Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt bakımı son derece önemli ve kuru cilde sahip olan tüm bayanların büyük bir dikkatle yapması gerekli uygulamadır. Kuru cilt bakımı yaparken organik malzemeler kullanmak ve cildi daha da kurutacak her şeyden kaçınmak gerekir. Şimdi sizlere kuru cilt bakımı yapabilmeniz için gerekli olan tüm bilgileri aktarmak ve evde kuru cildinize nasıl bir bakım yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt bakımı gerçekten zor bir iştir. Ancak Kuru ciltleri normale döndürecek maske tarifleri sayesinde kuru ciltlerinizden kurtulacaksınız. Aşağıda sizler için kuru ciltler için bir kaç maske çeşitlerinden bahsedelim.

Kuru Cilt için Maske

  • 1 adet pişirilmiş kabak
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı bademyağı

Kuru cilt için maske hazırlanışı : Daha önceden pişirmiş olduğunuz kabağı bir kase içine koyun ve kabağı püre haline gelene kadar ezin. Ezdiğiniz kabaklara 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı bademyağını ilave ederek karıştırın. Bu karışımı iyice karıştırın ve cildinize sürün. Kabak maskesini yaklaşık olarak 30 dakika kadar cildinizde kalmasını sağlayın. Kabak maskesi cildinize güzel bir ton ve nem sağlayacaktır.

Nemlendirici Cilt Maskesi

  • Yarım tüp Bepanthene krem
  • 1 adet Evingen Ampul
  • 1 çay kaşığı kayısı yağı

Nemlendirici Cilt Maskesi Hazırlanışı : Yarım tüp Bepanthene kremi bir kaba boşaltın. Evigen ampul ve kayısı yağını kremin üzerine ilave edin ve yaklaşık 5 dakika boyunca karıştırın. Artık nemlendirici cilt maskeniz hazır.

Nemlendirici cilt maskesini mümkünse gece sürün ve sabaha kadar yüzünüzde maske olarak kalsın. Kuruyan ciltlere mükemmel bir bakım sağlayacaktır.

Kuru Cilt Bakım Maskesi

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 yumurta sarısı
  • 7 adet badem

Kuru Cilt Bakım Maskesi Hazırlanışı : Önce bademleri bir kaba koyun ve sarımsak döver gibi toz haline gelene kadar dövün. Ardından 1 yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı balı badem tozunun üzerine ilave edin. Karışımı yaklaşık olarak 5 dakika karıştırın. Kuru cilt bakım maskesi hazır olduğunda kuruyan cildinize uygulayın. Maskenin yaklaşık olarak 20 dakika cildinizde bekletmeniz gerekmektedir. Badem kuru ciltleri onaran bir besindir. Bal ise cildinizi nemlendirilmesini sağlar.

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

İçerdiği vitamin, mineral ve doğal yağ asitleriyle etkili bir nemlendirici olan avokado maskesini yarım avokada ve 1 tatlı kaşığı balla hazırlayabilirsiniz.

Önce avokadoyu sürülecek kıvama gelinceye kadar çatalla ezin. Sonra balla birlikte karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Avokado maskesini cildiniz çok kuruysa haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

Kuru Cilt İçin Yulaf Kepeği Maskesi

Cildi derinlemesine nemlendiren ve ilk uygulamadan sonra bile cildin yumuşamasını sağlayaan yulaf kepeği maskesi aynı zamanda kırışıklık oluşumunu geciktirir ve gözenekleri temizler.

Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı yulaf kepeği (yulaf kepeği yerine yulaf ezmesi de kullanabilirsiniz) 1 yemek kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı zeytinyağı.

Tüm malzemeleri bir kaba alın ve iyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyip bol suyla durulayın. Hazırladığınız maske artarsa hava geçirmez bir kaba alın. Buzdolabında 1 hafta boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Kuru Ciltlere Kahve Maskesi

Kahvenin cildi yumuşatan ve parlaklık veren etkisini kuru cildinizin daha canlı görünmesi için kullanabilirsiniz.

Kahve maskesi için 2 çay kaşığı kahve telvesine veya 2 çay kaşığı kullanılmış filtre kahve makinesi kahvesine ihtiyacınız var. Maskenin yumuşatıcı etkisi arttırmak için gerekli diğer malzemeler şöyle; 2 çay kaşığı kakao (toz), 3 çay kaşığı süt, 2 tatlı kaşığı bal.

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak göz ve dudak çevresi dışında kalan bölgelere sürün. 10 dakika bekletip bol ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizin nemi tutması için nemlendirici krem kullanın.

Kuru Cilt Bakım Ürünleri mi Dermatolog mu?

Cilt kuruluğu olan kişiler mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalılar. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rastgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler önerilmelidir.

Cildi kuru olanlar ne tür kozmetik ürünler kullanmalı?

Kuru cilt problemi olan hastalar yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride iritasyon problemi olmayan kişiler ise üre ihtiva eden kozmetik nemlediricilerden fayda görebilirler. Banyo sonunda kullanılan vücut yağları derinin nem kaybını engeller. Bu tip kozmetik ürünlerin de oldukça faydası vardır.

Havalar Cildi Etkiler mi?

Kuru deri, stratum korneum tabakasının nem içeriğinin azalmasıdır. Sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte transepidermal su kaybı artar ve bu artış cildin kurumasına neden olur. Ayrıca kış mevsimi de cilt kuruluğuna neden olur. Dönemsel kuruluk dendiğinde ‘kış kaşıntısı’ olarak da bilinen soğuğa bağlı kserosis akla gelir. Kış aylarında düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için mutlaka koruyucu giysiler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Güneş de, hem ısı hem de ışın etkisiyle derinin nem kaybına neden olur. Kozmetik açıdan kaba ve kuru bir deri görüntüsüne mahkum olmamak için yaz ve kış ayları boyunca güneş koruyucu ürünler kullanmak gerekir. Güneş koruyucular deri hasarını ve derinin kurumasını engeller. Suyla sık temasta bulunmak derinin nem kaybına neden olduğundan, kişilerin çok sık kese ve peeling uygulamaları yaptırması da sakıncalıdır. Kese ve peeling sırasında deride oluşan sürtünmeye bağlı iritasyon, kuruluğun şiddetini daha da artırır.

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

Soğukta eldiven takın: Özellikle sonbahar ve kış aylarında düşük nem oranına bağlı olarak daha sık deri kuruluğu gelişir. Soğuk havalarda açıkta kalan bölgeleri, özellikle ellerimizi eldivenle korumamız gerekir.

Kısa duş alın: Sık duş almak vücut hijyeni için gerekli olsa da; uzun süren, banyo köpükleriyle yapılan ve çok sıcak suyla alınan duşlar deri kuruluğunu arttırır. Bu nedenle banyo ve duş süresi kısa tutulmalı, duştan çıktıktan sonra mutlaka cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalı.

Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

Kimyasallardan korunun: Sık deterjan, aseton ve kimyasallarla temastan kaçınılmalıdır.
Çok dar giyinmeyin: Çok dar giysiler sürtünmeye bağlı deride kuruluk ve iritasyona neden olabileceğinden kıyafet şeçimine dikkat edilmelidir.

Ofisi nemlendirin: Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

Cildin kurumaması için beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında terlemeye bağlı kişilerde oluşan susuzluk hissi, su içilmesi için kişiyi uyarır; fakat kış aylarında genellikle su tüketimi azalır. Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bol su tüketimidir. Sadece suyla değil, bitki çayları ya da meyve sularından da gerekli sıvı ihtiyacı karşılanabilir.

Ayrıca, su dışında yediğimiz besinler de cilt kuruluğuna etki eder. Hızla oluşan kilo kayıpları, dengesiz beslenme deride kuruluğa neden olur. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi cilt sağlımız için gereklidir. Doymamış yağ asitlerinden (sıvı yağ) zengin beslenme de cilt kuruluğunu önlemede fayda sağlar. Yemeklerde yeterli miktarda sıvı yağ tüketmekte fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı