Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pireler, hayvan ve insanların kanlarıyla beslenirler. Kan emmek için vücudumuza ısırdıklarında o bölgede iltihap ve kaşıntı olur. Küçük bir boyutta bir ısırık izi oluşur. Pire ısırıkları en çok bileklerde ve bacaklarda görülür. Pire ısırığının bazı belirtileri vardır. Bunlar; ısırılan bölgede acı hissi ve yara olabilir, aşırı derecede kaşıntı hissi olabilir.

Pire ısırıkları, herhangi bir müdahale de bulunmasanız bile kendiliğinden iyileşecektir fakat öncelikle bu ısırıklara sebep olan pirelerden kurtulmanın yolları aranmaktadır. Özellikle de evinizde kedi, köpek gibi evcil hayvan besliyorsanız, pirelere yakalanma ihtimali daha yüksek olacaktır. Bunun için evcil hayvanlarınızın parazit aşılarını düzenli yaptırmalı ve evinizi pirelere karşı ilaçlamalısınız.

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire ısırıklarına karşı iyi gelebilecek ve evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Öncelikle pire ısırıklarının olduğu bölgeyi kaşımamakla işe başlamalısınız. Eğer ısırılan bölgeyi kaşırsanız cildiniz kaşıma sırasında yara olabilecek ve bu yaralardan kan dolaşımınıza bakteriler sızabilir.

Soğuk Su veya Buz

Kaşınma hissini yok etmek veya en azından daha da azaltabilmek için bölgeye soğuk su ve buz koyabilirsiniz. Bu şekilde hem kaşıntı yok olacak hem de ciltte oluşan tahriş önlenecektir.

Krem

Evde uygulayacağınız başka bir yöntem de ısırılan bölgeye krem sürmektir. Neosporin adındaki antibakteriyel kremi pire ısırığı olan yere sürerek kaşıntı hissini yok edebilir ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera

Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz aloe vera jelini, etkilenen bölgenin üzerine sürebilirsiniz.

Limon

Pire ısırığına iyi gelecek yöntemlerden birisi de limondur. Limon, kızarıklıkları ve şişkinliği azalttığı gibi kaşıntıyı da yok edecektir. Bir parça pamuk veya peçeteye biraz limon damlatarak pire ısırığı olan bölgeye sürün. Bir müddet sonra temiz suyla durulayın ve bu yöntemi bir kaç kez iyileşene kadar uygulayın.

Karbonat

Pire ısırığına karşı evde kendinizin yapabileceği yöntemlerden bir diğeri ise karbonattır. Karbonatın doğal olarak asit yok edici özeliği bulunmaktadır. Az miktarda bir karbonatı su ile hafif karıştırarak ısırılan bölgeye sürerek oluşan şişlik, kaşıntı veya iltihabın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?