Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Menenjit hastalığı erkenden tedavi uygulanmaz ise çok büyük kötü etkilere yol açabilecek bir hastalık türüdür. Özellikle 5 yaş grubu ve o yaş grubundan daha küçük olan çocuklarda görülen menenjit hastalığı, tıbbi olarak beyin zarlarının iltihaplanması durumunda oluşan bakteriyel bir enfeksiyon türüdür.

Genellikle çok kalabalık mekanlarda vakit geçiren yetişkin ve çocuk gruplarında, sıkça rastlanma ihtimali olan bir hastalıktır. Tedavisi doğru zamanda ve uygun şekilde gerçekleştirilmez ise beyinde hasar, işitme kaybı ve hatta ölüme varan ağır durumlara neden olabilir. Bu nedenle menenjit aşısı önerilmektedir. Peki, menenjit aşısı yan etkileri nelerdir?

Menenjit Aşısı Nedir?

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde birçok hastalığı önceden engellemek amaçlı çeşitli aşı türleri bulunuyor. Bunlardan biri de menenjit hastalığından korunmak için yapılan menenjit aşısı… Menenjit aşısının ise diğer aşılardan birkaç farklılığı bulunuyor. Maalesef ki menenjit hastalığına sadece tek çeşit bakteri türü neden olmuyor. Pek çok çeşidi var olan menenjit bakterisinden korunmak içinde farklı çeşit bakterilere göre onlara karşı aşı kullanılır.

Aşıların, vücudu menenjit ile alakalı koruma süreleri yaklaşık olarak 2 yıldır. Bu verdiğimiz bilgiden dolayı menenjit aşılarının vücutta tutup tutmadığı iki yıl aralıklarla kontrol edilmeli ve gerektiği koşullarda tekrar yapılmalıdır. Ancak 2013 yılından beri bu aşılar ayrı ayrı değil, karma şekilde kişilerde uygulanıyor. Özellikle meningokok denilen hastalık türüne karşı ayrı bir aşı kullanılması gerekiyor. Zira kullanılan karma aşılar menenjitin en tehlikeli türü ola bu hastalığa etki gösteremiyor.

Menenjit Nedenleri

Menenjitin en yaygın nedenlerinden biri viral enfeksiyonlardır. Bunun dışında bakteriyel ve mantar enfeksiyonları da neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar özellikle yatılı okullar ya da askeri üsler gibi kalabalık ortamlarda yayılabilir. Bunun yanında öksürmek, öpüşmek, hapşırmak veya aynı çatal-bıçağı kullanmak gibi basit sebeplerden dolayı da oluşabilir.

Menenjit Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Aşılar öncelikli olarak insan sağlığını daha fazla koruma altına almak amaçlı yapılıyor. Ancak bilindiği üzere içerisinde pasif olarak hastalık yapan bakteriler bulunduruyor. Bu nedenle bazı durumlarda insan vücuduna yan etkileri bulunabiliyor. Bütün bu anlattıklarımız menenjit aşısı içinde geçerli durumlardır. O halde menenjit aşısının yan etkileri nelerdir? İlk olarak bilinmesi gereken olay her aşısının uygulanan kişilerde belirli bir yan etkisi olabileceğidir.

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle hassas tenli bireylerde aşı sonrası, aşının yapıldığı bölgede kızarıklık ile birlikte hassasiyet oluşabilir. Bunlar menenjit sonrası basit yan etkilerdir. Ancak bunun dışında kişilerde aşırı uyku hali, ağlama problemi, bir miktar huzursuzluk gibi psikolojik yan etkileri de ortaya çıkabilir. Bunların haricinde ise fizyolojik olarak kusma durumu, iştah kaybı, kişide ateşin çıkması gibi yan etkilerde kişilerde rastlanabilir durumlar arasındadır. Bu gibi istenmeyen yan etkilerle karşılaşmamak için ise meningokok aşısı ile karma aşılar aynı anda kullanılmamalıdır.

Menenjit Aşısı Faydaları?

“Menenjit aşısının yan etkileri nelerdir?” sorusuna cevap verdikten sonra bu aşısının faydalarının neler olduğundan sizlere bahsedelim. Bilinmesi gerekir ki menenjit en riskli hastalıklar arasında yer alıyor. Aşılar ise bu tip hastalıklara karşı bir ön koruma görevi görüyor. Menenjit hastalığı için önceden aşı uygulanırsa daha sonra bu hastalığı geçirme riski oldukça düşük oluyor.

Ayrıca menenjit hastalığının tedavisi oldukça pahalıya yapılıyor. Aşının yapılması ise hem hastalıkla uğraşmayı hem de tedavi için yüksek miktarları harcamayı engelliyor. Bunun dışında meningokok denilen menenjit hastalığına karşı aşı uygulanması yapılması oldukça önem arz ediyor. Zira bu hastalık özellikle umre ve hac gibi yolculuklara çıkacak olan bireylerde görülebiliyor.

Aşının yapılması ise bu tarz yolculuklar sonrası meningokok hastalığının geçirilmesini engelliyor. Üst kısımlarda da bilgi verdiğimiz gibi menenjit hastalığı ölümle veya ciddi sakatlanmalarla sonuçlanabiliyor. Aşı yapılması ise bu gibi büyük tehditlerin oluşma riskini en aza indirgiyor.

Menenjit Belirtileri?

Menenjit hastalığının belirtileri bebek gruplarında ve yetişkinlerde farklılık gösterir. Yetişkinlerde genel olarak ışığa karşı aşırı bir duyarlılık durumu oluşur. Bunun haricinde ise ensede sertlik oluşması gibi bir durumla da karşıya karşıya kalınabilir. Hastalarda rastlanan bir diğer belirti çeşidi ise konfüzyon adı verilen bilinç üzerinde yaşanan çeşitli değişikliklerdir. Bütün bunların yanı sıra ise ateş, kusma ya da vücudun belirli bölümlerinde şiddetli derece ağrılar gözlenebilir.

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Bebeklerde ise yetişkinlerde görülen bu durumların bir kısmı görülmeyebilir. Özellikle ense sertliği veya bilinç üzerinde yaşanan çeşitli değişiklikler fark edilemeyebilir. Bebeklerde sıklıkla rastlanan durumlar ise daha farklıdır. Gün içinde ki hareketlilik oranları azabilir. Ateşleri çıkabilir, yemek yemek istemeyebilir veya yemek yerken zorluk yaşayabilirler. Ayrıca yine kusma belirtisine bebeklerde de sıklıkla rastlanır.

Menenjit Tedavisi

Menenjit, her ne kadar aşı ile tedbir alınmasını gerektirse de bazı kişiler aşı olmayabiliyor. Bu nedenle ise hastalığa maruz kalıyorlar. Menenjit hastalığının acil bir şekilde tedavi edilmesi ise çok büyük önem taşıyor. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalık tedavi edilmezse çok ağır sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Öncellikle meningokok hastalığı denilen ağır hastalığın bulunup bulunmadığı tespit edilmek üzere beyinde bulunan BOS sıvısı dediğimiz sıvıdan çeşitli örnekler alınır. Bu örnekler yetkili laboratuvarlara gönderilir ve burada ki uzman personel tarafından inceleme altına alınır. Hastalık tespit edildiği takdirde ise çeşitli antibiyotik tedavisine başlanır. Bu antibiyotikler ile hastalığının seyrinin yavaşlatılması hedeflenir. Bunun dışında gereken durumlarda solunum için destek, düşen kan basıncını düzene sokmak için antibiyotik kullanımı gibi tedavilerde ek olarak uygulanabilir. Ancak ne yazık ki gereken önlemler erkenden alınmadığı takdirde hastalık ölümle veya ağır derecelere varan sakatlanmalar ile sonuçlanabilir. Yani menenjitten korunmanın en iyi yolu erken yaşlarda tedavilerinin gerçekleştirilmesidir.

Menenjit Hastalığı Bitkisel Tedavi

Menenjit hastalığı ile baş edebilmenin bir diğer yöntemi ise bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmaktır. Doğa üzerinde menenjit hastalığına iyi gelen birçok bitki türü bulunuyor. Bunlar arasında papatya en bilinenlerinden biri. Neredeyse herkesin bildiği papatya bitkisi özellikle zihinsel ve sinirsel hastalıklarda rahatlatıcı etkisi ile biliniyor.

Menenjit hastalığının tedavisi içinde kullanılabilen papatya hastalığın tedavisinde çok büyük etken rol oynuyor. Bir diğeri ise papatyaya oranla adının çok duyulmadığı köpek gülü bitkisi. Bu bitki içeriğinde bulundurduğu birkaç farklı etkiler ile menenjit hastalığının tedavisine yardımcı oluyor. Anti enflamatuar, analjezik ve diüretik gibi etkiler barındırdığından dolayı menenjite karşı savaşması kolaylaştırıyor. Bir diğer ismi az bilindik bitki ise kedi pençesi. Bu garip bitki özellikle enfeksiyonlar karşısında vücudun daha sağlam durmasını sağlıyor. Kısaca; bağışıklık sistemini güçlendirerek menenjite karşı savunmayı artırıyor. Diğer bir yandan ise pek çok hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılan nane bitkisi de menenjit hastalığına karşı iyi gelen bitkiler arasında.

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Nane bitkisi, genel olarak bilinen özellikleriyle rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle menenjit tedavisinde sıklıkla başvurulan bitkiler arasında yer alır.

Ginseng bitkisi ise yapısında birçok antioksidan özellikli bileşen bulunduruyor. İçeriğinde saklı olarak bulunan bu antioksidan özellikli bileşenler ise vücut direncini tıpkı anlattığımız diğer bitkiler gibi oldukça arttırıyor ve güçlendiriyor. Bu sayede menenjit hastalığı ile savaşmayı daha kolay bir hale getiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?