Öksürük Şurubu Çayı

Öksürük şurubu çayı çok eski zamanlarda hastalıklardan ve öksürükten kurtulmak için yapılan mükemmel bir nine iksiridir. 1920’li zamanlarda salgın olarak bir kasabayı saran öksürük hastalığından kurtulmak için köyde her sokağın başına kazanlarla öksürük şurubu çayı yapılıp, koyulurmuş. Halk bu öksürük şurubu çayından içerek, o zamandaki öksürük illetini yenmiş.

Öksürük şurubu çayı gerçekten de bu aralar herkesin ihtiyacı olacak bitkisel bir karışımdan oluşuyor. Özellikle son zamanlarda grip salgını ile beraber boğulana kadar öksürten bir salgın dolaşıyor. Eğer sizde gribe yakalandı ve bir an önce öksürükten kurtulacaksınız.

Öksürük Şurubu Çayı

Öksürük Şurubu Çayı

Eğer öksürük ile mücadele ediyorsanız, evinizde kendi öksürük şurubu çayınızı yapabilirsiniz. Hani derler ya ne varsa eskilerde var. Bu öksürük şurubu çayını eskiden ninelerimiz yaparmış ve çayı içer içmez öksürük kesilirmiş.

Lafı çok uzatmadan öksürük şurubu çayı için gerekli malzemeleri sizlere vereyim.

Malzemeler:

  • 1 adet yeşil elma
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 çay kaşığı zencefil tozu
  • 1 tutam ıhlamur
  • 1/4 çay bardağı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk önce yeşil elmanın kabuğunu soyun. Yeşil elmayı ortadan ikiye bölün ve orta kısmında bulunan çekirdekli kısmı alıp, elmayla, kabuklarını demliğe koyun.

Demliğin içine tarçın, zencefil, karanfil, ıhlamuru atıp 3-4 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra limon suyunu içerisine sıkıp, soğumasını bekleyin. Soğumaya yakın içerisine balı ilave edip, içebilirsiniz.

Bu arada öksürük şurubu çayını ne çok sıcak ne de çok ılık kıvamda olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise öksürükten ağrıyan göğüs kısmını yumuşatmak. Malzemeler içinde bulunan balda aynı görevi görmektedir. Eğer öksürüğü anında kesecek bir şey arıyorsanız bu çayı mutlaka denemelisiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close