Saç Boyasına Karşı Alerji Neden Olur?

Saç Boyasına Karşı Alerji Neden Olur?

Hepimiz yine saçlarımızı boyatırken yaşamış olduğumuz kızarıklardan ve kaşıntılardan şikayet ederiz. Bayanların bu problemlerine karşı yine Innosense serisini geliştirmekte olan Wella, alerji sorunlarını sonlandırmayı amaçlamaktadır. Wella Professionals Marka Grup Müdürü sıfatına sahip olan Ahmet Seren Sungur ile saç boyalarının sebep olmuş olduğu alerjileri  konuştuk.

 

Boyalar Neden Alerji Yapar?

Kalıcı saç boyalarında olan maddeler saça renk verebilmesi için gerekli olmuş olsalar da yine aynı oranda alerjiyi de tetikleyebilmektedirler. Saç boylarına karşı da gelişmekte olan alerji kişilerden kişilere göre de değişebilir. Bu nedenle boya, kişi için alerjik bir sebep vermiyor olsa da başka bir birey için alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bunlara ek olarak doğum yapmak benzeri vücut yapısını direkt olarak değiştiren unsurlarda sonradan alerji oluşumları da rahatlıkla görülebiliyor. Bu nedenle alerjiniz olmasa dahi her daim önlem almanız gereklidir. Bu sebeple boya işlemi öncelerinde alerji testinin yapılması önem arz etmektedir. Saç boyalarının sebep olmuş olduğu alerjiler de çoğu zaman kontakt dermatit tipi olabilmektedir. Boyanın cilde teması beraberinde yüz ve kulaklara kadar inmekte olan çeşitli kaşıntı, kızarıklıklar ve bütünvücutta ödem gibi reaksiyonlar seyredilebilmektedir. Bu nedenle boya servisi öncesinde de yine alerji testi yapılması önem arz etmektedir.

 

Hangi Maddeler Alerjiye Neden Olur?

Kalıcı saç boyalarında olan PTD ve PPD maddeleri alerjiyi tetiklemekte olan ve yine aynı oranda saçın pul tabakasının açılarak içerisine renklerin girebilmesini sağlamakta olan maddelerdir. Çoğu zaman alerjiye bu maddeler neden olur.

 

Saçınızda alerji sorunu yaşıyorsanız, saçlarınızı doğal yollarla güçlendirmek isterseniz, aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Saç Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close