Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kulak tıkanıklığı birçok kişinin başına gelen, ufak can sıkıcı bir durumdur. Basit yollarla kulağımızın tıkanabilmesi mümkün olsa da, bu tıkanıklığa karşı çözüm yolları da buna bağlı olarak basittir. Yine de bu yollar ile çözüm bulamazsanız kesinlikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Sizlere bu yazımızda kulak tıkanıklığı nasıl açılır? Bu sorunun çözüm yollarını anlatacağız.

 

Kulak Tıkanıklığını Giderebilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Bu yollardan birisi, zeytinyağı karışımı hazırlayarak bu karışımı kulağınıza uygulamaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek, zeytinyağı ile kulak temizliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kulaklarınızın tıkanıklığını açabilmek ve kirini temizleyebilmek için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

 

Zeytinyağı İle Kulak Temizliği

  • Zeytinyağını Isıtın; Zeytinyağı, kulaklarınızda bulunan kirin yumuşamasında yardımcı olur ve kendi kendine akmasına yardımcı olur. Zeytinyağını kulağınıza uygulamadan önce, vücut ısınız ile eşitlemek için ısıtmanız gerekmektedir. 2-3 yemek kaşığı zeytin yağının Isısını 37° seviyelerine getirmeniz yeterli olacaktır. Aşırı ısındığında kulağınıza zarar verebilirsiniz.
  • Isıtmış olduğunuz zeytinyağını, bir kulak damlası kabının içerisine doldurun. Damla kabı bulamıyorsanız, bir şırınga yardımıyla da bunu yapabilirsiniz. Bu sayede doğru miktarda sıvıyı kulağınıza daha kolay bir şekilde dökebilirsiniz. Damlatma işlemini yaptıktan sonra, kafanızı bir kaç dakika eğik tutarsanız, sıvının dışarı çıkmasını engelleyebilirsiniz.
  • Her seferinde 2 damla olmak üzere, günde 3 kere bu işlemi tekrarlayın. Zeytinyağı ile kulak kiri temizlemek istiyorsanız, bu işlemi en az 4-5 gün uygulamanız gerekmektedir.

 

Evde Kulak Tıkanıklığını Nasıl Giderebiliriz?

Kulak tıkanıklığını hiçbir şey kullanmadan da giderebilmemiz mümkündür. Bunun için çok bilindik birkaç yöntemden bahsedelim.

 

Kulak Basıncı Eşitleme

Aşağıdaki eylemleri gerçekleştirerek, kulaklarınızda bulunan basıncı eşitleyebilir, kulak tıkanıklığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

  • Esneme
  • Çiğneme
  • Yutma
  • Burnunuzu kapatıp, burundan nefes almaya çalışın.

 

Bol Sıvı Tüketin

Kulak basıncına yol açan sinüs tıkanıklığını giderebilmek için bol sıvı tüketmelisiniz. Bu sayede kulak tıkanıklığı yaşama riskiniz de en aza inecektir.

 

Kulağınıza Sıcak Bir Kompleks Uygulayın

Bir havlu ısıtın ve bu havluyu birkaç dakika kulağınızın üzerine yerleştirmeyi deneyin. Bu sayede basınç azalacaktır.

 

Yukarıdaki işlemlerden hiçbirisi işinize yaramadıysa, mutlaka doktorunuza gözükmeniz gerekiyor. Aksi taktirde, kalıcı hasarlara yol açabilir ve sonucunda duyma bozukluğu yaşayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı