Saç Derisi Yaraları Nasıl Geçer?

Saç derisi yaraları, saç derisinde yara ve kabuklanma, saç diplerindeki yaralar için yapılması gerekenler, saç derisindeki yaralara nelerin iyi geldiği yada saç derisinde yara ve kaşıntı olduğunda neler yapmanız gerektiğini anlatacak bir yazı hazırlamak istedim.

Saç Derisi Yaraları Nasıl Geçer?

Saç derisi yaraları genel olarak saçlarınızı tararken kafa derisinde hafif bir acı ile başlar ve daha sonrasında yaraya döner. Eğer böyle bir problem ile karşılaşırsanız, bu sorunu ciddiye almanız gerekmektedir.

Saç derisi yaraları

Saç derisindeki yaralar genel olarak canınızı yakabilir. Bu yaralar ilerledikçe gün içinde çirkin bir görüntü yaratmaya başlar. Bu durumda utanç verici bir hale dönüşebilir. Hatta zaman içerisinde saç dökülmesi bile yaşayabilirsiniz.

Saç derisi yaraları kontakt dermatit, folikülit, baş biti, kafa derisinde sedef hastalığı, impetigo gibi saç derisi hastalıklarından veya problemlerinden oluşmuş olabilir. Ancak her ne olursa olsun sizlere önereceğim bu uygulamalar saç derisi yaralarını geçirerek tedavi edecektir. Şimdi sizlere Saç derisi yaralarını evde tedavi etmenin en iyi yollarından bahsedeceğim.

Saç Derisi ve Saç Bakımı

Saç derisi yaraları ile başa çıkmak için bu yapacağımız uygulamalar hem yaraları önleyecek hemde tedavi edecektir. Saç derisi veya enfeksiyon riskini tedavi etmek yada azaltmak için;

 • Düzenli olarak saçlarınızı yıkayın. Özellikle spor yapıyorsanız egzersiz yaptıktan sonra mutlaka şampuan ile saçlarınızı yıkamalısınız. Aksi halde saç derisi terlediğinde saç yaralarına neden olabilir.
 • Saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olun.
 • Havlu, şapka, duş bonesi, tarak ve fırça gibi kişisel bakım ürünlerinizi başkaları ile paylaşmayın.
 • Saç derinizde bir kesik veya çizik varsa hemen tedavi ettirin. Derideki küçük açıklar enfeksiyona neden olabilir.

Saç Derisi Yaralarına Sıcak Kompres

Saç derisinde yara varsa sıcak kompres iyi gelecektir. Hem acıyı alır hemde yaranın kaşıntısını, tahrişini engeller.

Saç Havlu Sıcak Kompres

 1. Bir havluyu ılık suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Sıcak havluyu başınıza sarın.
 3. Sıcak havluyu 10 ile 15 dakika kadar saçlarınızda bekletin.
 4. Yaralar tamamen geçene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Tedavisi

Elma sirkesi kafa derisindeki pH dengesini sağlar ve mikropları kırar. Ayrıca saç derisinde olabilecek mantar, bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunların dışında kaşıntılı yaraları iyileştirir ve saç derisi kuruluğunu da alır.

 1. Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın.
 2. Saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyunda bu karışımı kullanın.
 3. Karışımı saçlarınıza döktükten sonra 5 dakika boyunca parmak uçlarınızla kafa derisine hafifçe masaj yapın.
 4. Son olarak temiz su ile saçlarınızı durulayın. Ardından son kez şampuanlamayı unutmayın.
 5. Haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı güçlü bir antifungal etkendir. Saç derisini nemlendirir ve kafa derisini derinlemesine temizler. Ayrıca saç kuruluğunu önleyerek kafa derisini canlandırır.

 • İki yemek kaşığı badem yağı ile 3-4 damla çay ağacı yağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile saç derisine masaj yapın.
 • Masaj sonrasında 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç derisi yaraları hindistan cevizi yağı masajı ile geçecektir. Hindistan cevizi yağı masajı saç derisini düzgün bir şekilde nemlendirirken oldukça etkilidir.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kafamda apse var sıktıkça turuncu akıntı çıkıyor dermatoloji ve genel cerrahi ve pilastik cerraha ve nörolojiye gittim hiç biri biz bakmıyoruz dedi ben nereye gitmeliyim

 2. Çok zaman önce saçımın orta yerinde yara oldu iyileşti o hakanın iyileşen yeri çukur oldu 2 mm kadar ve orda bir daha saç çıkmadı cildiye ciler çıkmaz dedi plastik crrah da enseden oraya et nakli ile olur ancak dedi. Ama ben zeytinyağı ve sarımsak kürü ile az da olsa orda ölü saçlar çıkartmayı başardım lakin daha fazlası mümkün görünmüyor gibi bu saçkırana benzemiyor da ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı