Saç Ekimi Zararları ve Yan Etkileri

Saç Ekimi Zararları ve Yan Etkileri

Saç ekimi zararları son dönemlerde en çok konuşulan ve tartışılan konulardan birisi haline geldi. Bu nedenle sizler için saç ekimi zararları, saç ekiminin yan etkileri, kanser yapıp yapmadığı, beyne zarar verip vermediği hatta cinselliği etkiler mi gibi soruların cevabını bulmanız için araştırdık.

Saç Ekimi Zararları ve Yan Etkileri

Öncelikle saç ekimi zararları konusuna başlarken ilk paragrafımda söylemem gereken şey saç ekimi zararları geçicidir. Bunu bilmenizi ve konuya gönül rahatlığı ile başlamamızı sağlayalım. Peki saç ekiminin zararları nedir? Ne gibi yan etkileri olduğuna gelin hep beraber göz atalım.

Saç Ekimi Zararları

Saç Ekimi Zararları Nelerdir?

 • Saç ekimi yaptırdıktan sonra meydana gelen bazı alerjik reaksiyonlar vardır. Bu reaksiyonlar genel olarak kaşıntı olarak kendini gösterir. Bu geçici zararlardan birisidir. Saç ekimi sonrasın kaşıntı zamanla geçecek ve etkisi tamamen ortadan kalkacaktır.
 • Saç ekimi zararları arasında sayılabilecek durumlardan biriside saç ekimi sonrasında ortaya çıkan ağrılar. Bu ağrıları saç ekim uzmanı, saç ekiminden sonra vereceği ağrı kesiciler her ne kadar hafifletse de ağrılar en az 10 güne kadar sürebilmektedir.
 • Saç ekimi zararları arasında diğer bir sorunda ödem oluşmasıdır. Uzun sürmez ancak oluşan ödem şişliklere sebebiyet verebilir. Saç ekim sonrası ödem herkeste meydana gelmez. Ancak bu sizde olmayacak anlamına da gelmez. Eğer saç ekimi sonrasında ödem problemi oluşursa mutlaka saç uzmanınıza ulaşmalısınız.
 • Saç ekimi sonrasında kanama gibi durumlar olabilir. Bu kanamalar genel olarak başı kaşımak durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle saç ekimi sonrasında zarar görmemek için saç ekim bölgesi kesinlikle kaşınmamalı. Aksi halde ciddi enfeksiyonlar kapabilirsiniz.
 • Saç ekimi zararlarından biriside kalıcı tahribatların oluşmasıdır. Nedir bu kalıcı tahribat? Bildiğiniz gibi saç ekimi anestezi ile yapılmaktadır. Ancak bu durum milyonda bir olabilecek bir sorundur.

Saç Ekimi Kanser Yapar mı?

Saç ekimi yaptıracak bir çok kişinin aklına gelen ilk sorulardan birisi de saç ekimi kanser yapar mı? Sorusudur.

Bir çok internet sitesinde saç ekimi kanser yapar gibi bilgiler yazmaktadır. Ancak saç ekimi yaptırıp şimdiye kadar saç ekiminden dolayı kanser hastalığına yakalanmış kimse yoktur. Bir şehir efsanesi olan bu kanser durumu ile alakalı hiç bir doktor bulgusu veya hastane raporuna rastlanmamıştır.

Saç Ekimi

Saç Ekimi Beyne Zarar Verir mi?

Bir çok kişide saç ekimi sonrasında saç ekiminin beyne zarar verip vermediği konusudur. Bu da tamamen şehir efsanesidir. Saç ekiminin beyne zarar vermesi ile alakalı hiç bir bağlantı söz konusu bile değildir.

Bu tip konular genel olarak saç ekimi yaptırmış birinin olacağı varsa bir beyin hastalığına yakalanması ve bu durumu saç ekimine bağlamasından kaynaklanmaktadır. Eğer yarın birisi saç ekimi beyne zarar veriyor diye bir cümle kurarsa saçmaladığını söyleyebilirsiniz.

Saç Ekiminin Yan Etkileri

Aslında saç ekiminin yan etkilerini yukarıda sizlere saymıştık. Ancak yinede madde madde hatırlayacak olursak;

 • Saç ekiminin yan etkileri arasında kanama vardır. Bu kanama ekim sonrası baş bölgesini kaşımaktan dolayı olur.
 • Enfeksiyon kapma riski vardır.
 • Dermoid kist denilen ve saç ekimi sonrasında kist birikimi olabilir.
 • Yanlış uzmanlara saç ekimi yaptırılırsa çevresel saç kaybı yaşanabilir.
 • Saç ekiminin yan etkileri arasında ekilen saç köklerinin çıkmaması gibi bir durumda yaşanabilir.
 • Saç ekiminde donör alanda his kaybı
 • Yanlış yöne çıkıp uzayan saçlar

Yukarıda sizlere saydığım tüm maddeler, saç ekiminin yan etkileri arasında yer alır.

Tüm bu soruların dışında saç ekimi cinselliği etkiler mi, saç ekimi kısırlık yapar mı gibi bir sürü soru soruluyor. Ancak bunların hepsi “ŞEHİR EFSANESİ” denilebilir. Eğer bu tip şeyler olsaydı o kadar ameliyat olan kişilerden mutlaka duyar ve televizyonlarda sık sık rastlardınız.

Bu konuda sizlere saç ekimi zararları ve yan etkileri konusunda değindik. Saç ekimi konusunda diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve yorumlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Ben saç ekim uzmanıyım. Saç ekimi gerçekten de uzman eller tarafından yapılması gerekir. Aksi halde ciddi enfeksiyonlar bile söz konusu olabiliyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?