Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru saç bakımı her ne kadar zor olsa da mutlaka yapılması gereken bir saç bakımıdır. Kuru saçlar hem kadında hemde erkeklerde görülebilir. Bu yazımızda kuru saç bakımı yapmayı öğrenip, saçlarımızın kuru ve mat gözükmesinin önüne geçebileceksiniz.

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru saç bakımı yapan herkese öncelikli olarak yağ içeren bakımlar tavsiye edilir. Bugün bir doktora başvursanız size önereceği ilk şey kuru saçlar için nemlendirici kullanmanızı önerecektir. Bizim önereceğimiz de artı olarak kuru saçlar için bakım maskesi olacaktır. Eğer doğal kuru saç bakımı isterseniz en iyisi kuru saçlar için doğal bakım yapmaktır.

İlk olarak www.youtube.com üzerinde gördüğüm ve gerçekten de kuru saç bakımı için iyi bilgiler veren bu videoyu izleyip, ardından yazdığımız konuyu okumaktır.

Mesela bir baloya veya bir düğüne gideceğiniz vakit, üzerinize ne kadar güzel bir elbise giyerseniz giyin eğer saçlarınız kuru ve mat gözüküyorsa, o giydiğiniz güzel elbise bile saçlarınızdan dolayı göze çarpmayacak. Bu nedenle kesinlikle ama kesinlikle kuru saç bakımı yapmalıyız.

Neden Saçlar Kuru Olur?

Saçların kuru olmasının bir çok nedeni vardır. Saçların kuru olmasının nedeni ise saç derisinde bulunan yağ tabakasının gerektiğinden daha az yağ üretmesinden dolayıdır.

Bu durumda genetik olabildiği gibi bir çok dış etkenden dolayı da kaynaklanabilir. Mesela fazla güneşe maruz kalmak, çok sıcak su ile banyo yapmak, tozlar, rüzgar, kir, sık sık fön makinesi kullanmak, perma yaptırmak, kalitesiz saç bakım ürünleri kullanmak, saça yapılan yanlış bakımlar ve diğer uygulamalar gibi bir çok etken saçların kurumasına neden olabilir. Bunu aşmak için kuru saçlar için bakım yapılması gerçekten de önemlidir.

Kuru Saç Bakımı

Kuru saçlar genel olarak cansız, mat ve çok fazla kırıklarla doludur. Aynı zamanda bakımsız görünür. Kuru saç bakımı yapılmadığında saç esnekliğini kaybeder ve dökülmeye de başlar.

Bunun dışında kuruyan saçlarla beraber saç derisi de kuru olur. Yine belirttiğim gibi saç derisi kuruduğunda kepek gibi saç derisi pul pul dökülmeye başlar.

Kuru Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Saçlarınızı çok aşırı yıkamayın. Saçları çok aşırı yıkamak saç derisindeki organik yağını götürür ve saç derisi kendi yağını kaybeder. Bu da saç kuruluğunu daha çok arttırır.
  • Saçlarınızı yıkarken mutlaka ılık su ile yıkamalısınız. Çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamak saçları kurutur ve zarar verecektir.
  • Farklı farklı saç şampuanları kullanmakta saçı kurutur. Bu nedenle kuru saçlar için şampuanlar kullanmaya özen gösterin.
  • Kuru saç bakımı için kullanacağınız şampuanı saçlarınızı şampuanlarken en az 10 dakika beklettikten sonra durulamayı unutmayın. Çünkü saçlarınıza ve saç derinize işlemesi biraz sürebilir.
  • Saçlarınızı tararken kullandığınız tarak veya fırçayı kullanırken nazik hareketlerle kullanmaya dikkat edin. Çok sert hareketlerle taranan saç, saç kırıklarının artmasına neden olur.

Kuru Saç Bakımı

Kuru Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Saçlarınızın çok fazla güneşe maruz kalmaması gerekiyor. Bu nedenle yazın mutlaka bir şapka takmalı ve saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız.
  • Her banyodan sonra saçlarınızdaki kırıkları aldırmalı ve saç uçlarınızı çok azda olsa kesilmelidir.
  • Saçlarınıza her gün fön çekmek yerine 3-4 günde bir fön çekmelisiniz.
  • Sık sık saç boyatmamak ve perma yaptırmamak lazım.
  • Kuru saç bakımı için kullanılan bitkisel yağları kullanmalı ve saç derinize derinlemesine bir masaj yaparak uygulamalısınız.

Kuru saç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olduğunu düşündüğüm bu yazıdan farklı bir fikriniz varsa yorumlar kısmından mutlaka yorumlarınızı görmek isterim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı