Saç Dökülmesine Karşı Doğal Kürler

Saç dökülmesine karşı o kadar doğal kür mevcut ki hangisinden başlasam bilemiyorum. Saç dökülmesi dünyada milyonlarca erkek ve kadının uğraşmak zorunda olduğu bir problemdir. Bir çok saç toniği, kremler ve pahalı şampuanlar mucize sonuçlar yaratarak saç dökülmesine karşı çözümler ürettiğini söylese de inanmayın. Çünkü onların hepsi kimyasallarla dolu markalardır.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Kürler

Saç dökülmesine karşı sizlere sayacağım başlıklar altında bazı ipuçları, yapmanız gerekenler, yemeniz gereken gıdalar ve takviyeler var. Bu kürlerin hepsini gerekirse uygulamanız gerekiyor. Eğer dediklerimi uygularsanız saç dökülmesine karşı en iyi şeyi yapmış olacaksınız.

Soğan Kürü

Saç dökülmesini durdurmak için soğan kürü yapabilirsiniz. Bunun için taze ve sulu bir soğanın suyunu çıkartın. Soğan suyu ile saç derinize 5-10 dakika masaj yapın. Masaj sonrasında en az bir saat bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Bir kaç gün içerisinde saçlarınızın dökülmesinin duracağını göreceksiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Soğan Kürü

Zencefil Kürü

Zencefil, saç incelmesini durdurmak için mükemmel bir bitkidir. Zencefil kökü alın ve suyunu çıkartın. Bu su ile saç diplerinize masaj yapın. Zencefil suyu düzenli kullandığında dökülen saçların yeniden çıkmasını bile sağlıyor.

Saç Dökülmesine Karşı Ebegümeci Kürü

Ebegümeci saç dökülmesine karşı mükemmel bir bitkidir. Bu tarif saç dökülmesini anında durduracak bir kürdür. Ebegümeci çiçeğinin yapraklarını ezin ve bir kaç damla su ile macun kıvamına getirin. Bu macunu saç diplerine sürün ve 10 dakika masaj yapın. Saç dökülmesi bir kaç kullanımdan sonra duracaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Kürler

Bu tarifte kullanılan su yerine ebegümeci yağı ile ebegümeci yapraklarını da kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini durduracağı gibi aynı zamanda saç hacmini de arttırır.

Saç Dökülmesi için Badem ve Badem Yağı Kürü

Saçlarınızın dökülmesini durdurmak için badem ve badem yağı ile yapılan kürden yararlanabilirsiniz. Bunun için bir gece önceden bademleri suya yatırın. Ertesi gün yumuşamış olan bademleri sudan alın ve iyicene ezin. Üstüne bir kaç damla badem yağı ekleyip hamur kıvamına getirin. Elde ettiğiniz badem kürü ile saç diplerine 10 dakika masaj yapın.

Saç Dökülmesine Karşı Badem Kürü

Saç masajı sonrasında yaklaşık bir saat bekleyin ve sonrasında saçlarınızı yıkayın. Badem kürü saçların dökülmesini durdurmak için kullanılan mükemmel kürlerden birisidir.

Zeytin Kürü

Saç dökülmesine karşı uygulanabilecek iyi kür tariflerinden biriside zeytin kürüdür. Zeytinleri ince ince dilimlere ayırın ve kaynar suda kaynatın. Haşlanmış olan zeytinleri çıkartıp ezin. Bu karışımın içerisine bir çay kaşığı zeytinyağı dökün ve saç diplerine uygulayın.

Yaklaşık 10 dakika masaj sonrasında saçlarınızı bir şampuan ile temizleyebilirsiniz. Zeytin kürü saç dökülmesine karşı evde kullanılan en iyi kür tariflerinde birisidir.

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme

Saçlar bildiğiniz gibi içeriden geliyor. Bu nedenle saçları içeriden beslemeniz şart. Midenize giden her besin saçlarınıza kadar çıktığından yediğiniz besinlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Saç dökülmesine karşı özellikle protein, demir ve omega 3 asitleri barınan yiyecekler tüketmelisiniz.

Protein

Protein, hücreye yan veren bir yapı taşıdır. Protein aynı zamanda kıl köklerini yeniler. Saçları güçlendirir ve büyümesini destekler. Eğer saçlarınızın dökülmemesi için gerekli proteinleri hatta kaliteli proteinleri nerede bulurum diye düşünüyorsanız, yağsız et, yumurta, düşük yağlı süt ve peynirde bulabilirsiniz.

Demir

Anemi hastalığını duymuşsunuzdur. Eğer bir gün anemi hastası birine saçların neden döküldü diye sorarsanız demir eksikliğinden anemi olmuşum cevabını alabilirsiniz. Demir eksikliği sadece cildinize değil aynı zamanda saçlarınıza da büyük ölçüde yansır.

Demir açısından zengin gıdalar kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler oldukça zengindir. Bu gıdalarda günde 2-3 porsiyon yemeye çalışın.

Omega 3 Asitleri

Saçlar için hayati önem taşıyan omega 3 yağ asitleri saçları güçlü ve ipeksi tutmaya yarar. Peki bu yağ asitlerini nelerden edinebilirim diye soracak olursanız badem, keten tohumu, avokado ve yağlı balıklardan temin edebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Dengeli Beslenme

Gidip alacağınız şampuanlar kimyasal içerdiğinden saç dökülmesine karşı içeriden bir şeyler yapmalısınız. Tabi ki çok geç kalmadan. Saç dökülmesine karşı dengeli beslenme çok önemlidir. Gün içerisinde meyve, sebze, lif barındıran gıdalar, vitaminler ve mineraller içeren besinler de tüketmelisiniz.Dengeli beslenmenin yanında gıda takviyeleri alabilirsiniz. Tabi bu gıda takviyeler bitkisel olmak şartıyla.

Saçlarınızı Kestirin

Eğer çok fazla saç dökülmesi oluyorsa saç kestirmek iyi bir fikir olabilir. Saç kestirmenin nedeni yukarıdaki gıdaları tüketirken bir yandan saçın uzun olmasından daha çok protein, demir ve omega-3 yağ asidi çekmesidir. Saçların kısa olması bünyeyi daha iyi toparlar.

Ancak saçlarınızı kestirmeden önce bilmeniz gereken bir kaç önemli husus var. Saçları dökülen birisi olduğunuzdan dolayı saçlarınızı kestirirken hacimli saç modelleri seçmelisiniz.

Saçlarınızı Gevşek Tutun

Sıkı saç tokaları, sıkı saç bantları, saç köklerine yük bindirir. Bunun sonucunda saçlar kırılır ve kopar. Saç dökülme problemine destek olan bu kötü alışkanlıklardan vazgeçin.

Stresten Uzak Durun

Stresli bir yaşam saçları daha fazla döker. Bu nedenle stresten olabildiğinde uzak durmaya çalışın. Her zaman neşeli ve mutlu kalın. Eğer sorunlarınıza bir çözüm olacaksa bir arkadaşınız ile sorunlarınızı paylaşmak iyi gelecektir.

Saçlarınıza Masaj Yapın

Saçlara ve saç diplerine masaj yapmak, saç derisindeki kanın hareketlenmesini sağlar. Böylece saç dökülmesi bir nevi kesilir. Bunun için çeşitli bitkisel yağlar kullanabilir veya saç şampuanınız ile parmak uçlarınızı kullanarak saç derinize masaj yapabilirsiniz. Eğer kendinizi birazda olsun şımartmak istiyorsanız saç masajını kuaförünüzden rica edin.

Saç Dökülmesine Karşı Troid

Troid problemi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer böyle bir şüpheniz varsa mutlaka doktora başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı