Makyaj Astarı Nedir? Neden Kullanılır?

Makyaj astarı nedir, makyaj astarı ne işe yarar, makyaj astarı kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkına sizlere geniş ve detaylı bilgi vermek istiyorum. Çünkü makyaj yapan her kadının hayatını kurtaracak bir makyaj malzemesidir ve bazı zamanlarda mutlaka kullanılması gerekir.

Makyaj Astarı Nedir? Neden Kullanılır?

Makyaj astarı nedir sorusuna en iyi cevabı verebilmek için şöyle bir örnek verebilirim. Bir düğüne veya eğlenmeye çıkacaksınız. Makyajınızı yaptınız ve çıktınız. Ancak makyaj astarı kullanmadınız. Eğlencede biraz hareketli zamanlar geçti ve makyaj leke leke olmaya başladı. İşte bu lekelerin olmamasını sağlamak için cilde kullanılan makyaj malzemesinin adıdır.

Makyaj Astarı

Kullandığınız makyaj malzemesi ne kadar pahalı veya kaliteli olursa olsun. Uzun ve hareketli zamanların sonunda ciltte leke leke iz yapar. Bu lekelerin oluşmaması ve makyajın daha uzun cildinizde kalması için makyaj astarı kullanılır.

Makyaj Astarı Nedir?

Makyaj astarı, cildiniz ile makyaj arasında bir tabaka oluşturur. Bu tabaka makyajın sigortasıdır. Makyaj astarı yaptıktan sonra cildinizdeki geniş gözenekler kapanır. Cilt tonunuz düzene girer ve pürüzsüz bir hale gelir. Ayrıca ince çizgileri de kaybeder.

Makyaj Astarı Bu Kadar Önemli mi?

Evet. Makyaj astarını makyaj yapmadan önce sürmeyi alışkanlık haline getirirseniz inanılmaz fark edecektir. Biz her ne kadar yazıp çizsek de bunu denemeden anlayamayacaksınız. Ancak bir kere denedikten sonra asla vazgeçmeyeceksiniz.

Makyaj Astarı Nasıl Uygulanır?

Makyaj astarını cildinize nasıl uygulayacağınızı anlatacağım. Ancak bundan önce sizlere bir kaç tane makyaj astarı markası önermek istiyorum. Böylece satın alacağınız makyaj astarını daha iyi bulabilirsiniz.

 • Benefit POREfessional Face Primer (buradan satın alabilirsiniz.)
 • Smashbox Photo Finish Foundation Primer (buradan satın alabilirsiniz.)
 • Maybelline Baby Skin Instant Pore Eraser (buradan satın alabilirsiniz.)
 • Cosmetics Blemish Control Primer
 • LR Delux Makyaj Astarı (buradan alabilirsiniz.)

Makyaj Astarı Nasıl Kullanılır? (Adım Adım Resimli)

Makyaj astarının nasıl uygulanacağını ve kullanacağını öğrenmek için aşağıdaki basit adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Önce size youtube.com üzerinde gördüğüm bir videoyu paylaşmak ardından da konunun açıklamasını yazmak istiyorum.

1- Cildinizi Hazırlayın

Makyajın kusursuz görünmesini istiyorsanız bu adım çok önemlidir. Yüzünüzü nazik bir temizleyici ile temizleyin. Yüzünüzü temizledikten sonra hafif bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Makyaj Astarı Cildi Hazırlama

2- Astarın Uygulanması

Astarın bir kısmını elinizin arkasına alın ve parmak uçlarınız ile yüzünüzün bir kaç bölgesine nokta nokta dokundurun. Ardından makyaj astarını yüzünüze eşit miktarda dağıtın ve uygulayın. Astarı eşit miktarda sürdükten sonra cildinizin renk tonu eşitlenecek ve ışıl ışıl gözükecektir.

Makyaj astarı uygulama

Makyaj astarını uyguladıktan sonra cildin nasıl görüneceğini merak ediyorsunuz değil mi? Büyük gözenekler kapanmış ve ince çizgiler yok olacak. Ayrıca ciltteki kızarıklığında gittiğini göreceksiniz. Makyaj astarı resmen cildinizin dokusunu düzenleyecek. Dilerseniz makyaj astarı öncesi ve sonrasına aşağıdaki resimden bakabilirsiniz.

Makyaj Astarı öncesi ve sonrası
Makyaj Astarı öncesi ve sonrası

Makyaj Astarı İçin Bazı İpuçları

Yazımızı bu kadar okuduysanız sizlere makyaj astarı hakkında bir kaç tane de ipucu ve tüyo vermek istiyorum. Çünkü bu astarı kullanmak için baya hevesli olmanız lazım.

 • Makyaj astarını abartmayın. Tüpten sadece bir üzüm büyüklüğünde sıkmanız tüm cildinize yeterli olacaktır.
 • Makyaj astarını uygulamadan önce mutlaka nemlendirici uygulamayı unutmayın.
 • Cildiniz donuksa cildinize bir miktar parlaklık katmak için renkli bir astar uygulamayı deneyin.
 • Makyaj astarını göz kapaklarınıza ve etrafına da uygulayabilirsiniz. Göz kapağı üstüne yapacağınız makyajın, göz kırpması ile kırılmasını da engellemiş olacaksınız. Ayrıca kaz ayakları gibi kırışıklıkları da engellemiş olacaksınız.

Cilt Tipinize Göre Makyaj Astarı Nasıl Seçilir?

Satın alacağınız makyaj astarının mutlaka cilt tipinize uygun olması gereklidir. Bu nedenle aşağıdaki tüyoları ve bilgileri iyi anlamalısınız.

 • Kuru ve çatlayan bir cilt yapınız varsa nemlendirici makyaj astarı almayı unutmayın. Astar üzerinde “yatıştırıcı”, “nemlendirici” veya “yenileyici” gibi yazılar olacaktır.
 • Cildiniz yağlı ise bu yağlanmayı ve parlamayı kesecek astarlar seçin. Üzerinde “mat astar” yazanlardan bir tane alın.
 • Eğer cildinizde sivilce ve akne gibi sorunlar varsa veya cildiniz hassas bir cilt ise su bazlı astarları tercih edin.

Makyaj Astarı Soru ve Cevap Bölümü

Soru: Makyaj astarı kullanırsam makyaj ne kadar uzun süre kalır?

Cevap: Bir astar kullanırsanız makyaj süresini 8 saat uzatır. Bazı kaliteli makyaj astarları 15 saate kadar bile dayanabiliyor.

Soru: Astarı nemlendiriciden sonra mı uygulamalıyım?

Cevap: Evet. Yüzünüzü nemlendirdikten sonra astarı uygulamalısınız. Böylece nemlendirilmiş cilt ve fondöten arasında bir engel oluşacaktır.

Soru: Silikon bazlı makyaj astarı kullanmak daha mı iyidir?

Cevap: Silikon bazlı astarlar, büyük gözenekleri ve ince çizgileri çok daha iyi kapatıyor. Ancak cildinizde sivilce veya akne problemi varsa yada hassas bir cilt yapısına sahipseniz su bazlı olanları tercih etmelisiniz.

Makyaj astarı nedir, makyaj astarı ne işe yarar, makyaj astarı kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkına sizlere geniş ve detaylı bilgiyi verdim. Eğer makyaj konusunda daha fazla yazı okumak isterseniz lütfen makyaj sayfamızı ziyaret edin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close