P24 Antijen Testi Hakkında Her Şey

HIV şüphesi uyandıran bir eylemin ardından, en sağlıklı şekilde erken sonuç alınabilmesi için uygulanan HIV testi, P24 antijen testidir. Kişinin vücuduna HIV virüsü bulaşmış durumda ise kanında HIV p24 antijeni oluşumu baş gösterir.

Test, HIV virüsüne özel olan proteinin tespit edilmesini sağlar. Kandaki mevcudiyetinin belirlenmesi en erken 2 hafta (16.gün) ile mümkün olur. Ayrıca en geç 6. Haftaya kadar testin yaptırılması bu antijenin tespit edilmesi için gereklidir.

Vücutta HIV virüsüne karşı gelişen antikorlar, belirtilen süreler içerisinde ortaya çıkmaz. Bu nedenle de P24 antijen testi ile yapılacak saptamalar çok büyük bir önem taşır. Uzmanlar tarafından bu gibi sebeplerle HIV şüphesi oluşturan bir cinsel birliktelikten 16 gün sonra bu testin yaptırılması tavsiye ediliyor.

HIV riski bulunan temasın ardından HIV virüsü vücutta çoğalma dönemi geçirir. Bu iki hafta sonunda yapılacak test ile erken teşhisi sağlanabilir. Bu süreçte HIV rahatsızlığına tanılama için sıkça kullanılan Elisa testi için henüz antikor seviyesinin tespit edilir seviyeye ulaşamaması dolayısıyla P24 antijen testi en sağlıklı ve en güvenilir sonucu vermektedir.

P24 Antijeni Nedir?

HIV virüsüne özel bir tür olan antijenin varlığı, yapılan bu testle tespit edilir. Yani, HIV/AIDS enfeksiyonunun vücutta mevcut olduğu saptanır. Aslında HIV rahatsızlığının erken teşhisi açısından p24 antijeni oldukça önemli bir rol üstleniyor. Çünkü ilk dönemde vücudun HIV virüsüne karşı verdiği tepki olan antikorların yaygın olarak uygulanan Elisa testi ile tespit edilir duruma gelmesinden önce erken teşhis imkanı vermektedir.

Vücutta periyot ilerledikçe artan antikor seviyesi, P24 antijeni seviyesinde baskılamaya neden olur. Özellikle de “maskeleme” olarak tabir edilebilecek gözlem olanağını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bu sebeple de günümüzde uzmanlar, 6. Haftadan sonra antikor seviyesindeki yükselme dolayısıyla p24 antijeninin gözlemlenebilmesinin olanaksız hale geldiğini söylemektedir.

P24 Antijen Testini Yaptırmak Yeterli Mi?

Sadece P24 antijen testi yaptırmak belirli ölçüde yeterlilik göstermektedir. Çünkü yapılan testte antikorların oluşturabileceği “maskeleme” yanıltıcı sonuçların alınmasına neden olabilir. Bu gibi durumlara karşı uzmanlar tarafından p24 antijeni testinin dışında antikor testinin de yapılması önerilir.

Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İngiliz HIV Derneği, Sağlık Bakanlığı, Hacettepe AIDS Tedavi Araştırma Merkezi gibi HIV konusunda en yetkin kuruluşlar tarafından P24 antijen testi ile Elisa testinin yaptırılmasını tavsiye ediyor.

P24 antijen testi ya da Elisa testi şeklinde tek başına test uygulanmasının doğurabileceği “maskeleme” ya da antikorların geç oluşumu nedeniyle HIV teşhisi için tanılamanın gecikmesi gibi durumun önlenebilmesi sağlanabilir. Her iki testle HIV testiyle çok daha sağlıklı ve doğruluk payı yüksek sonuçların elde edilmesi mümkündür.

P24 Antijen Testi Nasıl Yapılır?

P24 antijen testi yaptırmak için, laboratuvarı bulunan en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulması gerekiyor. Yapılan başvurularda kan örneği koldaki damardan ya da parmaktan alınır, alınan örnek laboratuvarda incelenerek mevcut normal değerler üzerinden pozitif veya negatif sonuçları elde edilir. Aynı zamanda da bu test sonucunda mevcut yoğunluğunun tespiti de sağlanır.

SGK P24 Antijen Testini Karşılar Mı?

SGK P24 antijen testini karşılar mı sorusunun yanıtı olumludur. Yani devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine başvuruda bulunan kişiler, test için uygun koşulları sağlaması halinde ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Dünyada ve Türkiye’ de HIV rahatsızlığına yönelik olarak verilen mücadele kapsamında, önemli destekler sağlanıyor.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close