Kuru Saçlar için Bitkisel Çözümler

Kuru saçlar genel olarak mat, donuk ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle görünümü çok kaba ve estetik gözükmez. Ancak hiç telaşa kapılmayın. Çünkü kuru saçlar için bitkisel çözümler var.

Kuru Saçlar için Bitkisel Çözümler

Kuru saçların genel görünümü dediğim gibi mat ve donuk gösterir. Bunun dışında kuru saçların uçları devamlı kırılır. Devamlı kırılan saçlarında devamlı kesilmesi gerekir. Durum ve hal böyle olunca da saçlarını uzatmak isteyen birisi kuru saçlar yüzünden bir türlü saçlarınızı uzatamaz.

Kuru saçlar devamlı nemlenmek ister. Bir çok kişi saçlarına market reyonlarında gördüğü ve üzerinde “kuru saçlar için 1500 formül” yazan her şampuanı alırlar. Ancak bir çoğu neredeyse palavra. Sizi kuru saçlardan kurtaracak tek şey bitkisel çözümlerdir.

Kuru saçlar için bitkisel çözüm yöntemlerini anlatmadan önce saç kuruluğunun başlıca nedenlerini anlatmak istiyorum. Belkide bu nedenler içerisinde bulunan maddelerden birini yapıyorsanız ve bilmeyerek saçlarınızı kurutuyorsunuz.

Kuru Saçların Başlıca Nedenleri

 • Kimyasal olan her ne ile olursa olsun saçlarınızı yıkıyorsanız ve bu yıkama aşırı oluyorsa saçlarınız bu nedenden kurumuş olabilir.
 • Kalıtım
 • Devamlı fön ile saç kurutmak
 • Sıcak ve soğuk iklim koşulları
 • Aşırı saç şekillendirme ürünü kullanmak
 • Saç boyaları ve diğer kimyasal maddeler
 • Klorlu su ile saçları sık sık yıkamak

Kuru Saçlar Nasıl Görülür?

Aşağıdaki maddeler kuru saça sahip kişiler tarafından sıklıkla görülen belirtilerdir.

 • Saçların uçları bölünmüş olur.
 • Saçlar her daim mat bir görünümdedir.
 • Kırılgan ve saçlar bir türlü şekle girmez.
 • Kaba ve parlamayan saç tipidir.
 • Saçlar devamlı karışık haldedir.
 • Saçların elastikiyeti çok az olur ve kolay kırılır.

Kuru Saçlar için Bitkisel ve Doğal Çözümler

Kuru saçlar için sizlere anlatacağım bitkisel ve doğal tarifleri uyguladıktan sonra saçlarınız yumuşacık ve pürüzsüz olacağı için şimdiden sevinç çığlığı atmaya hazır olun.

Kuru Saçlar için Bitkisel Çözümler

Kuru Saçlar için Avokado Maskesi

Avokado içerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde özellikle kuru ve kıvırcık saçlar için mükemmel bir iksirdir.

Malzemeler:

 • 1 adet olgun avokado
 • 3-4 damla vanilya ekstresi
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Avokadonun içini püre haline getirin ve cam bir kase içerisine alın. İçerisine 3-4 damla vanilya ekstresi ve 2 çay kaşığı zeytinyağını ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulayın ve yarım saat bekleyin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı soğuk su ile durulayın.

Kuru Saçlar için Yoğurt Maskesi

Kuru saçlar için doğal bir krem olan yoğurt tek bir uygulamada saçları mükemmel bir hale getirir. Bunun için yoğurdu direk kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Ardından bir bone ile kapatın ve 30 dakika bekleyin.

Kuru Saçlar için Yoğurt Maskesi

Bekleme süresi sonunda saçlarınızı açın ve yıkayın. Yoğurdun nemlendirici özelliği ile saçlarınız son derece kontrol altına alınmış olacak.

Kuru Saçlara Muz Maskesi

Muz içerisinde bol miktarda karbonhidrat, vitaminler, doğal yağlar, potasyum ve anti-oksidanlar vardır. Muz saçların elastikiyetini arttırır. Böylece saçlarda kırılma, kopma ve kuruluk yaşamazsınız.

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk önce muzu püre kıvamına getirin ve cam bir kaseye alın. İçerisine 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyip güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kafa derinize ve saçlarınıza uygulayın. Bu halde 45 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera doğal bir saç kremi olmakla beraber güçlü bir anti-inflamatuardır. Hasarlı saçları giderir ve pH seviyesini korur. Aynı zamanda saç diplerinde oluşan kaşıntıyı alır ve saç büyümesini sağlar.

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı hint yağı
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Cam bir kase içerisinde 2 çorba kaşığı hint yağı, 2 çorba kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile kafa derinize ve saçlara uygulayın. Uygulama sonrasında bir saat kadar bekleyin ve soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

Kuru Saçlar için Yumurta Maskesi

Kuru saçlar için bitkisel çözüm arıyorsanız en kolay ve en basit tariflerden birisi de yumurta maskesidir. Kuru ve cansız gözüken saçlara tam bir ev çözümü olan bu maskeyi özellikle tavsiye ediyorum. Yumurta içerisinde bulunan ve bakterileri öldürme enzimleri içeren özellikler ile kafa derinizde rahatlayacak ve nefes alacaktır.

