Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal Kimlik Nedir?

 

Kurumsal kimlik, erişimine sağladığı kitleye ya da ürün satışını yapmak için çabaladığı müşterilerine karşı kendini tanıttığı detayların özetine verilen isimdir. Bu kimlik kurumun vizyonundan, misyonuna kadar özet bilgileri içermekle birlikte hitap etmeye çalıştığı kitleye kendini lanse edebilmek adına çok önemli birer detaydır.

Kurumsal kimliği oluşturan detaylar nelerdir?

Değişen global dünya ile birlikte kurumlarda çağa ayak uydurmak zorunda kalıyorlar. Eskiden ürünü piyasaya sürerek bununla yetinen firmalar günümüzde farklı yönetim stratejileri belirleyerek oluşturmuş olduğu markanın bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bu yönetim farklılığının çağımızdaki en yaygını da kurumsal kimlik. Kurumsal kimliğinizi oluştururken şirketinizin ismi, logosu, eğer varsa alt şirketler, antetli kağıt, kartvizit gibi görsel tasarım üzerine yapılan çalışmalardan tutunda E-mail taslağınıza kadar bir bütün halinde ele almanız gerekiyor. Kurumsal kimliğinizi tasarlamakta ki ana hedef, marka bütünlüğünü sağlayıp popülaritesini yükseltmenin dışında aynı sektör üzerinde faaliyet gösteren diğer markalardan ayrılmak, otorite üstünlüğü sağlamak ve çevreye daha kurumsal bir yapıda olduğunuzun imajını vermektedir. Peki bunlar ne kazandırır? Müşteri tabi ki oda eşittir para. Yani şirketlerin kurulmasının ana maçına ulaşma yolunda size dev bir adım atma imkânı sağlar.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

Kurumsal Kimlik aslında geniş bir konudur. Bir şirketle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi sıralayabilirsiniz. Bir bütün halindedir. İnsanlar yaygın olarak olarak kurumsal kimlik deyince sadece logo, antetli kağıt gibi daha görsel detayların üzerinde duruyor. Kurumsal kimlik bir markanın bütün halinde değerlendirilmesi sonucunda oluşur. Tabi ki görsellik çok önemlidir. Kullanmış olduğunuz logonu üzerindeki ifade etmeye çalıştığınız imaj, kullandığınız renk seçenekleri, altına yazdığınız slogan.. her biri sizi yansıtıyor. İnsanların görsel hafızası çok kuvvetlidir, kendilerine estetik gelen bir şeye yönelirler ve hiçbir zamanda unutmazlar. Her ne kadar günümüzde insanlar ürün almadan önce internetten yoğun araştırmalar yapıp, diğer kullanıcıların yorumlarını okuyarak hareket etseler bile; kendinizi piyasa da tutundurmak, insanlar üzerinde olumlu bir algı oluşturmak, markanızın bilinirliğini arttırabilmek adına kurumsal kimliğiniz çok önemli bir detaydır.

 

Kaynak : https://www.hukumdar.com.tr/hizmet/kurumsal-kimlik

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı