Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

 

Mide kanseri olarak bilinen bu hastalık çeşidi genel olarak genetik nedenlerden dolayı ve beslenme alışkanlıklarından dolayı kaynaklanabilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse Çin, İrlanda ve Japonya’da bu hastalık son derece yaygındır. Hem erkek bireylerde hem kadın bireylerde mide kanserine yakalanma oranları oldukça yüksektir. Fakat kadınlara göre erkek bireylerde mide kanseri riski daha yüksektir. Bu kanser türü genelde 60 ile 70 yaş grubunu tehdit eder.

Mide kanserinin belirtilerine gelirsek ekonomik olarak dar gelirlilik, olumsuz çevre, diyet, gastrit rahatsızlığı, mide polipi hastalığı olanlar ve kan grubu olarak A kan grubunu taşıyanlar da mide kanseri daha sık görülmektedir.

Mide kanserinin bazı belirtilerine gelecek olursak karın üstünde mide bölgesinde ve onun etrafında bulunan kısımlarda rahatsızlık hissi, kısa sürede aşırı kilo kaybı, Bulantılar ve umsalar, yemek sonrasında midede şişkinlik ve yanma, yemek yerken erkenden doyma hissi, iştahsızlık mide kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Mide Kanseri ve Teşhisi

 

Mide kanserinin teşhis edilmesi ikiye ayrılır. İlki mide filmi olarak çift kontrastlı baryumlu mide grafiğinin çekilmesi. Diğer yöntem ise endoskopidir. Endoskopi yönteminde ucunda kamera olan ne bir boru ağız içerisinden mideye doğru yönlendirilmektedir. Teşhis koymakta kullanılmakta olan en etkili yöntem ise endoskopi yöntemidir. Bu yöntem çerçevesinde uzman hekim beraberinde mide tabakasının tam şekilde görüp kanser riski taşıdığını düşünmüş olduğu dokulardan parçalar alınmaktadır. Bu parçalar da biyopsi bazında incelenir. Mide kanserine yakalanmamak için kesinlikle sigara içilmemesi, alkol tüketilmemesi, mangal ve döner gibi kızartmaların yenilmemesi ve fast food ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca, sıvı tüketimindeyken su ve ayran gibi sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi gerekir. Meyve ve sebzelerin tüketilirken mevsimlerinde olduğuna kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Mide Kanseri Tedavi Yöntemleri

 

Mide kanserinin tedavi yöntemlerine gelecek olursak, ameliyat olarak midenin bütünü veya bir kısmının mideyi çevrelemekte olan bir kısım doku ve lenf bezleri beraberinde çıkarılması işlemidir. Bu işlem gerçekleştirirken ise belirleyici olan en önemli faktör, kanserin büyüklüğü ve lenf bezlerine ve çevre organlara geçip geçmediğidir.

Kemoterapi de kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu işlemde ameliyattan önce, ameliyattan sonra ve hastalığın ileri evrelerinde kullanılmaktadır. Kimyasal tedavinin uygulanması ile kararı tıbbi onkoloji doktorları vermektedir. Bu hastalık eğer oldukça ilerlemiş durumda ise kemoterapi beraberinde ortalama olarak 9 ile 9 ay arasında, kemoterapi veya alternatif tedavi yöntemleri ile 5 ay civarında yaşam süresi elde edilebiliyor.

Radyasyon tedavisinde ise genellikle ameliyattan sonra ve hastalığın erken evrelerinde kullanılabilmektedir. Eğer hastalık ileri düzeylerde ise ve ameliyat olamayan hastalarda mide kanserine göre tıkanma, kanama durumu var ise radyasyon tedavisi kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı