Limonata Diyeti ve Hazırlanışı

Limonata diyeti kilo vermek isteyen bir çok kişi tarafından uygulanmış ve oldukça ilgi görmüş diyetlerden birisidir. Bu diyetin özelliği ise bağırsakların ve sindirim sisteminin temizlenmesi esas alınarak kullanılmaktadır.

Limonata Diyeti

Kilo vermek isteyen herkese limonata diyetini öneriyoruz. Bu diyet bağırsakların temizlenmesi ve sindirim sisteminin düzene girmesi için diyetisyen doktorlar tarafından oldukça fazla veriliyor.

Limonata diyeti içerisinde limon, su, akça ağaç şurubu ve acı biber kullanılarak hazırlanıyor. Yani hepimizin bildiği limonatadan biraz farklı. Yukarıda yazdığım malzemeler ile hazırlanan limonata diyeti 10 gün boyunca tüketiliyor. Unutmadan diyet esnasında ve 10 gün boyunca laksatif etkisi bulunan bitki çayları ve türevleri tüketmek yasak. Bu diyet uygulanırken vücutta su kaybı oluşacaktır. Bu nedenle limonata diyetinin yapıldığı evrede bol bol su tüketmeniz gereklidir.

Limonata Diyeti ve Hazırlanışı

  • Hazırlayacağınız her bardak için en az 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu kullanmamız gerekiyor. Ayrıca limonların organik olması son derece önemlidir.
  • Ancak organik limon bulamıyor ve her defasında limonu nasıl sıkacağım uğraşamam diyorsanız, sabahtan sıktığınız limon suyunu buzdolabında muhafaza ederek akşama kadar da kullanabilirsiniz.
  • Limonata diyeti içerisinde kullanacağınız akça ağaç şurubunun B sınıfı olmasına dikkat ediniz. Eğer bu kalitede akça ağaç şurubu bulabilirseniz diyete çok yararlı olacaktır. Her limonata bardağı içerisine 2 yemek kaşığı şurup atmanız yeterli olacak. Eğer kilo vermeye ve aldığınız kaloriyi bir şekilde kontrol altında tutmak istiyorsanız biraz daha az şurup ekleyebilirsiniz.
  • Acı biber bildiğiniz gibi metabolizmayı hızlandıran etkenlerden birisidir. Acı biberin diğer bir görevi ise sindirim sistemini çalıştırır. Her limonata bardağı içerisine yarım çay kaşığı acı biber tozu atabilirsiniz. Eğer tadı çok acı olursa biraz azaltabilir az olursa da bir miktar çoğaltabilirsiniz.

Limonata Diyeti Dışında Neler Yapılabilir?

Limonata diyeti dışında yapılacak ve aynı görevi görecek başka ipuçları da vermek istiyorum. Bunlardan birincisi tuzlu su olacak diğeri ise laksatif çaylar olabilir.

Tuzlu su, kolon temizliği için birebirdir. Ayrıca vücut detoksu için önemli bir mineraldir. Bir bardak ılık su içerisine 2 çay kaşığı tuzu ekleyip her sabah tüketebilirsiniz.

Laksatif çaylar ise bağırsakları harekete geçiren çaylardır. Bu tip çaylar, bağırsakları temizler ve toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar. Bu diyet döneminde oldukça fazla tuvalete çıkılır. Ancak vücuttaki toksinlerin atılmasına en hızlı olan faktörlerden birisidir. Tam olarak etki etmesi için yatmadan önce içilmesi veya akşam yemeğinden önce tüketilmesi önerilir.

Dipnot: Limonata diyeti bağırsakları temizlemek için uygulanan bir diyettir. Bu nedenle en fazla 10 gün yapılması gerekir. Daha uzun sürelerde uygulanırsa çeşitli sağlık sorunları yaratabilir. Ayrıca bu diyet döneminde normalden fazla su tüketmek gerekir. Aksi halde halsiz düşebilirsiniz. Bunların dışında diğer diyet konularımıza diyet kategorimizden göz  atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı