Myastenia Gravis Hastalığı ve Tedavisi

Myastenia Gravis Hastalığı ve Tedavisi

 

Myastenia Gravis hastalığı bazı bulgular beraberinde oluşabilen otoimmun bir çeşit hastalık olarak bilinmektedir. Genelde yorulduğunuz zamanlar şiddeti yükselen ve çeşitli ilaçlar beraberinde kısmen veya bazı durumlarda tamamen düzelebilen, sinirler arası bölgelerdeki Asetilkolin denilmekte olan iletişim birimlerine ait uyarıcı ve alıcılara karşı antikor oluşması beraberinde oluşabilen bir hastalıktır. Daha basit bir deyim ile vücudumuzun savunma sistemi elemanlarının kendi yapılarına saldırması denilmektedir. Bu sistem ise bazı zamanlar genetik olarak oluşabiliyorken, bazı zamanlarda çevresel kaynaklı oluşabilmektedir.

 

Sinir ve Sinir Kavşaklarındaki Sinir İletimini Sağlayan Bileşen

 

Asetikolin denilmekte olan bu bileşen, sinir-sinir kavşaklarındaki sinir iletimini sağlamakta olan bir çeşit bileşendir. Sinirden kaslara elektriksel olarak iletimden sorumlu bir çeşit ajandır. Asetilkolinin uyarısını almış olan hedef nesneye ise reseptör denilmektedir. Reseptörlere karşı da vücudumuzun savunma mekanizmasındaki bazı elemanlar reaksiyon göstererek reseptörlerin hasarlarına sebebiyet vermektedir. Bu sayede sinir-kas arasındaki veri iletişimi mekanizması zamanla bozulmaktadır. Bu mekanizma içerisindeki aksama beraberinde çeşitli belirtiler de meydana gelmektedir.

Göz belirtileri son derece yaygındır. Özellikle de göz kapağında düşmeler ve çift görmeler. Gözü açmanızda zafiyet göstermeniz ve kapamanızda da güçlük çekmeniz. Göz hareketlerinde aksamalar, Çiğneme ve boyun kaslarında oluşabilen bazı zayıflıklar, solunum güçlükleri, nefes darlığı, aşırı yorgun olmak, nazone konuşmak, yutamama sorunu ve kol bacaklarda oluşan dermansızlıklar belirtiler olarak rahatlıkla sayılabilir.

 

Senelik Milyonda 1 İle 9 Sıklığında Ortaya Çıkıyor

 

Myastenia Gravis hastalığı şeklinde senelik olarak milyonda 1 ila 9 milyonda bir sıklığında ortaya çıkabilen bir çeşit hastalıktır. M.Gravis hastalığı her yaşta her bireyde görülebilmektedir. Ancak, araştırmalar sonucunda 9 ile 10 yaş arası çocuklarda çok daha sık bir şekilde görüldüğü seyredilmiştir. Kadınlarda ise 20 ile 30 yaş arasında ve 60 yaş üstünde daha sık bir biçimde görülebilmektedir. Erkeklere göre kadınlarda çok daha sık görülebilmektedir.

Myastenia Gravis hastalığı belirtileri, hayatımızın her alanında görülebilmektedir. Örneğin, enfeksiyonlar, ilaçlar, stres, travma, doğum ve gebelik, troid bezinin çok çalışması da bu hastalığın meydana gelmesine olanak sağlayan etkenler arasında yer almaktadır.

M.Gravis hastalığının tanısında ise bazı testlerden faydalanılabilmektedir. Bu testler ise özellikle hastanın öyküsü beraberinde birleştirilerek tanı koyulmaktadır. Buz testi, yorma testi, farmakolojik testler gibi baız testler yapılabilmektedir. Buna ek olarak tirod fonksiyon testleri, elektrrizfolojik testler de yapılabilir.

Günümüzde ise Myasyenia Gravis hastalığı, gidişatı rahatlıkla azaltılabilmekte olan ve farmakolojik anlamda yaşam kalitesinin düzeltilebildiği bir çeşit hastalık halindedir. Bu hastalığın tedavisinde ise asetilkolin yıkımını önlemekte olan bazı ajanlar, steroidler yer alabilmektedir. Bu ilaçlar beraberinde, sinirler arası ileti sistemini düzenleyen, sinir-kas sistemini düzenleyen antikorların reseptörlere saldırmaları azaltılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı