Kuru Cilt için Ne Yapılmalı? (Detaylı Anlatım)

Kuru Cilt için Ne Yapılmalı? (Detaylı Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru cilt, sebum seviyesi düşük ve duyarlı bir cilt yapısıdır. Cildin nemi tutmada yetersiz kalmasından kaynaklanan kuru bir görüntüye sahiptir. Genel olarak kuru cilt nemlendirilmediği taktirde rahatsızlık verir ve deride pul pul dökülme, çatlama gibi belirtiler meydana gelir.

Kuru Cilt için Ne Yapılmalı? (Detaylı Anlatım)

Kuru cilt mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Ayrıca vücut doğal olarak bir yağ üretir. Bu yağ cildi korumak için doğal olarak vücut tarafından üretilir. Bu yağın korunması da kuru cilt için önem taşır. Vücudun doğal yağlarını ortadan kaldıran bir çok etken vardır. Bu yağı ortadan kaldıran en büyük tehdit ise banyo rutinidir.

Kuru Cilt

Örneğin saatlerce duş altında kalmak veya aşırı kimyasal içeren sabunlar kullanmak, vücudun ürettiği bu yağı vücuttan atar. Aynı zamanda çok sıcak su ile duş almak, kuru ciltler için sakıncalıdır. Bu nedenle kuru cilde sahip olan bir kişinin çok uzun süre ve sık duş almaması gerekir. Ayrıca seçeceği sabunların “hassas cilt” sabunları olmasına özen göstermelidir.

Kuru Cilt Nazikçe Yıkanmalıdır

Bazı insanlar çok sert keseler kullanır ve dolayısı ile vücutta pul pul dökülmelere sebebiyet verir. Eğer cildinizin dökülmemesini istiyorsanız nazik bir şekilde keselenmeli ve mutlaka duştan sonra bir nemlendirici kullanmalısınız.

Özellikle yüz gibi hassas bölgelere duş sonrasında bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında ponza taşı ve sert lifleri kullanmamanızı tavsiye ederim.

Kuru Cilt Dikkatli Kurutulmalıdır

Kuru cilt dikkatli bir şekilde kurutulmalıdır. Cildinizi tahriş etmeden ve doğal yollar ile kurumaya bırakmak en iyisidir. Ayrıca çok sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Havluyu sadece temas ettirerek suyu almak ve sonrasında doğal olarak kurumaya bırakmak en iyisidir.

Kuru Cilt ve Nemlendirici Uygulaması

Kuru cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Yıkandıktan sonra ve cildiniz kuruduğunda vücudunuza nem depolamak için mutlaka doğal yağlar barındıran nemlendiriciler kullanmalı ve cildinizi korumalısınız.

  • Lanolin krem, kuru ciltler için en iyi nemlendirici kremlerden birisidir.
  • Ancak yüzünüze lanolin krem kullanmanızı tavsiye etmem. Aksi halde yüzünüzdeki gözenekleri tıkamış olursunuz ve bu durumda cilt problemlerine dönüşebilir. Bu nedenle yüz için ayrı bir nemlendirici krem kullanmanızda fayda var.

Kuru Cilt ve Gece Bakımı

Kuru cildi nemlendirmek için en iyi zaman banyo sonrası ve gece yatmadan öncedir. Yatmadan önce yüzünüze kullanacağınız nemlendirici kremden kalın bir tabaka sürebilir ve bu şekilde yatabilirsiniz. Çünkü nemlendirici krem yüzünüzde ne kadar uzun süre kalırsa o kadar iyi gelecektir. Hatta kuru ciltlere sürülen nemlendiriciler, diğer cilt tiplerine göre daha hızlı emilir. Çünkü cildin neme ihtiyacı yüksektir.

Cildinizi Soğuktan Koruyun

Kuru cilt her daim soğuktan korunmalıdır. Çünkü hava soğuduğunda havadaki nem çöker. Kuru cildinde neme ihtiyacı olduğu için soğuk havalarda gerekli nemi alamaz. Cilt kurur hatta kaşıntıyla beraber pul pul dökülme diye tabir edilen durum yaşanır. Ciltte çatlaklar oluşur.

Bu nedenle kuru cilt yapınıza göre dikkat etmeniz gerekir. Cildinizi sıcak tutacak giysiler ile kapatmalı, şapka, bere, eldiven gibi giysileri giyinmelisiniz.

Kuru Cilt Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneş kuru ciltler için bir kabustur. Güneş cildi tahriş eder ve ciltte tahribata yol açar. Bu nedenle sürekli güneş altında kalmak, kuru ciltler için risklidir. Güneşli bir günde dışarıya çıkmadan önce mutlaka bir güneş kremi kullanmalısınız. Hatta satın alacağınız güneş kreminin nemlendirici özelliğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Kuru Cilt Nasıl Sabun Kullanmalıdır?

Bazı sabunlar özellikle yüksek oranda kimyasal aktif madde barındıran sabunlar kuru ciltlere çok zarar verirler. Cildi daha fazla kurutur ve cilt problemlerine davet çıkartırlar. Bu nedenle kimyasal olmayan doğal sabunlar tercih edilmeli ve cilt kuruluğunu önlemek için imal edilen sabunlar tercih edilmelidir.

Kuru Cilt ve Bol Su Tüketimi

Kuru cilt tipine sahip olan birisinin normalden daha fazla su tüketmesi gerekir. Özellikle pH değeri yüksek suları tercih etmeleri çok daha iyi olur. Hangi suların pH değerinin daha yüksek olduğunu internette yapacağınız küçük araştırmalar sonucunda bulabilirsiniz.

Odanızı Nemlendirmelisiniz

Kış aylarının kuru ciltler için kötü olması gibi yaşadığınız yerin ve yatak odanızın kuru olması da kötüdür. Bu nedenle yine internette ve bazı mağazalarda satılan “nem cihazları” ile evinizi nemlendirebilirsiniz. Bunun dışında evdeki doğalgaz peteklerine suluk alarak odanın daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru Cilt Tedavisi için Nasıl Beslenilmeli?

Kuru cilt diyetleri yapılabilir. Kuru cilt diyetlerinde genel olarak A vitamini, E vitamini ve omega 3 asitleri olan besinler tercih edilir. Bu vitamin ve besinler vücudun daha fazla yağ üretmesini desteklerken aynı zamanda cildin yağ oranını korumasını sağlar. Mutlaka bu 2 vitamin ve 1 adet yağı barındıran gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Eğer yukarıdaki detaylara dikkat ederseniz ve düzenli olarak anlatıldığı şekilde bir rutin kazanırsanız cildinizdeki kuruluk zamanla kaybolacak ve cildinizdeki dökülmeler, cilt çatlakları gibi sorunlar gidecektir. Bu konuyla alakalı daha fazla yazı okumak isterseniz mutlaka kuru cilt bakımı kategorimize göz atmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?