Nefes Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Nefes Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Nefes Darlığının Sebepleri

 

Herkesin arada bir nefesi kesilebilmektedir. Dik yokuşları tırmandıktan sonra veya hızlı bir şekilde bisiklet sürdükten sonra veya bazı fiziksel aktivitelerden sonra nefes darlığı sık olarak karşılaşılmaktadır. Burada bahsi geçen nefes darlığı ise durduk yere oluşan nefes darlığıdır. Nefes darlığı, nefesin yetmiyor olması ve derin nefes alamama, nefes alıp verirken bazı zorlanma şekillerinde söylenebilmektedir. Nefes darlığına günümüz tıp dilinde dispne denilmektedir.

Nefes darlığı son derece korkutucudur. Çünkü yaşamamız için nefes almaya ihtiyacımız vardır. Sebebini anlamadığımız bir şekilde nefesimiz kesildiği zaman bu unsurdan dolayı kaygılanmamız normal bir tepkidir. Uzun süren ve hiçbir şekilde geçmek bilmeyen nefes darlığı büyük olasılıkla vücudumuzda bulunan bir çeşit hastalık ile ilgilidir. Aniden oluşan ve yoğun bir biçimde meydana gelen nefes darlığı da oldukça kısa bir süre bile sürse bir sağlık sorununu işaret edebilmektedir.

 

Dinleniyorken Nefes Darlığı Var İse!

 

Nefes darlığını yaşadığımız durumlara göre çeşitlendirmeliyiz ve buna göre kaygılanmalıyız. Dinlenme halindeyken nefes darlığı hissediyorsak, aktivite ve egzersiz sonralarında nefes aniden kesiliyorsa, uzanırken nefesiniz daralıyorsa, göğüs ağrısına eşlik eden bir nefes darlığı varsa, çene, kol veya boyun ağrıları ile beraber nefes darlığı oluşuyorsa, ayakların şişmesi ile birlikte nefes darlığı oluşuyorsa, iştah kaybı nedeni ile, alışılmadık halsizlik hissi ile, terleme beraberinde, ateş beraberinde nefes darlığı yaşıyorsak kaygılanmamız gerekmektedir ve bir sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekmektedir.

Nefes darlığının başlıca nedenlerine gelecek olursak aniden nefesin kesilmesi bir astım krizi sebebi ile oluşabilir. Bunun anlamı da hava yollarının daralıyor olmasıdır ve balgam seviyesinin yükselmesidir.

Zatürre sebebi ile oluşan nefes darlığı var ise akciğer iltihabı, öksürük nefes darlığına neden olabilmektedir. Çoğu zaman antibiyotik kullanılması gereken enfeksiyonlardan bir tanesidir.

 

KOAH Hastalığı Nedeniyle Nefes Darlığı

 

KOAH hastalığı sebebi ile nefes darlığı oluşabilir. Eğer kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığımız varsa nefes darlığı bu hastalığın git gide kötüleştiği anlamına gelebilmektedir. Yine kalp krizi de nefes darlığına sebep olabilir. Göğüs ağrısı benzeri bazı belirtilerin görülmediği sessiz kalp krizi unsurunda nefes darlığı görülebilir ve hatta en çok şüphe edilecek unsurlardan birisidir. Yine taşikardi veya atriyal fibrilasyon benzeri düzensiz hızlı kalp atışları da nefes kesilmesini sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sağlık