Makyaj Oruç Bozar mı? (Ruj ve Fondöten)

Cilt bakımı, ruj veya makyaj oruç bozar mı? Ayrıca dudak kremi, fondöten, eyeliner, parfüm, krem sürmek oruç bozar mı? Bozmaz mı? İşte kafanızdaki tüm bu soruları giderecek yazımıza hoş geldiniz.

Makyaj Oruç Bozar mı?

Ramazan aylarına girdiğimiz şu günlerde güzelliğine önem veren ve makyaj yapan bayanlar olarak bir çok soru kafamızı kurcalayabilir.

Makyaj Oruç Bozar mı

Bir çok şeyin orucu bozup bozmadığı ile alakalı yazılanlar ve çizilenler var. Ancak hangisi doğru? Hangisi orucu bozuyor yada bozmuyor? Makyaj yaparken oruç bozulmasın diye hangi ürünleri kullanmalıyız? İşte bu soruların hepsini cevaplayalım.

Fondöten Oruç Bozar mı?

Fondöten bildiğiniz gibi cildimizdeki bazı sorunları kapatmak ve cildimizi daha pürüzsüz hale getirmek için cilt üzerine sürdüğümüz bir makyaj malzemesidir. Fondöten sürülürken ağzımızdan içeri toz kaçarsa “evet ” oruç bozulur. Çünkü oruçluyken ağzımızdan içeriye kaçarsa muhtemelen fondöteni yutma ve tadını alma hissiyatı gelecektir.

Fondöten Oruç Bozar mı

Eğer fondöten sürülürken ağızdan içeriye kaçmaz ve sadece cildimize sürmeyi başarabilirsek. Fondöten oruç bozar mı sorusunun cevabı “hayır” olacaktır. Çünkü orucu bozan bir durum gerçekleşmemiştir. Her şeyden önce Allah daha iyisini bilir.

Makyaj Oruç Bozar mı Nihat Hatipoğlu?

Makyaj oruç bozar mı konusunu Nihat Hatipoğlu’da bir programında cevaplamıştı. Bu programda seyircilerden birisi “hocam, makyaj oruç bozar mı?” sorusu üzerine Nihat Hatipoğlu’da şu şekilde cevap vermiştir.

Hayır değildir. Orucu makyaj bozmaz. Kadın güzel gözükmelidir ve temiz olmalıdır. Dilerseniz bu konuşmaları sizlere birde video olarak gösterelim.

Ruj Sürmek Oruç Bozar mı?

Makyaj yapmak, sürme çekmek, fondöten sürmek orucu bozmaz. Bunların dışında eyeliner sürmek, krem sürmek veya parfüm sıkmak orucu bozmaz. Orucu bozması için maddenin ağzınıza kaçması ve sizinde bunu yutmanız sonucunda oruç bozulur.

Orucu bozma konusunda en tehlikeli olan şey ise rujdur. Çünkü dudaklara sürülen ruju bazen dilimizle yalar veya dişlerimizle dudaklarımızı kopartırız. İşte farkında olmadan bu durum gerçekleştiğinde orucumuzu bozmuş sayılırız. Çünkü ağızdan farklı bir madde midemize gider.

Dudak Kremi Oruç Bozar mı?

Dudak kremi de ruj kadar tehlikelidir ve orucu bozabilir. Dudak kremini dudaklarımıza sürdükten sonra yalayabilir ve dişlerimizle dudaklarımızı koparabiliriz. Bu kopardığımız deri parçalarında dudak kremi bulunacağından dolayı bunu yuttuğumuzda orucu bozacak zararlı maddelere girer.

Dilerseniz size bir video daha paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki videoyu izleyerek makyaj orucu bozar mı , ruj orucu bozar mı , parfüm orucu bozar mı daha iyi anlayacaksınız.

Aslına bakacak olursanız orucun bozulması için bu işlemi bilinçli olarak yapmak gerekir. Örneğin makyaj yaptık ve yanlışlıkla dudak makyajı dilimizle yaladık veya ruju ısırdık. İşte bu andan itibaren ağzımızı bol su ile çalkalamalı ve ruju hemen silmeliyiz. Ardından bir daha da sürmemeye dikkat etmeliyiz.

Makyaj ile alakalı tüm konularımızı takip edebileceğiniz makyaj sayfamıza sizleri her zaman bekliyoruz.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close