Malzemeler:

 • Yarım fincan yoğurt
 • 2 adet yumurta
 • 2 çorba kaşığı badem veya zeytinyağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak yarım fincan yoğurt ve 2 adet yumurtayı güzelce çırpın. Elde ettiğiniz karışıma 2 çorba kaşığı zeytinyağını da ekledikten sonra saç maskesini kafa diplerine ve tüm saçınıza uygulayın. Uygulama sonrası saç maskesini 30 dakika kadar saçınızda bekletin ve süre bitiminde ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Kuru Saçlara Bira Maskesi

Bira, saçlar için mineral küpüdür. Alkolsüz bir birayı sprey şişesine doldurup saçlarınızı parlatmak ve açmak için kullanabilirsiniz. Saçlara güzel bir parlaklık katar. Bunun dışında daha ipeksi bir görünüm için aşağıdaki bira maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet alkolsüz bira
 • Saç kremi

Nasıl Uygulanır?

Bir sprey şişesinin yarısına kadar bira eşit miktarda da saç kremi koyun. Sonra ağzını kapatın ve iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı tarayın. İşlemler sona erdiğinde saçlarınızı soğuk su ile durulayın.

Kuru Saçlar için Doğal Çözüm

Eğer son derece kuru saçlara sahipseniz badem, zeytin ve hint yağını eşit miktarda karıştırarak mucize bir doğal çözüm yapabilirsiniz.

Bunun için önce saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Ardından elde ettiğiniz karışım ile saçlardan saç diplerine kadar masaj yapın. Masaj sonrası sıcak suya bir havlu batırın ve saçlarınıza sarın. Yaklaşık 45 dakika 1 saat arasında bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Kuru Saçlara Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kuru ve yıpranmış saçlardan kurtulmak için en etkili ev çözümüdür. İçerisinde asetik asit ve potasyum bulunur. Elma sirkesi saçlara değer değmez anında tamirata başlar.

Bunun için su ve sirkeyi eşit miktarda birleştirip saçlara fıs fıs ile uygulayın. Uygulamadan 15 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Kabak Maskesi

Nemlendirici özelliği ve vitamin bakımından oldukça zengin olan kabak, kuru ve hasarlı saçlara mucizevi bir iksirdir. Kuru saçlar için kabak maskesi malzemeleri şu şekildedir.

Malzemeler:

 • 1 adet kabak
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak kabağı dilimleyin ve 20 dakika suda pişirin. Pişmiş olan kabağı püre kıvamına getirip içerisine 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı balı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı hafif bir şampuan ile yıkayın.

Çemen Otu Tohumu

Kaba ve kuru saçlara çemen tohumu maskesi yapabilirsiniz. Çemen tohumu maskesi için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekiyor.

Malzemeler:

 • 50 gram çemen tohumu
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 4-5 damla zeytinyağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak çemen otu tohumlarını geceden ıslatın. Bir sonraki gün tohumları püre kıvamına getirin ve içerisine 1 çorba kaşığı bal ile 4-5 damla zeytinyağını ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tüm saçlarınıza ve saç derinize uygulayıp, 45 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı durulayın.

Kuru Saçlar için Çay Ağacı Yağı

Kuru saçlar için güçlü bir antimikrobiyal ve doğal yağ olan çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Aktardan temin edeceğiniz çay ağacı yağını kullandığınız saç kremi ve saç şampuanı içerisine ekleyip kullanabilirsiniz. Kuru saçlar için oldukça etkisini göreceksiniz.

Kuru Saçlara Mayonez Maskesi

Mayonez içerisinde bulunan yumurta ve doğal yağlar sayesinde saçları yumuşacık yapar ve parlatır. Kuru saçlar için evde uygulanabilecek en iyi saç maskelerinden birisidir.

Mayonez maskesi için yarım fincan mayonezi saçlarınıza dökün ve kafa derisi dahil saçlarınıza masaj yapın. Toplam 30 dakika dolduktan sonra saçlarınızı güzel bir şekilde yıkayın.

Kuru Saçlar için Hindistan Cevizi Bakımı

Kuru ve yıpranmış saçlar için popüler bir saç maskesi olan hindistan cevizi bakımı harika bir ev çözümüdür. Hindistan cevizi yağı saçlarınıza derinlemesine nüfuz eder ve besler. Hindistan cevizi yağı saçlarınıza hacim kazandırır ve parlatır. Ayrıca saç dökülmesini önler.

Kuru saçlar için bitkisel çözümler hakkında bildiğim tüm maskeleri ve yöntemleri sizlerle paylaştım. Umarım bu emeğimizin karşılığını facebook veya twitter sayfanızda beğenerek paylaşır ve bu sorunu yaşayan arkadaşlarınıza duyurursunuz. Diğer saç bakımı ile alakalı yazılarım için saç bakımı kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı