Morluk Nasıl Geçer? Ne iyi Gelir?

Morluk nasıl geçer? Morluğa Ne iyi gelir? Cilt morluğu nasıl geçer diye bir araştırma içerisine girdim ve evde morluk gidermek için otuza yakın tedavi yöntemi buldum. Bu tedavileri uygulayan bir çok kişi cildindeki morluğu geçirdiğini hatta bazıları bir kaç saat içinde geçirdiğini belirtiyor.

Morluk Neden Olur?

Morluklara tıbben “kontüzyon” adı verilir. Morluklar, bir yere çarpma, sıkışma, incitme veya çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Morluk sadece mor renkte değil, siyah, kırmızı, pembe veya mavi renkte görülebilir. Morluk oluşmasını nedeni, o bölgedeki derinin altında bulunan küçük kan damarlarının zarar görmesinden ve çevresindeki dokulara ani kan sızıntısından meydana gelir.

Morluk saniyeler içerisinde meydana gelebilir. Çarpma veya incitilen bölgenin, morarma şiddeti ne kadar fazlaysa rengi de o kadar koyu olur. Morluk, incitme şiddetine bir kaç saniye veya dakikada oluşsada iyileşmesi veya geçmesi bir kaç gün sürer. Bazı morluklar üzerinde ağrı ve iltihap oluşumu hissedilebilir. Çürük ve morluklar genel olarak 12 ile 15 gün civarında iyileşmesi beklenir.

Morluk Nasıl Geçer

Morluklardan hızla kurtulmak hatta hemen geçmesi için evde yapabileceğiniz bir çok tedavi yöntemi var. Hatta bazı tedavi yöntemleri bir günde bile geçirebiliyor. Bu nedenle morluk nasıl geçer ve morluklara ne iyi gelir açıklayalım.

Morluk Nasıl Geçer? (Buz Terapisi)

Hemen hemen herkesin bildiği ve morarma anında hemen buz torbası kullanılması gerektiğini herkes bilir. Ancak biz yinede detaylı bilgi verelim. Morluk üzerine buz torbası koymak, morluğa ilk yardımdır.

Morluk lan bölgeye buz torbası veya buz paketleri koymak, hasarlı olan kan damarlarının soğumasını ve kan sızıntısını kontrol altına alır. Morluk için 10 dakika boyunca çürük veya mor olan bölgeye buz terapisi uygulayın. Buz torbasını 20 dakikadan fazla tutmamaya çalışın. Eğer buz bulamazsanız soğuk suda uygulayabilirsiniz.

Morluk için Soğuk Kaşık Tedavisi

Alternatif olarak buz ve su bulunmazsa, dondurulmuş sebzelerde konulabilir.Evde morluk geçirmek için buzlukta buz yoksa ve bu diğer seçeneklerden hiç biri bulunmuyorsa bir paslanmaz kaşığı buz dolabına koyun ve soğutun. Soğuyan kaşığı alın ve bir peçeteye sarıp, morluk olan bölgeye tutun. Tüm bu uygulamalar morluğun oluşması nedeniyle oluşan kan pıhtılarını iyileştiriyor.

Bez veya Bandaj Sarmak

Morluğun yayılmasını engellemek için morluk çevresine bir bez veya bandaj sarabilirsiniz. Morluk, incitmeden sonra hızla yanındaki doku hücrelerine yayılmaya başlar. İncitme anında ani bir müdahale yapmak isterseniz derhal bir bez bağlayın ve morluğun büyümesini engelleyin. Bu uygulama aynı zamanda morluğun hızlı iyileşmesini de sağlıyor.

Morluk için

Morluk Nasıl Geçer? (Sıcak Su Şişesi)

Bir şişe alın ve içini sıcak su ile doldurup, morluk üzerinde tutun. Sıcak su, kan pıhtılaşmasını azaltır ve etkilenen bölgedeki kan akışını yavaşlatır. Derin ve hızlı bir şekilde yayılan ısı, deri üzerinde çok daha fazla işe yarar.

Alternatif olarak morluğa ne iyi gelir derseniz, sıcak bir banyo, sıcak su veya sıcak suya batırılmış bir havlu çok daha iyisi ise sıcak bir jakuzidir.

Morluğa Ne iyi Gelir? (Sirke)

Sirke, morluktan etkilenen bölgedeki kan pıhtılaşmasını iyileştirir. Bunun için ılık su ile sirkeyi karıştırıp, morluk üzerine tutun. Morluğu anında geçirecek ev yöntemlerinden birisidir.

Ananas

Ananas içerisinde “bromelain” denen bir enzim var. Ananas tüketildiğinde bu enzim vücuda salgılanır ve morluklar hatta ciltteki morluk dolayısıyla ciltte oluşan iltihap giderilir. Çürük veya morluklar için günde en az 500 miligram tüketilmesi gerekir.

Evde Morluk Nasıl Geçer

K Vitamini

K vitamini, kan pıhtılaşmasını ve doku hasarını tedavi eden vitamindir. Bu nedenle hızlı morluk veya çürük gidermek için tükettiğiniz gıdalara dikkat edebilirsiniz. Örneğin, bürüksel lahanası, brokoli ve yeşil yapraklı bir çok sebzede K vitamini bulunur. Alternatif olarak eczaneden K vitamini içeren bir krem satın alabilir ve morluğu tedavi etmek için morluk bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çikolata

Morluk nasıl geçer sorusunun diğer bir yanıtı ise çikolatadır. Çikolata anti-inflamatuar özelliklere sahip bir besindir. Dolayısıyla cilt sağlığı için çok faydalı bileşenler içerir. Ancak bu çikolata dediğim bakkaldan aldığınız gofret değil. İçerisinde kakao barındıran saf çikolatadır.

Morluklar için çikolatayı eritin ve morarmış olan bölgeye sıcak eritilmiş çikolata tutun. Çikolatanın, morluk olan bölgede kurumasını bekleyin. Hatta bir bandaj ile örtebilirsiniz. Sıcak çikolata, kan akışını kontrol eden kan damarlarını sıkıştırır. Aynı zamanda çürük ve morlukları azaltır.

DİKKAT : Çikolatayı eritirken aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Aksi halde istemeden cildinizi yakabilirsiniz.

Şeker Şurubu

Şeker, anti bakteriyel özelliklere sahip ve yaraların iyileşmesini destekler. Morluk veya çürük üzerine şeker şurubunu uygulayın ve bir bandaj ile sarın. 15-20 dakika bekledikten sonra bandajı açıp bölgeyi soğuk su ile temizleyin. Temizlemeden sonra morluk olan bölgeye bir kaç dakika buz koyun. Morluğun hemen geçeceğini göreceksiniz. Şeker şurubu aynı zamanda kuru cildi sıkılaştırmak için de kullanılır.

Morluk için Bitkisel Tedavi

Papaya

Papaya yağı veya bitkisi içerisinde “papain” adı verilen bir enzim var. Bu enzim, morlukları hızla geçirmek için muhteşem bir bitkidir. Aktardan temin edeceğiniz papaya yağını morluk üzerine sürün ve bekleyin. Yağın kurumasından sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayın.

C Vitamini

Morluk nasıl geçer derseniz en etkili vitaminlerden biri olan C vitamini özellikle büyük morluklar için tüketilmesi gerekir. C vitamini bakımından zengin olan limon, portakal, brokoli, mango, biber, tatlı patates gibi besinlerdir. Bu besinler morluklara iyi geldiği gibi cilt iltihabını azaltmaya da yarar.

Morluğa Ne iyi Gelir? (Üzüm Çekirdeği)

Bunun için üzüm suyundan yararlanabilirsiniz. Çürük ve morluğa çok iyi gelen üzüm suyu, flavonoid bakımından çok zengin bir besindir. Morluk üzerine üzüm suyunu uygulayabilirsiniz. Hatta aktardan üzüm yağı alıp, morluk üzerine de uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal ve Demirhindi

Zerdeçal hemen hemen her derde deva bir bitkidir. Morluklardan kurtulmak için bir çok kremde veya ilaçta kullanılır. Aktardan temin edeceğiniz zerdeçal ve demirhindi tozlarını su ile karıştırıp, hamur kıvamına getirin. Ardından bu hamuru ısıtın ve morluk olan bölgeye sıcak olarak uygulayın. Daha hızlı tedavi için sürdüğünüz maskenin üstünü bir bezle kapatın.

Morluk Nasıl Geçer? (Soğan)

Soğanın inflamatuar özelliği vardır. Hasarlı cilt hücreleri üzerine şifalı bir bitkidir. Morluklar nedeniyle kan damarlarının yaralanmasını geçirir. Özellikle soğan suyu morluk ve çürükler için harikadır. Pıhtılaşmış kan damarlarını tedavi eder. Bunun için soğanın suyunu çıkartın ve cilde pamuk ile uygulayın. Cildin, soğan suyunu emmesini bekleyin.

Limon

Limon içerisinde bol miktarda C vitamini vardır. Cilt sorunlarının ana telafisi olan limon aynı zamanda sancılı morluklar için bir tedavi aracıdır. Çürük veya morluk üzerine limonu nazikçe 5 dakika boyunca sürün. Çok kısa sürede morlukların geçtiğini göreceksiniz.

Siyah Kahve

Bir yara veya morluğun iyileşmesi için siyah kahve kullanabilirsiniz. Morluk veya yara üzerine siyah kahveyi çamur kıvamında sürün ve etrafını bir bezle sarın. Bu yöntemle morluğun bir kaç saat içerisinde geçeceğini göreceksiniz.

Vazelin ile Morluk Tedavisi

Vazelin her eczanede satılmaktadır. Morluk tedavisi için oldukça popüler olan vazelin iyileşme sürecini hızlandıran ve morluklara çok iyi gelen bir kremdir.

Tereyağı

Tereyağı, anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Tereyağının cilt sorunlarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Morlukların hızla tedavi edilmesi için çok iyidir. Hatta küçük çürükler, morluklar, yanıklar için tereyağı kullanılabilir.

Hint Yağı

Çürük, morluk üzerine hint yağı sürülebilir. Masaj yaparak, fazla bastırmadan ve nazikçe hint yağını morluk üzerine sürün. Hint yağı aynı zamanda soyulan morlukların soyulmasında engeller.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı