Menenjit Aşısı Fiyatı

Menenjit hastalığı, tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Menenjit hastalığına neden olan etken, bakteri ve virüslerdir. Hastalık sürecinde en ağır tablo, bakteriyel menenjit geçirilmesidir. Beyin ve beyin zarına yerleşen bakteriler hayatı tehdit ederek yaşamsal fonksiyonları bozar. Erken evrede teşhis edilmesi ve erken evrede tedaviye başlanması gerekir.

Tüm vakaların yüzde yirmisinde sekel kalmaktadır. Hastalıktan korunmada kişisel hijyen, kalabalık ortamlara girilmeme, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve aşılama çok önemlidir. Aşı yaptırmak için hekime başvurmanız gerekir.Menenjit aşısı fiyatıiçin en doğru bilgiyi yine hekiminizden alabilirsiniz.

Menenjit Aşısı Nedir?

Menenjit Aşısı Fiyatı
Menenjit Aşısı Fiyatı

Menenjit aşısı, menenjit enfeksiyonundan korunmak için gerekli olan bir aşıdır. Menenjit bakterisini sadece insanlar taşır. Damlacık yoluyla ve yakın temas ile bulaşır.

Menenjit aşıları, farklı menenjit tiplerine göre geliştirilmiş aşılardır. Tüm dünya genelinde her kıta ve bölgede salgınlar yaparak oluşan menenjit faktörü farklıdır. Örnek verecek olursak, Avrupa ülkelerinde daha çok B ve C tipi görülürken Ortadoğu da ve ülkemizde A, C, Y, X, W135 tipleri görülmektedir. Bu tiplere karşı üretilen aşı da ülkemizde bol miktar da bulunur. Menenjit aşısı, tek bir etkene bağlı olarak üretilmemiştir. B tipine karşı üretilen aşı ülkemizde, 2018 Kasım ayında uygulanmaya başlamıştır.

Ülkemizin çok sayıda göç alması ve sağlık florasının bozulması, menenjit hastalığı için en uygun ortamı hazırlamıştır. Bakteriyel menenjit enfeksiyonlarından korunmak için tek çözüm aşıdır. Virüs kaynaklı olan vakalar, daha hafif geçer. Menenjit hastalığının en ağır hali ve ölümle sonuçlanan durumlar bakteri kaynaklıdır.

Menenjit Aşısının Fiyatları

Menenjit aşısı ülkemizde rutin olarak uygulanan aşı takvimi içinde yer almaz. Menenjit aşısı serotiplerine göre 2 farklı aşı şeklinde uygulanır. A, C, Y, X, W135 tipleri için tek aşı B tipi için tek aşı şeklinde uygulama yapılır. B tipi menenjit aşısı ülkemize yeni geldiği için fiyatı biraz yüksektir. Diğer tiplere karşı yapılan aşı nispeten B tipine göre daha ucuzdur. Menenjit aşısı özel aşıdır ve isteğe bağlı olarak ücret karşılığında yapılır. Rutin aşı takviminde beşli karma aşısı içinde menenjitin hemofilus influenza B tipine karşı tek aşı vardır.

Menenjit Aşısı Fiyatı
Menenjit Aşısı Fiyatı

Beşli karma aşı içinde sadece bu etkenin enden olduğu menenjit için koruma sağlar. En sağlıklı olan diğer tipleri de içeren 2 farklı aşı olmaktır. Menenjit aşısı fiyatıhemen hemen her hastanede aynı fiyattır. Ülkemizde uygulanan farklı tiplere ait bu 2 aşı tahmini olarak 300 ile 500 lira arasında fiyata sahiptir. Fraklı tiplere ait bu aşıları ücret karşılığında hastane gibi sağlık kuruluşlarında yapabilirsiniz.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Ülkemizde menenjit aşısı, askerlere ve hac ziyareti yapacak kişilere ücretsiz olarak uygulanır. Yurt dışına çıkmadan önce toplum sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanır. Çocuklara uygulanan menenjit aşısı doz uygulaması farklıdır. Menctra 2 doz şeklinde uygulanır. İlk dozu bebek 9 aylıkken yapılır, ikinci dozu 18 aylık olduğu zaman yapılır. Nimemrix bir yaştan sonra tek doz olarak uygulanır. Menenjit aşısının ergen bireylere de tek doz uygulanır. Bu aşı bir yaşından küçük bebeklere 2 ve 4. aylarda 2 doz şeklinde yapılır ve 12. ayda rapel dozu yapılır. B tipi menenjit aşısı ülkemizde daha yeni uygulanan bir aşı olduğu için şimdilik tek doz olarak uygulama alanı vardır.

Menenjit Aşısının Yan Etkileri

Menenjit aşısı yaptırırken herhangi bir enfeksiyon geçiriyor olmamanız gerekir. Menenjit aşısı, kas içine uygulanır. Menenjit aşısı diğer aşılar ile hemen hemen aynı yan etkileri gösterir. Aşı bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık ve ateş görülebilir. Bebeklerde huysuzluk, ağlama, huzursuzluk görülebilir.

Menenjit aşısının yan etkisi olan Guillain-Barre sendromu çok nadir görülen bir sendromdur. Aşı olduktan sonra gelişen yan etkiler bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bebek ve çocuklarda ağrıyı azaltmak ve ateşi düşürmek için ılık banyo yaptırmak ve ateş düşürücü vermek faydalı olur. Aşılama özellikle risk grubunda olan ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilere mutlaka yapılmalıdır.

Menenjit Aşısının Faydaları

Menenjit Aşısı Fiyatı
Menenjit Aşısı Fiyatı

Menenjit hastalığı çok hızlı ilerleyen ve ölümcül olan bir hastalıktır. Ne kadar erken teşhis edilse dahi ölüm oranı her zaman çok yüksektir. Menenjit hastalığından sadece aşı ile korunmak mümkündür. Aşı uygulaması ile vücutta gereken antikorlar sağlanır. Bu sayede hastalık ile karşılaşmada mikrop hastalık meydana getiremez. Her tip için farklı aşılar yapılmalıdır. B tipi aşısı diğer tiplere karşı koruma sağlamadığı için en sağlıklı olan bir hekim ile görüşerek aşılamanın yapılmasıdır.

Hastalık etkeni vücuda girdiği zaman bağışıklık sistemi harekete geçer ve o mikrobu yok etmek için uğraşır. Yetersiz kalırsa hastalık oluşur. Aşılamada öldürülmüş hastalık etkeni vücuda verilir ve vücut o mikroba karşı antikor oluşturur. Daha sonra hastalık etkeni ile karşılaşmada hazır olan antikorlar mikrobu yok ettiği için hatalık görülmez. Aşı ile korunmak çok önemlidir.

Menenjit Belirtileri

Menenjit merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Kuluçka süresi çok kısadır. Hızlı bir şekilde antibiyotik tedavisine başlanmasına gerekir. Ne kadar hızlı başlanırsa hastanın hayatta kalması o derece yüksektir. Ani başlayan şiddetli baş ağrısı ve vücutta oluşan mor pembe renkli döküntüler akla ilk olarak menenjit enfeksiyonunu getirmelidir. İştahsızlık, ateş, ışığa karşı duyarlılık, boyun tutulması, ense sertliği gibi belirtiler görülür. Belirtiler daha çok merkezi sinir sistemine ait belirtilerdir.

Havale, kas ve eklem ağrısı, el ve ayaklarda titreme görülebilir. Hasta ile temas eden herkese koruyucu olarak antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Menenjit oldukça tehlikeli olan bir hastalıktır.

Hastalık daha çok beş yaş altı çocuklarda ve adölasan çağda görülür. O yüzden çocuklar ve gençler risk altındadır. Uygun aşılama programı ile aşılanarak yeterli koruma sağlanabilir. Özellikle 5 yaş altında ki çocuklar ve gençler aşı programı ile aşılanmalıdır. Diğer aşılar ile aynı anda yapılabilir. Hamileler ve emziren kişiler hariç herkes menenjit aşını yaptırabilir.

Menenjit Aşısı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Menenjit Aşısı Fiyatı
Menenjit Aşısı Fiyatı

Menenjit aşısı hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi menenjit aşısı fiyatıolmuştur. Özel aşı olduğu için ücretli yapılan bir aşıdır. Fiyat bilgisi için hastane ya da doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Fiyat aralığı 300 ile 500 lira arasında değişmektedir.

Menenjit aşısının, neden aşı takviminde olmadığı bir diğer sorudur. Menenjit aşısı ülkemizde yeni onay almış ve yeni uygulanmaya başlanan bir aşıdır. Maliyetinin yüksek olması nedeniyle birçok kişi bu konuyu merak eder olmuştur. Sağlık bakanlığı menenjit aşısının rutin aşı takviminde ücretsiz yapılması için çalışmalar yapmaktadır.

Aşının yan etkisi diğer aşılardan farklı mıdır? Menenjit aşısı da diğer aşılar gibi yan etki gösteren bir aşıdır. Menenjit aşısı hangi ülkelerde zorunlu olarak yapılır? Menenjit aşısı İngiltere, Kanada ve Amerika gibi ülkelerde rutin aşı takviminde uygulanan bir aşıdır. Menenjit aşısı diğer aşılar ile beraber uygulanabilir mi? Menenjit aşısı diğer aşılar ile aynı anda uygulanabilir. Diğer aşılar ile beraber uygulamak daha iyi immün yanıt vermesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı