Saç Bakımında Karanfil Nasıl Kullanılır?

Saç Bakımında Karanfil Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda medikal firmalarının da “bitkisel çözüm” olarak sunduğu karanfil, cilt bakımında besleyici bir yan etken olmaktan çıkıp saç dökülmesi gibi başlıca sorunların ana çözümü hâline geldi. İçerdiği minerallerin yanı sıra farklı fermantasyon teknikleri ile çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılan karanfil, özellikle son dönemde saç dökülmesi başta olmak üzere yaşanan saç problemlerinde tercih edilen doğal bir çözüm hâline gelmiş durumda. Peki, diğer birçok bitkisel yağ ya da bitki özlerinden elde edilen losyon ya da diğer ürünlere kıyasla saç bakımında neden karanfil tercih ediliyor? Fermantasyon yöntemleri ve bazı ana arter faktörler baz alındığında bu etkenler çeşitlilik gösterse de, söz konusu sorunun ortak ve en yaygın cevabı, karanfil bitkisinin medikal tedavilerde bile tercih edilecek derecede başarılı olan “iyileştirme” ve “onarma” gücü. Bu ana özelliğinin dışında öne çıkan diğer özelliği ise “besleyici” bir yapıya sahip. Peki, besleyici özelliği dışında son dönemde saç bakımı ve saç dökülmesi sorunlarında da tercih edilen karanfil nasıl kullanılır?

Karanfilin saça faydaları

Hazır Karanfil Yağı Kullanım Tavsiyesi

  • Aktar ya da eczaneden hazır olarak aldığınız karanfil yağını saç bakımında kullanmak isterseniz, temiz saç köklerine (tavsiye edilen: duş sonrası) masaj yapar gibi 10-15 dakika kadar uygulamanız. Mümkünse gece yatağa girmeden yaklaşık 30 ila 60 dakika öncesinde uygulamanız tavsiye edilir.
  • Masaj tekniğinin yanı sıra karanfil yağını duş sırasında da kullanabilir, besleyici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu işlemi duş sırasında kullandığınız şampuan ya da mümkünse sabun ile eser miktarda kullanmanız zaman içerisinde saç köklerinizin güçlenmesine yarar sağlar.

Karanfil Tomurcuğu Kullanım Tavsiyesi

  • Tamamen bitkisel özlü şekilde kullanmak isterseniz, elinizde bulunan karanfil tohumlarını sıcak suda yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. 15-20 adet karanfil tomurcuğu yeterli olacaktır. Muhafaza ettiğiniz cezve ya da kabın ağzının kapalı olmasına dikkat edin. Bu sayede karanfil tomurcuklarını özünü daha sağlıklı bir şekilde salar.
  • Elde ettiğiniz özü minimum 3 ay boyunca saç diplerinize uygulayın. Bu uygulama sayesinde kan dolaşımınızı da düzene sokan karanfil yağı, zaman içerisinde saç köklerinizin güçlenmesini ve yeni saç köklerinin oluşmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı