Mantar Hastalığının Belirtileri Nedir? Mantar Nasıl Önlenir?

Mantar Hastalıklarını Tamamen Önleyin

 

Eski günlerden beri, ta ki bu güne kadar olan dönemde en sık görülmekte olan cilt hastalıkları başında mantar hastalıkları gelmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan bireylerde büyük sorunlar da gelebilmektedir. Pek çok çeşidi olan mantar hastalıklarından korunabilme amacı ile bazı önlemler vardır.

En sık rastlanılmakta olan deri enfeksiyonları içerisinde bulunana yak mantarı denir. Genel olarak ayak parmaklarının arasında oluşur. Deride soyulmalar, renk değişimleri, kaşıntılar, kızarıklıklar şeklinde olan bu ayak mantarı tedavi edilmediği zaman bazı enfeksiyonlarında oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

 

Ayağın Yüzeyine Kadar Ulaşabilir

 

Ayağın bir bölgesinde oluşmakta olan ayak mantarı, kaşınma sebebi ile ayağın yüzeyine kadar ulaşabilmektedir. Tedavi edilebilmesi için de kesinlikle kişisel bakıma özen gösterilmeli ve doktorun vermiş olduğu merhemin düzenli bir şekilde kullanılması önem arz etmektedir.

Ayağın bir bölgesinde oluşmakta olan mantar, kaşınma nedeni ile ayağın yüzeyine kadar ulaşabilmektedir. Tedavi edebilme amacı ile mutlaka daha farklı ilaçlara yönelmemeli, sağdan soldan duyma yöntemler uygulanmamalıdır.

Ayak mantarını önlemek için ayaklar düzenli bir şekilde yıkanmalı ve dikkatli bir şekilde kurutulmalıdır. Temiz ve pamuklu çorapları tercih etmelisiniz.Dar, hava almayan ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Nemli ve karanlık ortamları benimseyen mantarlar tıpkı ayaklarımızda da olduğu gibi ellerimizde, ellerimizin parmak aralarında olabilmektedir. Ayrıca, çok daha hızlı bir şekilde de büyüyebilirler. Özellikle de eli suda uzun süre boyunca kalan bireylerde görülebilmekte olan bu mantar, kızarıklık ve kaşıntı beraberinde kendini belli edebilmektedir.

 

El Mantarını Önlemek

 

El mantarını önleme amacı ile ellerin uzun süre boyunca suda kalması engellenmelidir. Bundan sonra da sudan çıkarıldığında eller oldukça güzel bir şekilde kurutulmalıdır.

Genel olarak bir başkasından geçen ve kuaföre, berber gibi ortamlardaki hijyenik olmayan atletlerden bulaşabilen saç kıran tedavi edilmediği zaman oldukça geçici veya kalıcı bir şekilde kelliğe sebep olabilen mantarlardan birisidir.

Saç derisinde oluşabilen aşırı kaşıntılar, saçlardaki seyreklik, döküntüler ve kısmi olarak kellik olarak kendini gösterebilen bu hastalık da sadece saçlarda değil de sakallarda veya bıyıklarda da oluşabilir. Belirtilere rastlanıldığı takdir de kesinlikle doktora gidilmelidir.

 

Saç Mantarını Önleme

 

Saç mantarını önleyebilme amacı ile saç akımına son derece dikkat edilmesi önem arz eder. Gidilmekte olan kuaför veya berberlerde bulunan çeşitli hijyen özellikle gözlemlenmelidir ve bir başkasının saç aletinin kullanılmaması gerekmektedir. Eğer kullanılacaksa da steril edilmesi önem arz etmektedir. Genel

 

Tırnak Mantarını Önleme

 

Tırnak mantarına gelecek olursak, genellikle ayak tırnaklarında ortaya çıkan bir çeşit mantar türü olan tırnak mantarı da görsel olarak hoş değildir ve acı vermektedir. Tırnaklarda renk değiştirerek başlamakta olan bu tırnak mantarı fark edilemez ve tedavi edilemez ise zaman içerisinde bütün ayağın yüzeyini kapsayabilir. Tırnak mantarı belirtileri ise, tırnaklarda matlık, renk değişimi ve kalınlaşmalar olan tırnak mantarlarında zaman içerisinde tırnakların tamamen yerinden çıkmasına dahi sebebiyet verebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı