Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma (Bitkisel)

Papatya suyu ile saç rengi açma çok eski tarihlerden beri yapılan bir uygulamadır. Kimyasal maddeler uzak durmak adına ve saç rengini doğal olarak açmak isteyen herkesin evinde deneyebileceği popüler saç uygulamasıdır. Genel olarak çocukların saç rengini açmak için kullanılsa da yetişkin insanlarda papatya suyu ile saç rengi açma işlemi yapmaktadır.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma (Bitkisel)

Biliyorsunuz ki, saç boyatarak saç rengi açmak isteyen kimyasallara bulaşıyor. Ancak papatya suyu ile saç rengi açmak doğal olduğu gibi kalıcı oluyor. Saç derisinin emdiği papatya suyu, sonradan gelen saçın rengini de aynı tonda çıkartıyor.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma

Bunun dışında saçlarını boyatmak istemeyen, kimyasallara karşı alerjisi olan ve saç boyası gibi uygulamalarla saçlarına zarar vermek istemeyen kişiler evde rahatlıkla uygulayabiliyor. Papatya suyu aynı zamanda saç derisini beslemkle kalmıyor, kepek problemi gibi sorunları da gideriyor.

Papatya Suyu Nasıl Uygulanır?

Papatya suyu ile saç rengi açma işleminden önce bir alışveriş yapmamız gerekiyor. Bir aktara gidip aşağıdaki malzemeleri aldıktan sonra papatya suyunu hazırlayıp, saça uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 30 gram kuru papatya
 • 4 su bardağı su

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

 • Uygun bir tencere içerisine 30 gram kuru papatyayı koyalım.
 • Üstüne 4 su bardağı suyu koyalım ve ocakta kaynatmaya başlayalım.
 • Yaklaşık 10-15 dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyoruz ve karışım soğuduktan karışımı bir sprey şişesine koyun ve uygulayın.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Not: Saçlarınıza papatya suyu uygulamadan önce bir tutam saçınıza uygulayın ve kurumasını bekleyin. Eğer saç renginiz istediğiniz şekilde açıldıysa tüm saçınıza uygulayabilirsiniz. Eğer çok fazla açtıysa bu sefer su katarak inceltebilirsiniz.

Alternatif Papatya Suyu Maskesi

Eğer çevrenizde aktar yoksa veya kuru papatya tozu alamadıysanız, alternatif olarak sallama papatya çayını kullanabilirsiniz. Dilerseniz bunun içinde aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 4 adet sallama poşet papatya çayı
 • 4 fincan su

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Papatya çayını kaynamış 4 fincan su içerisine batırın ve demlenmesini bekleyin. Sallama papatya çayı demini aldıktan sonra bir sprey şişesi içerisine dökün ve saçlarınıza uygulayın.

Not: Sallama paptya çayını saça uygulamadan önce yine mutlaka bir tutam saçınızda denemelisiniz. Eğer saç rengi çok açılıyorsa karışım içerisine bir miktar daha su katmalı ve inceltmelisiniz.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma İşleminde Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer bir aceleniz yoksa papatya suyunun saçlarınızda kurumasını bekleyin. Bunun dışında papatya suyunu fön ile kurutarak uygulanabilir. Ancak çok aşırı yapılmamalı ve doğal olarak kuruması beklenmelidir.
 • Papatya suyu uyguladıktan sonra güneşe çıkarsanız saç renginiz daha çok açılacaktır.
 • Papatya suyunu daha kuvvetli bir hale getirmek için içerisine limon kabuğu rendeleyebilirsiniz.
 • Papatya suyunu saça uygulamadan önce saçlarınızın temiz olması gerekiyor. Bu nedenle saçlarınızı yıkamadan, papatya suyunu uygulamayın.
 • Papatya ile saç rengi açma işlemi bazen 4. veya 5. uygulamadan sonra açılmaya başlar. Bu nedenle ilk kullanımda bir renk açılması olmayabilir.
 • Papatya suyu ile saç rengi açma uygulaması kuru saça uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı