Robotik İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır

İmplant, diş problemlerinin çözümünde etkili olan tedavi yöntemlerinden birisidir. Tabii ki uzman diş hekimi hastanın implanta gerek duyup duymadığını belirleyecek ve ardından tedavi süreci başlayacaktır. Yalnız eski usul yapılan implant tedavilerinde hem ağrı daha fazla olmakta hem de sürecin uzun sürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle hastaların implanta korkuyla yaklaştıkları ve mümkün mertebe uzak kaldıkları da ortadadır.

Geliştirilen yeni teknolojiler ile birlikte artık doktorun hastanın ağzında herhangi bir kesik atmadan implant tedavisini tamamlaması mümkün hale gelmiştir. Buna robotik implant adı verilirken yöntem, 3 boyutlu tomografi cihazıyla ağız içinin görüntülenerek tamamlanmasına olanak sunmaktadır. An itibariyle robotik implant Türkiye ‘de güvenli şekilde uygulanırken hastaların da kısa süre içerisinde iyileştiklerini ifade etmek doğru olacaktır.

Robotik implant tedavisinde aşamalar şu şekildedir:

  • Hastanın çekilen 3 boyutlu tomografi ile kemik yapısı ve ağız-diş durumu özel bilgisayarlar tarafından analiz edilir.
  • Analiz sonucunda doktor, ağızdaki en uygun yeri görerek tedaviye başlar.
  • Uygulama kısa süre içerisinde tamamlanır ve hasta evine taburcu edilir.

Robotik İmplant Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Genel olarak bakıldığı zaman robotik implant Türkiye ‘de uygulanmakla birlikte yurtdışında da yoğun olarak tercih edilmektedir. Tabii ki hastaların bu tedaviyi yaptırdıktan sonra belirli şeylere dikkat etmeleri ve en önemlisi de doktor önerilerini dikkate almaları şarttır.

Robotik implant tedavisi yapanlar doktorun belirlediği süre boyunca bir şey yemeyecek ve içmeyeceklerdir. Ancak bu süre, standart implant tedavilerine göre oldukça kısadır. Çünkü eski usullerle yapılan implant işlemlerinde sürenin ciddi manada uzayabileceğini söylemek mümkündür.

Robotik implant tedavisi sonrasında diş hekimi tarafından verilen bütün ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması, tedavi başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Haliyle hem öneri ve tavsiyelere uyulmalı hem de verilen ilaçlar zamanında kullanılmalıdır.

Robotik implant tedavisinden sonra bir süre boyunca o bölgeye hassas davranmak ve aşınmalardan kaçınmak gerekmektedir. Yine de uzman hekim bu konuda çok daha net görüş bildireceği için hekimin söylediklerinin dışına çıkılmamalıdır. Siz de bunlara dikkat edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close