çalışmaktadırlar. Farklı başka yerlerde bulunan bir çeşit hastalık kulağa vurabiliyor. Kulak ağrısı çeşitlerini biraz daha açarak açıklama yaparsak eğer dış kulak ağrısından başlayabiliriz. Kulak kepçesinde bazı problemler yok ise hastalık büyük ihtimal çerçevesinde kulak yolu kanalı içinde bulunabilmektedir. Yine bazı durumlarda da kulak içinde olabilir.

 

Kulak Ağrısı Çeşitleri

 

Ağrı çeşidini anlayabilmek için ağrıyan kulağınıza az bastırmalı veya dışa doğru çekmelisiniz. Beraberinde kulağınızdaki ağrı yükseliyorsa eğer kulak yolunda bir çeşit problem oluştu anlamına gelebilir.  Kulak yolu ağrısı genel bazda kulağın sürekli ıslak kalmasını sağlayabilir. Yine örneklemek gerekirse denize gitmek, hamama gitmek sonucunda kulağa kaçan sular ve kulağı iyi bir şekilde kurutamamanızdan kaynaklanabilir. Yine eğer kulağınız içinde sürekli ağrılar bulunuyorsa mantar hastalığının bulunma olasılığını da göz önünde bulundurmalıyız.

Orta kulak iltihaplarına gelecek olursak bu kulak ağrısı da son derece yüksek oranlarda ağrıya sebebiyet veren zonklamalar eşliğinde sez edilen ağrı çeşitleri arasındadır. Yine bazı durumlarda da sızlama şeklinde meydana gelebilir. Kulak yolu kanalının bitiş noktasında olan orta kulak konumuna östaki borusu bağlanır. Sinüzit, nezle benzer hastalıkların uzun süreler sürmesi sebebi ile de ortak kulak iltihabı ile sık bir şekilde karşılaşılabilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close