Pankreas Kanseri Tedavisi ve Belirtileri

Pankreas Kanseri Tedavisi ve Belirtileri

 

Pankreas, vücudumuzda son derce önem arz eden işlevleri olan organlarımızdandır. Pankreas, midenin arka bölgesinde bulunmaktadır ve uzunluğu ise 12 – 15 cm civarında bulunmaktadır. Pankreas, vücudumuzda iç salgı hem de dış salgının görevini yerine getirmekte olan organlarımızdandır. Pankras organını en önemli görevinden birisi kana salgı yaptığı için insülin ve glukan hormonlarının salgılanabilmesi sonucu kan şekerini dengelenir. Yağ, protein ve karbonhidratların hazmı pankreas organı sayesinde yapılır. Pankreas, hastalıkların teşhisi diğer organlardaki gibi oldukça kolay bir şekilde yapılamaz. Pankreas kanseri hızlı bir şekilde vücudumuzda yayılmakta olan ve ilerleyen hastalıklardandır. Kanser genel olarak 80 ve 50 yaşlarda görülmektedir. Ancak, her yaş grubunda da görülebileceğini unutmamalıyız.

 

Pankreas Kanseri Ölümcüldür

 

Pankreas kanseri çok ölümcül sonuçlar getiren kanser türevlerinden birisidir. Bu organın kanserinin başka kanser türevlerine göre çok daha tehlikeli olmasının nedeni, kanserin kan yolu beraberinde farklı organların kısa sürede yayılmasıdır. Pankreas beraberinde hastalıkların tespit edilmesi oldukça zor olduğu için bu hastalığın tanısının oldukça geç koyulması da bu kanserin oldukça hızlı bir şekilde ilerlemesine sebebiyet vermektedir.

Bu kanser hastalığının zor tespit edildiğini dile getirdik. Bu nedenle bu organ beraberinde bir rahatsızlık yaşandığı takdir de kontroller sayesinde çok daha erken bir şekilde tanının koyulabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi oldukça büyük bir önem arz eder. Bu kanser hastalığı unsurunda gerçek tanının tam anlamıyla koyulabilmesi amacı ile farklı testler yapılabilir. Bu testler ile bu hastalığın ilerlemeden tespit edilmesi sağlanabilmektedir.  Pankreas kanseri hastalığının tedavi yöntemlerine gelecek olursak ameliyat, kemoterapi, radyoterapi kullanılabilmektedir. Ameliyatlarda ise pankreas organında olan veya farklı organlara yayılmakta olan tümörlerin tamamen alınması önem arz etmektedir.

 

Cerrahi Yöntemler

 

Pankreas kanseri unsurunda uygulanmakta olan daha farklı cerrahi yöntemler vardır. Pankreas kanseri tedavilerinden bir tanesi yine radyoterapi olarak bilinmektedir. Radyoterapi yönteminde oldukça yüksek enerjili X ışınları kullanılmaktadır ve kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Radyoterapi tedavisi genel anlamda hastaya haftada 5 gün boyunca uygulanabilmektedir ve buna ek olarak 5 ila 6 hafta arası boyunca devam etmektedir. Tedavi ise ilgili hekim tarafınca planlanmakta olan program beraberinde yapılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi beraberinde de pankreasın durumu incelenebilmekte ve organ hakkında fikir edinilebilmektedir. Farklı kanser türlerinde de olduğu gibi bu organın kanserinin tanısının koyulması esnasında farklı bir yöntem olarak PET taraması yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı