Neden Robotik İmplant Yaptırılmalıdır

Robotik implant hem ülkemizdeki klinik ve hastanelerde hem de dünya genelindeki tıbbi sağlık merkezlerinde uygulanmaya başlanmış yöntemlerden birisi olarak kabul görmektedir. Çünkü eski implant uygulamalarına karşın hem daha güvenilir hem de daha başarılı bir tedavi metodu olarak tanımlanan robotik implant, pek çok hastanın ağız ve çene problemleri yaşamasının önüne geçmektedir. Yine de bu sorunla yüz yüze olan kişiler neden robotla implant tedavisinden faydalanmaları gerektiğini sormakta ve yanıt beklemektedirler.

Robotik implantın yapılması için pek çok sebepten söz etmek mümkündür. Ancak en çok bilinenlerini hastalar için sıralamak elzemdir:

  • Robotik implantta implant süresinin çok azaldığı görülmektedir.
  • İmplant konumlandırılması kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde daha isabetli olmaktadır.
  • Ağrı, şişlik ya da morarma gibi yan etkiler çok daha az ve kısa süreli görülmektedir.
  • Hastanın ağzına implant işlemi sonrası herhangi bir dikiş atılmamaktadır.
  • İyileşme süreci eski tip implant uygulamalarına nazaran çok daha kısadır.

Robotik İmplant Güvenli midir?

Eski tip implant uygulamalarında doktorun öncelikle çene kemiğine erişmesi ve kemik durumunu görmesi gerekmektedir. Tabii ki bu şekilde yapılan tedavide hem süreç uzamakta hem de hastalar daha fazla acı çekmektedirler. Ayrıca doktor için de sürecin ciddi manada zor olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Lakin robotik implant ile bunların hiçbirine gerek kalmaması ve tedavinin en hızlı biçimde gerçekleştirilmesi olasıdır. Bunun haricinde tedavide tıbbı teknik cihazlar sayesinde görüntüleme yapıldığı için başarı şansı oldukça yüksektir.

Robotik tedavide ağız işine önceden cerrahi bir müdahalede bulunulmamasından ötürü enfeksiyon riski sıfıra yakındır. Bununla beraber yine oluşabilecek yan etkilerin de minimum düzeye indirildiğini söylemek mümkündür. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan ancak büyük illerdeki klinik ve hastanelerde gerçekleştirilebilen robotik implant sonuç olarak güvenilirdir.

Diş problemleri ile karşı karşıya kalan ve implant tedavisi yaptırması zorunlu olan hastalar için robotik implant adı verilen bu tedavi metodunun kullanılması çok daha uygun düşmektedir. Yine de en doğru işlem için uygun bir hekim ve klinikle görüşmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close