Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?

Ülkemizin tarihte çok büyük zorluklar yaşadığını söyleyebiliriz. Ülkenin her yeri düşman işgali ile karşı karşıya kalmış olmakla birlikte, halk bu durumdan oldukça mutsuz ve umutsuzdu. Artık ülkenin başka ülkelerin eline geçmiş olduğu kanısı yavaş yavaş halkın bilinçaltına yerleşmeye başlamıştır. İnsanlar artık umutsuz olduklarından dolayı, pek fazla bu konu üzerine bir şeyler konuşmak ve düşünmek istemiyorlardı. Olaylar genel olarak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra vuku bulmaya başladı. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ağır bir yenilgi ile karşı karşıya kalan Osmanlı Devlet, savaşa Almanya’nın yanında girmişti. Zamanın en ileri ve en iyi teknolojisini taşıyan Almanya Devleti, savaştan ağır bir yenilgi ile ayrılınca, savaş otomatik olarak kaybedilmiş oldu. Savaş sonrasında imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ile birlikte artık ülkenin her köşesi bilfiil yabancı devletler tarafından işgal edilmeye başlamıştı.

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?
Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?

Halk da gerçekten artık çaresiz kalmıştı. Mondros Ateşkes Anlaşması ile birlikte artık ülkedeki bütün silahlar toplanacak, iletişim hatları kesilecek ve yollar kapanacaktı. Nitekim böyle de oldu ve savaş sonrasında hemen bu olaylar vuku bularak, tren yolları da dahil olmak üzere bütün yolları kapama girişiminde bulunuldu. Sultan Vahdettin’in görevlendirdiği Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 tarihinde, Samsun’a hareket ederek milli mücadeleyi başlatmak adına harekete geçti. İş tam olarak milli direniş ve milli mücadele bu dakikalardan sonra başladı. İşgal açısından biraz daha rahat bir şekilde hareket edebileceği bu bölgeyi seçen Mustafa Kemal, halkı örgütlemekte ve bölgenin ileri gelenleri ile kongreler yaparak, kongrelerde bir takım kararlar almaya başlamıştır.

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?
Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?

Alınan bu kararlar neticesinde artık, tüm ülke ve tüm millet harekete geçerek Kuvayi Milliye Ruhunu harekete geçirmişlerdir. Alınan kongreler neticesinde genel olarak alınan kararlar, Türk Milleti’nin bağımsız olarak yaşayabileceği ve başka bir devletin ya da ülkenin güdümünde asla yaşayamayacağı hususudur. Bu kararlardan sonra artık bölge bölge ülke düşmanlardan temizlenmeye başlamış ve düşman ittifaklarıyla bilfiil savaş hali içine girilmiştir. İlk olarak Eskişehir bölgesinde yapılan 1. İnönü ve 2. İnönü savaşlarıyla birlikte, halk neler yapabileceklerini daha iyi görmüşlerdir. Kazanılan bu savaşların arkasından Sakarya Meydan Muhaberesiyle birlikte, düşmana gerçekten güzel bir tokat vurulmuş olmuştur.

22 gün 22 gece süre Sakarya Meydan Savaşı, düşman ittifaklarına Türk Milleti’nin ne kadar kararlı ve istikrarlı olduğunu göstermiştir. Artık topyekun olarak yapılması  gereken tek bir savaş kalmıştır. O da Başkomutanlık Meydan Muhaberesi idi. Düşmanın artık bel kemiğini kırarak alt edilecek bu savaşın plan ve hazırlıkları günler öncesinden yapılmaya başlamıştır. Yapılan bu savaş da yine Türk Milleti adına olumlu bir şekilde sonuçlanmakla, Yunanlılar da dahil olmak üzere, bütün yabancı devletler ülkemizden çıkarılmıştır. Artık düşman birliklerini önüne katan Türk ordusu İzmir’e kadar yürüyüp, oradan düşman birliklerini denize dökeceklerdir. İşte tam da bu sırada Mustafa Kemal Atatürk, tarihe altın harflerle yazılan o sözleri söylemiştir.

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?
Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözü Hangi Savaşta Söylendi?

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz! İleri!” Ordular bu emri aldıktan sonra düşman birliklerini önlerine katmışlar ve onları İzmir’den denize dökmüşlerdir. Giderken ülkemizin güzel şehri olan İzmir’i yakıp ve yıkan tahrip eden ordular, arkalarına bakmadan kendi ülkelerine dönmüşlerdir. Atatürk’ün tarihe geçen bu sözleri çetin geçen Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile birlikte söylenmiştir. Artık ülke tamamen düşman işgalinden kurtulmuş olmakla, 30 Ağustos 1922tarihinde kurtulduğundan, bu gün tüm ülkede günümüzde de kutlanan ve çok özel bir bayram olan Zafer Bayramı olarak ilan edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı