Maden Suyunun Faydaları ve Zararları

Maden suyunun faydaları ve zararları olduğundan düzenli tüketenlere bir kaç önerimiz olacak. Özellikle şeker hastalarının dikkat etmesi gereken bu konuya önem vermenizi ve takip etmenizi tavsiye ederim.

Maden Suyunun Faydaları ve Zararları

Tamamen saf ve yer aktı kaynağı olan maden suyu, mineral tuzu, gaz ve elementlerden oluşmaktadır. Maden suyu cilde kullanıldığında vücuttaki toksinleri ciltten atar. Maden suyunun faydaları sadece bununla da sınırlı değil!

Vücudumuzun gün içerisinde bir çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu mineral ve vitaminlerin vücudumuza girmesi için günde bir adet maden suyu tüketebiliriz. Bunun dışında tükettiğimizde bir serinlik hemde tok tutucu, hazımsızlığı kolaylaştır etkilerini görebiliriz. Ayrıca kalori içermediğinden diyet yapan kişilerin de tüketmesini tavsiye ederim.

Maden Suyunun Faydaları ve Zararları

Maden Suyunun Zararları ve Başımdan Geçenler

Her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle çok fazla tüketildiğinde vücut maden suyunu dışarı atarken aynı zamanda vücuttaki sodyumu da dışarı atar. Bu nedenle çok aşırı tüketilmemesi gerekir.

Maden suyu sade olandır. Meyveli soda diyen geçen sodaları tüketmenizi önermem. Hatta şöyle anlatayım. Hamilelik dönemimde devamlı şekerim yükseldi. Birazda kilom olduğundan dolayı doktor diyet verdi. Ancak her hafta kontrole gittiğimde şekerimin daha yükseldiğini göre doktor bana sordu. “Neden bu kadar şekerin yükseliyor?” Bende hocam yemin ederim diyetten şaşmıyorum. Sadece “yemeklerden sonra meyveli soda içiyorum” dedim. Doktor bana bağırdı ve çağırdı. Aslında şekerimi tavan yapanda bu meyveli soda imiş.

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyunun faydaları aslında saymakla bitmez. Ancak faydalarına şöyle bir bakacak olursak;

  • İçerdiği kalsiyum, florür, demir, çinko fosfat gibi mineralleri sayesinde her yaş grubuna hitap eder.
  • Yaz aylarında ve sıcak havalarda serinlik verir ve ter kaybı nedeniyle vücuttan atılan sıvının tekrar geri kazanılmasını sağlar.
  • Hamile olan bayanların besinleri daha hazmetmesi ve sindirebilmesi için tüketmesini öneririm. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de rahatlıkla karşılamış olurlar.
  • Maden suyu içilerek tüketilmenin dışında haricen dışarıda kullanılır.
  • Cilt bakımı yapıldığında cilde sürülürse cildin nem dengesini düzenler ve ciltteki kırışıklık ve sivilce gibi sorunları giderir.
  • Böbrek taşı rahatsızlığında maden suyu hem böbrek taşını düşürmede hemde oluşumunda yok etmede etkilidir.
  • Aşırı yemeklerden sonra şişkinlik ve hazımsızlığı giderir.
  • Midede yanma, ekşime gibi problemleri çözer.

Soda ile Maden Suyu Aynı mıdır?

Maden suyu ve soda aslında aynı şey değildir. Bir çok insan ikisininde aynı içecek olduğunu zanneder. Bakalım ikisinin arasındaki fark neymiş?

Maden suyu, yer altından çıkartılan ve şişelenen doğal bir sudur. Soda ise maden suyuna ek olarak karbondioksit karıştırılarak hazırlanır. Mesela maden suyunu tükettiğinizde ağzınızda asit hissi yaratır ama içerisinde asit yoktur. Bu nedenle maden suyunun tüketimi soda tüketiminden daha iyidir.

Maden Suyu

Maden Suyu Zayıflatır mı?

Maden suyunu kilo verme amaçlı değilde sağlıklı olmasından dolayı tüketmenizi öneririm. Ancak maden suyunu kilo verme amaçlıda tüketenler var. Maden suyu bildiğiniz gibi tokluk hissi veriyor. Ayrıca içerdiği mineraller ve vitaminler de günlük olan ihtiyacı karşılıyor.

Genelde bayanlar maden suyunu kilo vermek için yemeklerden önce veya yemeğin yarısında kullanarak tokluk hissi yaratmaya çalışıyorlar. Ne kadar sağlıklı olur bilinmez ama uygulayanlar var.

Maden suyunun faydaları ve zararları hakkında yapmış olduğum araştırmam sona erdi. Sizinde bildiğiniz faydaları ve zararları varsa lütfen yorumlar kısmından bizlerle paylaşın.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close