Saç Hastalıkları Nelerdir ? Nasıl Olur?

Saç Hastalıkları Nedir? Saç Hastalıkları Nasıl Olur?

Saç hastalıkları pek çok kişinin problemleri başında geliyor. İnsanların arayışları arasında önemli bir yere sahip olan bu çözümler için, hastalığın kökenine gitmeniz gerekiyor. Peki ama saç hastalıkları nedir? Gelin bu konuya göz atalım.

Sağlıklı saçlar, bakımlı bir görüntü ile kendini ön plana çıkarır. Kişinin kendini iyi hissetmesi için oldukça önemli olan bu saçlar, bir nevi öz güven oluşturmaktadır. Beslenme alışkanlıklarından tutun da strese bağlı saç dökülmesine varıncaya kadar kişiyi etkileyen pek çok etken vardır. Yanlış saç ürünleri kullanması ve katkı malzemesine sahip saç şekillendiricileri kullanması, kişinin saçlarını haliyle yıpratıyor. Bu yüzden saç dökülmesi hem estetik görüntüler için, hem de kişinin psikolojisi için oldukça önemlidir.

Saç hastalıkları

Peki ama neden oluyor bunlar? Sorunun kaynağı pek çok sebepten olabilir. Bu yüzden planlama yapmak gerekir. Dermatoloji bölümünde yer alan uzman doktorlar, size bu alanda bir artı yaratacaktır. Saç dökülmesinin tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi uzman doktorlardan bizzat kendi saç yapınıza göre öğrenebilirsiniz.

Mevcut saç tellerinin bir sayısı vardır ve her bir telin yaşam süreci bulunuyor. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arasında yaşıyor ve sonra dinleniyor. Ardından da dökülüyor. Bu yüzden saç dökülmesi denen olay oldukça doğal bir süreç olmaktadır. Günde 50 ile 100 tel saç dökülmesi gayet normal oluyor. Bu sayıdan daha fazla saç dökülüyor ise, banyo yaparken ele gelen saç miktarına dikkat etmek gerekiyor. Saçınızı çektiğiniz zaman elinize belirli bir saç geliyorsa bu durumu ciddiye almanızı öneriyoruz.

Saç Hastalıkları Nasıl Olur?

  • Genetik faktörler,
  • Deri problemleri,
  • Yanlış beslenme ve yanlış alışkanlıklar,
  • Mineral ve vitamin eksikliği,
  • Hormonal sorunlar,
  • Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı,
  • Doğum ve kemoterapi süreçleri
  • Kozmetik etkenler,
  • Stres ve depresyon gibi pek çok etken saç dökülmesi için bir sebep olabilir. Saç hastalıkları da tamamen bu sebeplerden oluşmaktadır. Zamana dair değişen, yenilenen ve büyüyen bu hastalıklar için doğru kontrollerde bulunmanız şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı