Mide Bulantısı için 4 Doğal Çözüm

Mide bulantısı için her zaman doktora gidilmez. Hatta bazı mide bulantıları az olunca evde bir takım çözüm yöntemleri uygulayarak geçmesini sağlarız. Bu yazımda size anlatacaklarımda mide bulantısı için evde uygulayabileceğiniz bir kaç doğal yöntem olacak. Bu yöntemleri uyguladığınız zaman mide bulantınız geçecek ve rahatlayacaksınız. Peki nedir bu yöntemler?

Mide Bulantısı için 4 Doğal Çözüm

Mide bulantısı azda olsa çokta olsa insanı rahatsız eder. Rahatlamak için illaki ilaç kullanmanıza gerek yok. Bunun için eski zamanlardan beri uygulanan yöntemler ile mide bulantınızı geçirebilirsiniz.

Mide Bulantısı için

Mide bulantısının ne zaman geleceği belli olmaz. İş yerinde, evde, yolda veya uçakta seyahat ederken mideniz bir anda bulanabilir. Bazen mide bulantısı midedeki asidin kaynaması yani reflü ile bazende gebelikle alakalı olabilir. Kısacası mide bulantınız ne olursa olsun o anda mide bulantınızı geçirecek bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

Mide bulantısı bir çok nedenden dolayı olabileceği için bir an önce müdahale edilmesi gerekir. Mide bulantısı kesilmediği taktirde daha da artarak, kusma gerçekleşebilir. Kusmayı da bir çok insan sevmez. Hem ortam müsait olmaz hemde kusma sonucu ağızda iğrenç bir tat oluşur.

Sizlere mide bulantısı için bahsedeceğim doğal ürünlere karşı alerjiniz varsa veya hamileyseniz mutlaka doktorunuza sormalı ve öyle uygulamalısınız. Artık sizlere mide bulantısının doğal yollar ile nasıl geçeceğinden bahsedeyim.

Mide Bulantısı için Zencefil

Zencefil

Yapılan araştırmalara göre zencefilin mide bulantısı ve mide bulantısı nedeniyle oluşan ishal sorunu için çok uzun yıllardır kullanıldığı görülmüştür. Hatta Çinliler yaklaşık 2000 yıl boyunca çeşitli sindirim sorunları ve mide problemleri için zencefil kullanmış.

Zencefil, mide bulantısını geçirdiği gibi midede bulantıya neden olan bakterileri de temizliyor. Özellikle “gebelikte mide bulantısı için mükemmel bir tedavi” olarak görülüyor. Kullanımı son derece güvenli olan zencefil, hamilelikte bulantı semptomlarını hafiflettiği de gözlemlenmiş.

Mide bulantısı için zencefili kullanmanın bir kaç yolu var. Dilerseniz yemeklere katabilir, zencefil çayı tüketebilirsiniz. Etkisi 15-20 dakika içerisinde kendini gösterecek ve mide bulantısı geçecektir.

Mide Bulantısı için Nane

Nane çok uzun yıllardır alternatif tıpta kullanılan doğal bir ilaçtır. Nane yaprağı mide bulantısı, hazımsızlık ve bağırsak sendromlarına karşı doğal bir tedavi şeklidir. Nanenin sakinleştirici ve uyuşturucu etkisi sayesinde mide kasları rahatlatır.

Yapılan araştırmalara göre nane mideyi hızlı bir şekilde iyileştiren doğal bitkilerden birisidir. Nane aynı zamanda cilt tahrişine karşı bir çok merhem içerisinde de kullanılır. Hatta bazı otoriteler nane yağını kokladığınızda da mide bulantısının geçeceğini söylüyorlar.

Mide bulantısı için en kolay yöntem nane çayı tüketmektedir. Ayrıca evde nane yağı varsa mide bulantısı sırasında nane yağını koklarsanız mide bulantısına çare olacağını söyleyebilirim.

Kronik Mide Bulantısı için Aküpunktür

Bazı insanlarda mide bulantısı kronik bir rahatsızlık olarak görülebilir. Yani devamlı mide bulantısı yaşarlar. Belki ilaçları vardır. Ancak haftada 2-3 defa mide bulantısı yaşamak ve bu sorunu yıllarca çekmek, kronik mide bulantısı kategorisine girer.

Bunun için aküpunktür uygulaması tavsiye edilir. Bunun için uzman merkezler mevcuttur. Bu uygulama iğnelerin vücuda batırılması ile tedavi edilmeye çalışır. İğneler, beyine sinyaller göndererek, vücuttaki mide bulantısına neden olan semptomları iyileştirir.

Mide bulantısı için Aromaterapi

Mide bulantısı probleminiz varsa bazı aromatik kokular mide bulantısına iyi gelebilir. Bunun için nane yağı veya limon yağı gibi kokular mide bulantısına iyi gelecektir.

Hatta bu sayacağım tüm bitkisel yağlar mide bulantısına iyi gelecektir. Başta zencefil yağı, kaküle yağı, nane yağı, limon yağı gibi yağları koklamak mide bulantınızı alacaktır. Eğer bu yağları direk olarak koklayamıyorsanız cildinize de sürmeniz durumunda da iyi gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı