Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ektirmek isteyenler, uzun uzun araştırmalar yapıyor ve kendileri için en uygun çözümü bularak saç ekimi yaptırıyorlar. Yerine göre çok pratik, yerine göre de uğraştırıcı bir işlem olan bu süreç, saç ekimi sonrası bakımı ile devam ediyor. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç olmazsa olmaz kuralı burada belirtmek isteriz. Bunun dışında uyulması gereken hususlar doktorunuz tarafından size bildirilecektir. Bazı özel uygulamalar gerektiren saç ekimi sonrası dönemin sıkıntısız şekilde atlatılması ve en kısa zamanda yeni saçlarınıza kavuşmak için verilen ilaçların düzenli kullanılması ve önerilen uygulamaların gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Bakım
  • İlk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır. İkinci gün hastaneye giderek ense bölgenize pansuman yaptırmanız gerekir.
  • Saçların yıkanması ise ancak 3. günden sonra tavsiye edilir. Daha önce yıkama yapılırsa, saç ekiminden istenilen sonucun alınması zorlaşacaktır.
  • İlk üç gün mümkün olduğunca güneşe çıkmamanız gerekir. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa başınızı sıkmayacak yumuşak kumaştan yapılmış bir şapka ile çıkmanız tavsiye edilir.
  • Saç ekilen bölgenin hiçbir yerle temas etmemesine ve darbe almamasına özen gösterilmesi şarttır.
  • İlk 3 günde sigara, kahve, çay ve alkol tüketiminden kaçınmak lazımdır. Bunlar doğrudan kana karışan ve uyuşturucu yada uyarıcı içeriği olan maddeler olduğundan yeni ekilen saç kökleriniz bundan çok çabuk etkilenecektir.

Ağır işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ağır bir mobilyanın bir yerden bir yere taşınması gibi uzun süre terletecek yoğun işlerden kaçınılmalıdır. Çünkü vücut terlerse kafa derisi de terler, bu da saç köklerinin ilk geceden zarar görmesi demektir. Bu konuda önemli olan detaylar, kesinlikle ilgili olunarak çözülmelidir.

Vücut yorulursa saç kökleri ilk gece henüz çok güçsüz ve tam yerleşmemiş olduğundan kopabilir; zarar görebilir. Stresten, paniğe, kaygıya, sinirlenmeye yol açacak psikolojik hadiselerden uzak durulmalıdır. Saç köklerimiz hassastır ve psikoloji vücudumuzun her noktasını etkilediği gibi saçlarımızı da doğrudan etkiler. Saç ekiminden sonraki ilk gece cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Vücut henüz bir operasyondan çıktığı için, yoğun ve yorucu eylemler saç köklerini zedeleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı