Kuru Öksürük Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuru Öksürük Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Öksürük temel anlamıyla iki şekle ayrılmaktadır. Bunlardan ilki normal kuru öksürüktür diğeri de balgamlı öksürük çeşididir. Kuru öksürük oluştuğu zaman, balgam veya yine salya üretimi de meydana gelmemektedir. Balgamlı öksürük tipinde de bolca balgam gelir. Yine salya oluşması da görülebilmektedir. Bunun sebebi sorunun akciğerlerden oluşmasıdır. Zatürre, astım, bronşit veya yine akciğer kanseri benzeri bazı hastalıklardan dolayı da balgamlı öksürük oluşabilmektedir.

Yine bazı durumlarda kuru öksürüğü bulunan bireyler, boğazlarında bir yumru oluştuğunu da hissedebilir. Yine diğerleri de boğazda oluşan gıdıklanma ve yine öksürerek bu gıdıklanmayı giderme hissidir. Fakat rahatlama oluşmamaktadır. Kuru olan öksürük tipi genellikle alerjik durumlarda meydana gelmektedir. Sigaraya veya farklı tahriş edici bazı kimyasallara maruz kalmak veya hafif sinüzit oluşması da bu durumu tetikleyebilir.

 

 

Kuru Öksürük Çeşitleri

 

Kuru öksürük çeşitleri olarak üçe ayrılırlar. İlki kuru öksürüktür. Bu öksürük en yaygın görülmekte olanıdır. Boğaz içerisinde ve yine burunda oluşan viral enfeksiyon neticesinde oluşmaktadır. Yine bu türevde devamlı olarak oluşmakta olan bir öksürük ve yine boğazda oluşan çeşitli bir şey sıkışma hissi ile beraber oluşmaktadır. Bu sıkışma hissiyle beraber öksürme hissi de oluşmaktadır.

Çılgın Öksürük Tipi

Bir farklı öksürük şekli de çılgın öksürük şekli veya krup olarak isimlendirilmiş olan öksürük şeklidir. Bu öksürük yine larenjit`de yani gırtlakta görülebilmektedir. Hasta öksürdüğü zamanlarda, boğazda çeşitli acılar meydana gelmektedir. Nefes almada da çeşitli güçlükler çekmektedir.

Boğmaca Öksürüğü

Kuru öksürüğün yine 3.türü de bakterilerin sebep olduğu boğmaca tipidir. Bu tür ise yine bugünlerde nadir olarak oluşmaktadır bunun sebebi de aşılar sayesindedir. Bu durum genel olarak çocuklarda oluşmaktadır. Çığlık bağırtı veya yine güçlü bir nefes alış şeklinde oluşan bu öksürük hastada devamlı olarak gerçekleşebilmektedir.

 

Öksürük Tedavisi

 

Öksürüğe sebep olan çeşitli nedenlerin köklerini bulabilmek, tedavinin yine tam olarak işe yaramasını da sağlaması adına anahtar kısmı oluşturur. Yine bazı evde tedavi şekilleri, reçetesiz ilaç tedavi şekilleri yine bazı semptomların da rahatlatılmasına vesile olabilmektedir. Eğer ki öksürüğe yine boğazda ağrılar eşlik etmekteyse, boğaz ağrısı açısından da çeşitli diyetler uygulanabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close