Saç Dökülmesi Nedir ? Nedenleri Nelerdir ?

Saç Dökülmesi Nedir?

Günümüz ülkesinde en büyük sorunlardan biri olan saç dökülmesi nedir? Sorusunun en büyük cevaplarından biri de kesinlikle sağlıksız beslenme, stres yapma, demir eksikliği oldukça yüksek ise, hormon eksikliklerinden kaynaklı olabilir. Biliyorsunuz ki bir erkek veya bayan için dış güzellikte en çok büyük etki gösteren faktörlerden biri de saçtır. Hem bayan hem erkek saç bakımının kalitesi ancak kişinin yediği yemeklerden, kesinlikle stres yapmasından ve birçok olaydan anlaşılır durumdadır. Ortalama sağlıklı bir insanın saç derisinde 100.000 adet saç teli bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi

Olgun yaşlarda günde yüz adetin üzerine dökülmeler çok normaldir ama aksi halde genç yaşta daha çok çıkacağına saçlarda açılmalar ve dökülmeler meydana geliyorsa sorun var denilebilir. Genel de mevsime göre de saç telleri dökülebilir bu insanın sağlıksız olduğu anlamına gelmez fakat mevsimlerde bazı özelliklerden dolayı 2 aya yaklaşık bir süreç içinde dökülmeler meydana gelebilir. Aksi halde iki aydan fazla uzun süren dökülmeler insanda ki sıkıntıdan kaynaklıdır. Ülkemiz de topluma göre ve ülkelere göre saç dökülmesi genel de erkekler de daha fazladır.

Bu genel de kronik ve yaşlanmadan kaynaklanır. Yaş ilerleme sonucun da saç dökülmeleri gayet normaldir o yüzden endişelenmeden çözüm yolları aranmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda her zaman genetikten kaynaklı dökülmeler oluşur. Kişinin ailesinde kellik mevcut ise bu babadan veya anneden çocuğa da geçebilme ihtimalini fazlasıyla yükseltir. Diğer büyük bir faktör ise mutlaka deri hastalığı olacaktır. Örnek vermek gerekirse aşırı yağlanan saçlarda fazlasıyla dökülme meydana gelebilir. Egzama veya farklı hastalıklarda da meydana gelebilir. Sağlıksız beslenme ve uyku düzeni de diğer sebeplerden birisidir. Genelde gece saat 2 saatlerinde vücut uyku halini almalıdır. Bu saatler arası saç derileri ve kökleri vücut beslenmesinden faydalanarak büyür ve gelişir. O yüzden mutlaka uyku ve beslenmeye dikkat etmek gerekir. Hormon veya iç hastalıklardan da oluşabilir, genel de kadınlarda adet gecikmesi yaşandığında mutlaka saç dökülmeleri meydana gelebilir. Bu durum kesinlikle endişe etmenizi gerektirecek bir durum değil, geçici bir durum olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı