Meme Kanseri Risk Faktörleri, Belirtileri ve Evreleri

Meme Kanseri Risk Faktörleri, Belirtileri ve Evreleri

 

Meme kanseri, meme hücrelerinde oluşmakta olan bir çeşit kanser türüdür. Dünyada ise akciğer kanserinden sonra yakalanılan en önemli kanserlerden birisidir. Erkeklerde de bazı durumlarda görülebilen bu kanser türü en çok kadınlarda rastlanmaktadır. Daha doğrusu neredeyse her üç kadından birisini meme kanseri tehdit etmektedir. Meme kanserine en çok Kuzey Amerika ve özellikle de Avrupa ülkelerinde rastlanılabilmektedir. Kanser türlerinin tamamında bulunduğu üzere meme kanserinde tedavi sürecinin doğru ve avantajlı sonuçlar verebilmesi içlin en çok önem arz eden faktör erken teşhistir. Erken teşhis sonucunda uygulanabilmekte olan tedaviler sonucunda hastalar %90 oranlarında iyileşebilirler. Her sene ise tam olarak 4.400 kadından bir tanesi meme kanserine yenilirler.

 

Meme Kanserinden Korunabilmek İçin Neler Yapmalıyız?

 

Meme kanserine karşı korunabilmenin en önemli unsuru erken teşhistir. Meme kanserinin farklı farklı tipleri de bulunmaktadır. En çok rastlanan meme kanseri tipi ise “Duktal Karsinoma” ismi verilen bir meme kanseri türüdür. Bu tür ise meme kanserleri memenin süt kanallarından başlamaktadır. Meme kanseri hücreleri yine meme dışına doğru yayılıyorsalar eğer yayılma alnı koltuk altında bulunan lenfatik modüllerde çok daha sık bir şekilde görülebilmektedir. Meme kanseri hücreleri başka lenf modüllerine, kemiğe,i karaciğere ve akciğere de doğru da hızlı bir şekilde yayılabilmektedir.

Meme kanserinin sebepleri günümüzde henüz esin olarak bilinmiyor olsa da bazı faktörler bu meme kanserinin riskini arttırabiliyor.

Bu faktörleri saymak gerekirse; elli yaş ve üzerinde yer almak, ailede daha önce meme kanserine yakalanmış bireylerin bulunması, öncelerinde diğer memede kanserli hücre bulunuyor olması, adet görmeye tam on iki yaşından önce başlamış olması, daha önce hiçbir şekilde gebelik yaşanmamış olunması ve adet görme halinin de elli yaşından sonra hala devam etmesi meme kanserine yakalanma faktörlerinin arasında yer almaktadır.

 

Meme Kanseri Tek Hücreden Başlar

 

Meme kanseri genel olarak tek hücrelerde başlamaktadır fakat sebebi ve gelişim süreci net olarak tespit edilemeyebilir. Araştırmalar sonucunda ise meme içerisindeki bazı genlerin kanser riskini yükselttiği de öğrenilmiştir. Bahsettiğimiz bu genlere gelecek olursak bu genler aileden geçmiş olabilir ve hayat boyu her an tetiğe geçebilirler.

Meme kanseri her bünyede aynı sonucu veremeyebilir. Gerek tipleri açısından gereken farklı unsurlar açısından meme kanseri her bünyede farklılık gösterebilir. Bu kanserin olduğu evre “Stage” ismi verilen bir süre ile tanımlanabilmektedir. Bu evrenin biliniyor olması da tedavi yöntemleri ve süreci açısından son derece büyük öneme sahiptir. Bu kanserdeki erken teşhis taktikleri, hastanın taşımış olduğu risk faktörlerine göre farklılık da gösterebilmektedir. Yine bu faktörlerin başında yaş unsuru gelir.

 

Meme Kanserinin En Dikkat Çeken Belirtisi;

Meme kanserinin belirtilerine gelecek olursak, 15 günü aşkın süre gelen sertlik ve kitle, deride kalınlaşma, renk değişikliği kızarlık ve yara, meme şeklinde değişiklik ve ememe başında akıntı gibi unsurlar yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı