Mide Yanmasına (Reflü) İyi Gelen Şeyler

Mide Ekşimesine 4 Şifalı Bitki

 

Mide ekşimesi veya reflü, bütün gününüzü bozmaya yetecek kadar bir sorundur. Sıradan bir öğle yemeği veya akşam çayında, bu nedenler yüzünden rahatsız oluyor iseniz birazdan bahsedeceğimiz 4 şifalı bitkiyi kullanmanızı tavsiye ederiz. Dikkat edilmesi gereken bir husus bazı beslenme tavsiyelerine uymanız gerektiğidir.

Midenize dokunan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz yiyecekler küçük porsiyon halinde olmalıdır. Yemek yerken içecek kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Yemeklerden sonra veya günde 30 dk. egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz.

Bitkileri incelediğimiz zaman bazı bitkilerin sadece, mide ve reflü sorunlarına değilde, sindirim sistemi, mide asidi düzenleyici özellikleri de bulunuyor.

 

4 ŞİFALI BİTKİ TÜRLERİ

 

HATMİ(Athaea officinalis)

Bu bitkinin içerdiği yapışkan doku, sıvı özellik yaratıp yemek borusunda ve midede koruyucu tabaka oluşturuyor. Böylece mide asidinin vereceği zararı önler. Mide koruyucu olarak bu doğal bitki tüketilmelidir.

 

ZERDEÇAL(Curcuma longa)

Bu bitkinin faydasını kesin olarak görmek istiyorsak, bitkinin sorunlu olduğu temas etmesi gerekmektedir. 2 çay kaşığı zerdeçalı ılık su ile karışıp bir tırnak tuz eklersek bir yudum içmemiz halinde bize rahatlık sağlayacaktır.

Zerdeçalı hamile kalmaya çalışanların veya kalp rahatsızlığı olanların kullanması tavsiye edilmiyor.

 

MEYAN KÖKÜ(DGL)

Bu tür bitkinin çiğnenebilen kısmıdır. İçinden “glisirizn” adlı aktif madde çıkartılarak oluşturuluyor. Bu cümle kulağa ilk izlenimde karışık gelmiş olabilir. Bahsettiğimizin madde yüksek tansiyonu olanlar ve ödem sorunu olan bireyler için çok tehlikelidir. Bu madde bitkiden çıkartılarak herkesin tüketildiği hale gelmiştir.

 

REZENE(Foeniculum vulgare)

Rezenenin hem yemeklerde ve salatalıklarda kullanıldığını görüyoruz. Bu bitki çok sık tüketilen bir bitkilerdendir. Bir kaç tane rezene tohumu çiğneyerek veya kaynatıp suyunu içerek rahatlığa kavuşabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bazı besin türleri; sarımsak, baharatlı yiyecekler, alkol, bol kara biber, nane, sade soda, sirkeli su, domates soslu gıdalar, hardal ve kahve…

Bu gıdaların kullanımı en aza indirilerek, çok daha fazla yemek midenizi rahatsız etmeyecektir.

Önemli Uyarı; Reflü ve benzeri mide durumlarında uzman doktorlara görünmeli, şikayetlerinizi belirtmelisiniz. Hamileler, bebek emzirenler ve kronik hastalıkları bulunanlar bitkisel ilaçlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Uzman doktorlar size her zaman daha iyi çözüm sunacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı