Patlıcan Maskesi Faydaları ve Kullanımı

Patlıcan maskesi evde her zaman yapılabilen bir yüz maskesidir. Ev hanımları tarafından en popüler cilt bakım maskeleri arasındadır. Eğer patlıcanlı yüz bakım maskesi tarifini bilmiyor ve cilde faydaları hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Patlıcan Maskesi Faydaları ve Kullanımı

Cildimiz bizim kıyafetimiz sayılır. Eğer kıyafetimiz güzel gözükürse dikkat çekeriz. Bu nedenle cildimizi her zaman korumalı ve ona bakım yapmalıyız. Gün içerisinde bakteriler, mikroplar ve dış etkenler sürekli olarak cildimize saldırır. Patlıcanlı yüz maskesi sizi hava koşulları, sigara ve sigara dumanı, güneş ışınları, makyaj kalıntıları, soğuk hava gibi bir çok dış etkenden arındırır ve cildinizi korur. Kısacası cildinize yaptığınız ve cildinize değecek her zararı bu maske yok edecek.

Patlıcan Maskesi

Patlıcan Maskesi Faydaları

 • Cildi derinlemesine temizler.
 • Cildi besler ve yeniler.
 • Cildin doğal yollardan parlatır.
 • Pürüzsüz bir cilt için 2 defa bu maskeyi uygulamak yeterlidir.
 • Etkisini hemen gösterir ve yukarıda saydıklarım anında gerçekleşir.

Patlıcan Maskesi Tarifi

Patlıcan maskesi evde çok kolay hazırlanabilecek bir maskedir. En kötüsü evde patlıcan olmasa bile bir marketten bile satın alarak cildinizi şımartabilirsiniz. Patlıcan maskesini ilk denemede bile cildinizdeki farkı anlayacaksınız. Şimdi size malzemeleri vereyim ve nasıl yapıldığını anlatayım.

Malzemeler:

 • Yarım patlıcan
 • 2 bardak su
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı kaymak

Hazırlanışı : Patlıcanın kabuklarını ve çöplerini temizleyin. Patlıcanları dilim dilim kesin ve 2 bardak su ile birlikte kaynatın. Patlıcanlar suda kaynarken içerisine 2 diş sarımsağı da ekleyin. Karışım lapa haline gelecek. Çok fazla su varsa süzün. Bu işlemden sonra soğumaya alın ve üstüne 2 kaşık kaymağı da ekleyin ve iyice karıştırın.

Nasıl Uygulanır?

 1. Patlıcan maskesi yüz, boyun ve gıdık bölgesine sürülebilir.
 2. Patlıcan maskesini yüzünüze ince bir tabaka sürün.
 3. Sürme işlemini aşağıdan yukarıya doğru, çekerek ve elinizle yapın.
 4. Sürme işleminden sonra maskenin cildinizde 30 dakika kalmasını sağlayın.
 5. Ardından saçlarınızı iyi bir şekilde yıkayın.

Patlıcan Suyu Maskesi (Tonik)

Sebzelerin efendi denilen patlıcan ile harika bir patlıcan suyu maskesi yapabilirsiniz. Özellikle patlıcan suyu maskesi yani patlıcan toniği, göz kenarlarındaki kaz ayaklarına çok iyi geliyor.

Hatta patlıcan toniği ile makyaj temizlemek en iyisidir. Patlıcan toniği malzemelerini sizlere verelim.

Malzemeler:

 • 2 adet patlıcan
 • 1 tencere su

Hazırlanışı : Patlıcanın kabuklarını güzelce soyun ve suya yatırın. Sudan çıkardıktan sonra patlıcanın suyunu çıkartın ve bir şişeye damlatın. Şişeden dilediğiniz zaman patlıcan suyunu pamuk yardımı ile kullanın. Sebzelerin efendisi olan bu suyu kaz ayakları için kullanın. Bu toniği buz dolabında muhafaza edebilirsiniz.

Patlıcan Maskesi

Bu patlıcan maskesinde patlıcanları dilim dilim suratımıza yerleştirerek yapıyoruz. Genel olarak cilt lekelerini özellikle de cildinde çil olanların kullandığı bu patates maskesini tavsiye ediyorum. Ayrıca bu uygulama cilt kanserine karşıda cildinizi korur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı