Parfüm Nasıl Kullanılır? (Fotoğraflı Anlatım)

Parfüm nasıl kullanılır sorusu ile beraber parfüm nereye sıkılmalı, parfüm kaç fıs sıkılır, parfüm nereye sürülür, parfüm sürüyorum ama tenimde kalmıyor gibi bir sürü soru aklınızı kurcalıyor veya bu konular hakkında araştırma yapıyor olabilirsiniz. O zaman sizi çok bekletmeden hemen konumuza geçelim.

Parfüm Nasıl Kullanılır? (Fotoğraflı Anlatım)

Parfüm sıkıyorum ama parfüm kokusunu alamıyorum diyen çok fazla kişi var. Ayrıca parfüm tenimde kalmıyor diyen bir çok insan var. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız bilmediğiniz veya kaçırdığınız bir kaç nokta var demektir.

 1. Parfümü nereye sıkıyorsunuz?
 2. Doğru parfümü mü tercih ediyorsunuz?
 3. Parfüm sıkmadan önce yapılması gerekenleri biliyor musunuz?
 4. Parfümü nereden alıyorsunuz?

Parfümünüzü Bulun

Parfüm nasıl kullanılır demeden önce kendinize gidecek parfümü seçmelisiniz. Çünkü parfüm tasarımcıları, parfümün üst notalarını ve alt notalarını kesin sevmeniz gerekiyor diyorlar. Peki bu ne demek?

Parfüm nasıl kullanılır

 • Alacağınız parfümü ilk kokladığınızda alacağınız koku doğru kokudur. Aradan bir kaç dakika sonra tekrar kokladığınızda aynı kokuyu almıyorsanız, o parfüm sizlik değil demektir.
 • Ayrıca parfüm almaya gittiğinizde bileğinize sıkın ve 20 dakika geçtikten sonra tekrar kokladığınızda kokuyu almanız gerekiyor.

Gündüz veya Gece Parfümü Seçimi

Gündüz parfümü genel olarak gün içerisinde gündüz kullandığınız parfüm olarak adlandırılır. Gece parfümü ise bir eğlenceye giderken veya bir akşam yemeğine giderken tercih edilmesi gereken parfüm türüdür.

 • Ülkemizde parfümleri gece veya gündüz diye ayırmazlar. Ancak bu tüyoyu genel olarak paket renginden anlayabilirsiniz. Özellikle sarı ve portakal rengi kutu parfümler gündüz parfümü, koyu mavi ve kırmızı tonları ise gece parfümü olarak öneriliyor.
 • Gece kokuları genellikle boyun bölgesine püskürtülür.
 • Gündüz kokuları ise daha uzun kalması gerektiği için bölgeye bir nemlendirici sürülür ve üstüne parfüm sıkılır. Böylece daha uzun süre kokması sağlanır.

Parfüm Kullanımı Öncesi Duş

Parfüm kullanımı öncesinde hafif ılık bir su ile duş alırsanız, cildiniz parfümü daha iyi emer. Eğer biraz daha sıcak bir su ile duş alırsanız çok daha iyi olur. Bunun nedeni ise gözenekler açılacaktır.

Parfüm Kullanımı Öncesi Duş

 • Kokusuz sabun veya az kokulu sabunlar ile duş alırsanız parfüm kokusunu bastırmaz.
 • Parfümü saçlarınıza da sıkabilirsiniz. Eğer böyle bir şey yapmadan önce saç kremi kullanılırsanız çok daha etkili olur.

Parfüm Kullanmadan Önce Cildinizi Nemlendirin

Parfüm öncesi cildi nemlendirmek

Parfüm nasıl kullanılır konusunun en can alıcı noktası, parfüm kullanmadan önce cildin nemlendirilmesidir. Duş sonrası cildinizi kuruladıktan sonra cildinizi nemlendirmeniz parfümün daha uzun süre kokmasını sağlayacaktır.

Giysileri Giymeden Parfüm Sıkın

Herkesin bilmediği veya uygulamadığı diğer bir şey ise banyo sonrasında üstünü giydikten sonra parfüm sıkması diyebilirim. Banyo sonrası giyinmeden sıkılacak parfüm çok daha fazla cildinizde kalacaktır.

Parfüm Nasıl Sıkılır? Nasıl Uygulanır?

Parfüm sıkarken cildinize en fazla 10-15 cm mesafeden sıkılması gerekir. Eğer parfüm sıktığınız bölge fazla ıslanıyorsa çok yakından sıkıyorsunuz demektir.

Parfüm Nasıl Sıkılır

Parfümü test edeceğiniz zamanda bileceğinize aynı mesafe de sıkmalı ve nabız noktasına gelmesine özen göstermelisiniz. Parfümü boyun bölgenize sıkacaksanız yine 10-15 santimetre aralığında sıkmalı ve boyun bölgesinde de nabız bölgesine denk getirmelisiniz. Tıpkı aşağıdaki resimde olduğu gibi…

Parfüm Nereye Sıkılır

Parfüm Sıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir parfümü test edecekseniz bileğinize sıkın ve sıktığınız yeri dairesel hareketler ile yayıp öyle koklayın.
 • Aşırı parfüm sıkmak daha uzun süre kokmasını sağlamaz. Aksine daha kötü kokmasına neden olur.
 • Saçlarınıza parfüm sıkarsanız mutlaka sıktıktan sonra bir kaç kez tarakla saçlarınızı tarayın.
 • Kulaklarınızın tam arkasında parfüm daha kalıcı olur. Bu bölgeye de parfüm sıkmayı unutmayın.
 • Köprücük kemiği de parfümün en çok kaldığı bölgelerden birisidir.
 • Dirseklerin tam tersi yani iç kol kıvrımı da parfümün en çok kaldığı alanlardan birisidir.
 • Size garip gelebilir ancak göbek deliği de parfümün uzun süre kalmasını sağlayan bölgelerden birisidir.
 • Parfüm sıkmadan önce cildinize vazelin uygularsanız çok daha kalıcı etki bırakırsanız.

Parfüm nasıl kullanılır sorusunun cevabını umarım anlatabilmişimdir. Bu ve buna benzer konularımızı parfüm sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close