Robotik İmplant Nedir, Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere normal diş implantı tedavisi zor ve zahmetli olabilmektedir. Yani standart implant tedavisinde doktorun o bölgeyi kesmesi ve kemiğe kadar inmesi gerekmektedir. Oysa ki geliştirilen tekniklerle birlikte bu duruma gerek kalmamış ve tamamen tomografi yöntemi sayesinde implantın en uygun yere yapılması mümkün hale gelmiştir. Robotik implant Türkiye ’de artık birçok diş kurumu tarafından uygulanmakta ve hastaların kısa süre içerisinde diş problemlerinin çözülmesine katkı sağlayan bir yöntem olarak tanımlanabilmektedir.

 

Robotik implant tedavisinin bazı aşamalarından söz etmek mümkündür. Kısaca bu aşamalar şu şekilde özetlenebilir:

  • İlk başta çenenin üç boyutlu olacak şekilde tomografi görüntülemesi yapılır.
  • Tomografi sonrasında uzman diş hekimi çene ve kemik bilgilerini üç boyutlu olarak görüntüler.
  • Hekim, tomografi sonucuna göre tedavi edeceği alanı belirler ve implant yuvasının en doğru yere monte edilmesini sağlar.

Robotik İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde artık birçok diş hastanesinde robotik implant yönteminden istifade edilmektedir. Dolayısıyla Robotik implant Türkiye ’de yapılıyor demek de mümkündür. Yalnız hastaların her şeyden önce bazı durumlara dikkat etmeleri ve mutlak buna göre önlem almaları önerilenler arasındadır.

Bilindiği gibi artık robotik implant sayesinde dişte enfeksiyon riski minimuma indirilmekte ve iyileşme süreci ciddi şekilde kısalmaktadır. Ancak mutlaka modern cihazlarla işlemin doğru olarak yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine uzman hekimin yönlendirmelerinin de uygun olduğunun bilinmesi şarttır. Kısacası hastanelerin ve kliniklerin bir bölümü bu hizmeti sunsa bile doğru tercih hasta için daima yararlı olacaktır.

Robotik implant, standart diş implantı tedavisine göre çok kısa sürede tamamlanmakta ve aynı güç içerisinde işlem sona erdirilmektedir. Bu noktadan bakıldığı zaman robotik implantın zamandan de tasarruf ettirdiğini söylemek mümkündür. Ancak hastaların mutlaka doktorun görüş ve önerilerine uymak suretiyle tedavi süreçlerini geçirmeleri şartı bulunmaktadır. An itibariyle robotik implant Türkiye ve çevre ülkelerde güvenli şekilde uygulanan modern tekniklerden birisidir. Tabii ki dişlerinde problem olan pek çok hastanın da bu uygulama sayesinde eski diş sağlığına geri kavuştuğunu söylemek uygun olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close