Saç Dökülmesinin Nedenleri (Tüm Nedenler)

Saç dökülmesinin nedenleri nedir veya saçlarınızı neden kaybediyorsunuz? Saç dökülmesinin bir çok nedeni olduğu gibi bu dökülmelerin bazı nedenlerinin bireysel olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bu nedenleri bilmeniz ve bir an önce kolay çözümler getirmelisiniz. Aksi halde tedavi etmek oldukça zor olacak.

Saç Dökülmesinin Nedenleri (Tüm Nedenler)

Saçım neden dökülüyor? Erkekler kadınlara göre çok daha fazla saç dökülmesi yaşar. Bunu dışarıda da çok rahat görebilirsiniz. Dünya üzerinde kel erkeklerin sayısı, kel kalmış kadın sayısından çok daha fazladır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Ancak saç dökülmesine erkeklerden daha çok kadınlar dert yanar. Saç dökülmesinden şikayetçi bir çok kişi doktora gittiğinde vitamin eksikliği veya temel sağlık sorunları gibi sorunlardan saçlarının döküldüğünü duyunca çok şaşırıyorlar. İşte bazen nedenler bu kadar basit olabilirken bazen de çok farklı nedenler olabiliyor.

İlk olarak sizlere saç dökülmesinin nedenleri olarak Kanaltürk ekranlarında Doktor Altuğ’un programına katılan Prof. Dr. Meral Şaşoğlu’nun anlattıklarını izleyelim.

Fiziksel Stres

Bir saç doktoruna gittiğinizde “saç dökülmesi nedenleri” arasında “çok stres yapıyorsunuz” derse hiç alınmayın ve gücenmeyin. Çünkü saç dökülmesinin nedenleri arasında en çok rastlanan durum fiziksel stresten kaynaklanmaktadır.

Ne yapmalı; İnanın doktorlar diyor ki, stresten uzak durduğunuz andan itibaren tekrar saçlarınız eski haline dönecek. Tek yapmanız gereken bu. New York’ta ünlü bir saç dermatoloğu olan Marc Glashofer, saç dökülmesi genellikle travmadan üç ile altı ay sonra fark edilir dediği biliniyor.

Saç Dökülmesinin Nedenleri (Gebelik)

Hamilelik boyunca bir çok kadının saçı dökülür. Bunun nedeni hormonlarda yaşanan dengesizlik ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Peki ne yapmalı?

Hamilelik ve Saç Dökülmesinin Nedenleri

Hamilelik süresinde bu problem yaşanabilir. Ancak vitamin eksikliğini giderebilirsiniz. Bunu meyveler yiyerek veya sebzeler yiyerek tamamlayabilirsiniz.

Çok Fazla A Vitamini

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre A vitamini içeren takviyeleri veya ilaçları almak saç dökülmesinin nedenlerinden birisidir. Bu nedenle çok fazla A vitamini takviyesi almamanız gerekiyor. Bunun için ne yapmalı derseniz A vitaminini biraz kesmelisiniz. Bu durumda saçların normal olarak eski haline göreceğini görebilirsiniz.

Protein Eksikliği

Saç dökülmesinin nedenleri arasında yine önemli bir sorunda protein eksikliğidir. Eğer diyet yapıyorsanız ve proteinden noksan yaşıyorsanız saçlarınızın dökülmesi gayet normal.

Protein ve Saç Dökülmesinin Nedenleri

Doktorlara göre protein iki yada üç ay kadar alınmadığında veya az alındığında saç dökülmesinin başlayacağını söylüyorlar. Ne yapmak gerek? Bunun için balık, et ve yumurta gibi yüksek proteinli gıdalar tüketerek açığı kapatmalısınız.

Erkek Tipi Kellik

Üç erkekten ikisi, 60 yaşına kadar saç dökülmesine maruz kalır. Bu evreye erkek tipi kellik denilir. Bu tip kellik erkeklerde daha çok görülür. Ancak kadınlarda da rastlanabilir. Erkek cinsi hormonlarının fazlalığından kaynaklanır. Yani fazla testesteron olmasındandır.

Yapılması gereken nedir derseniz size burada satılan bir şampuan ilacını tavsiye ederim. Ancak bu orijinal olması gerekiyor. Bu ilaç saç dökülmesini durdurur hatta saçların çıkmasını sağlar.

Genetik Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi nedenleri arasında en sık rastlanan tip genetik saç dökülmesidir. Aileden kalıntı olan bu dökülme eğer aile büyüklerinden herhangi bir tanesinde saç dökülmesi problemi varsa size de geçme durumu diyebiliriz.

Ne yapılmalı derseniz bunun için yukarıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında en azından saç dökülmesini durdurmak için Rogaine adlı ilacı kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı

Hamilelik hormonunun saç dökülmesine neden olabildiği gibi kadınların kullandığı doğum kontrol hapları da saç dökülmesinin nedenleri arasında yerini alıyor. Bunun dışında kadın hormonları yani menapoz gibi dönemlerde de saç dökülmeleri meydana geliyor.

Duygusal Stres

Duygusal stresi erkeklere nazaran kadınların daha çok yaşadığını söyleyebilirim. Örneğin boşanma durumunda veya birinin ölümünden sonra yaşanan travmalar saç dökülmesine neden olabiliyor. Bunun için ne yapılabilir derseniz biraz daha metanetli olunmalı ve stres ile mücadele hakkında bazı yazılar okuyabilirsiniz.

Anemi

20 ile 49 yaş arası her 10 kadının birinde rastlanan durumdur. Saç dökülmesine neden olan kısım ise D vitamini eksikliğidir. Anemi nasıl anlaşılır diyecek olursanız da tek teşhis kan testi yaptırmaktır.

Ne yapılabilir derseniz demir takviyesi sorununuza çözüm olacaktır. Saç dökülmesine ek olarak demir takviyesi baş ağrısı, baş dönmesi, soluk cilt ve soğuk el ayakları gibi sorunlarınızı da ortadan kaldıracaktır.

Hipotiroidi Yani Tiroid Bezi

Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunan küçük bir bezdir. Metabolizmanın yanı sıra bu bezde büyüme olursa hormonlarda değişikliklere neden olur. Bu da saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılır. Tiroid tedavisi görmeli ve bunun için doktorunuzdan ilaç istemelisiniz.

B Vitamini Eksikliği

Vücudunuzda B vitamini eksikliği gibi bir sorun varsa bu durumda saç dökülmesinin nedenleri arasında başka bir sebeptir.

B Vitamini

Ne yapılmalı derseniz B vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Özellikle fındık ve avokado yağında bol miktarda bulunan bu vitamin yemeklerin içinde veya dahili olarak tüketilebilir.

Ani Kilo Kaybı

Şok diyetler uyguluyor ve hızlı şekilde kilo veriyorsanız bu durumda saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum genel olarak vitamin ve mineral eksikliğine de bağlanır. Bu nedenle ani verilen kilo kaybında saç dökülmesi gibi sorunlar meydana gelebilir.

Bunun için ani kilo kaybını engellemelisiniz. Özellikle ilk 6 ay saö dökülmesi yaşarsınız. Ancak bunu düzene bağlarsanız her şey eski haline dönecektir.

Kemoterapi

Herkesin bildiği gibi kanser hastalığı ile mücadele ederken kemoterapi tedavisi görülebilir. Bu tedavi yöntemi saçlarda dökülmelere sebebiyet vermektedir. Umarız bu tip tedavilere ihtiyacınız kalmaz. Kempoterapi, hızlı bölünen hücreleri yok eder. Bu da hızlı bir şekilde saç dökülmesine neden olur.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, erkek ve kadın cinsiyet hormonlarında bir başka dengesizliktir. Androjen fazlalığı yumurtalık kistlerinde görülür. Kilo alımına, diyabetik hastalıklara, adet dönemindeki değişikliklere ve saç dökülmesine neden olabilir.

Bu sendrom yumurtalıklardaki kisti almak ile düzeltilebilir bir durumdur. Ancak alınan kistin erkek veya dişi olması yani kendini tekrar etmesi gibi bir durumda söz konusudur. Tedavileri arasında diyet, egzersiz yapmak ve doğum kontrol hapı kullanmak gibi spesifik tedaviler yer alır.

Antidepresan ve Kan İncelticiler

Bazı ilaçların saç dökülmesine neden olduğunu biliyoruz. Ancak antidepresan ve kan incelticiler çok daha fazla saçların dökülmesine neden olan ilaçlar arasında geliyor. Bunun çaresi ise doktor kontrolü altında ilaçların dozunu düşürmektir.

Saçları Çok Sert Taramak

Saçların çok sert taranması, saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Ayrıca kullandığınız tarak ve havluda temiz ve başkasının kullanmadığı ürünler olmalıdır. Aksi halde saçlarınıza zarar verir ve saçlarınızı dökebilir.

Saç dökülmesinin nedenleri hakkında yazımızı okuduğunuza göre saç bakımına önem veren biri olmalısınız. Dilerseniz saç bakımı ile ilgili konulara saç bakımı sayfamızı ziyaret ederek gözden geçirebilirsiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close