Saç Nezlesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç Nezlesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pek çok kişinin başına gelen, özellikle kaşınma gibi durumlarda ön plana çıkan saç nezlesi hastalığı, halk arasında yaygın görülür. Saç nezlesi kişinin saç derisinde kaşınma, ağrı ve şişliklere sebep olan bir hastalıktır. Kimi zaman saç derisinde yanma hissedilir. Daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Bunun temel nedeni ise kadınların genelde daha uzun saçlı olmasıdır. Bu nedenden ötürü “Prenses hastalığı” ya da “Rapunzel hastalığı” olarak da isimlendirilmiştir. Daha önce böyle bir hastalık duyduysanız, işte o saç nezlesi hastalığı olarak çıkar karşımıza. Hastalığı açıklamak için ortaya iki teori sunulmuştur.

Saç nezlesi

İlk teorinin iddia ettiğine göre, saç derisinde bulunan kıl foliküllerini beynine bağlayan sinirler, folikülün üzerinde hiç kıl kalmayınca “acı” mesajını beyne gönderiyor. Bu olay, vücuttan kesilen veya olmayan bir organda hissedilen bir ağrı şeklinde gerçekleşmektedir. Diğer teoriye göre ise, saç nezlesi hastalığına yakalanan kişilerin saç derileri çok hassas bir sinir yapısına sahip. Uzun olan saçlar sıkı bir şekilde ve uzunca bir süre boyunca toplu halde kaldığında zaten var olan bu hassasiyet daha da yükselmeye başlıyor ve saç kökleri ile saç derisinin alması gereken miktarın altında bir miktarda hava almaması durumu ortaya çıkıyor. Bu durumun ismi ise “at kuyruğu sendromu” olarak bilinir.

Saç Nezlesi Nasıl Geçer?

Saç nezlesi hastalığının kesin bir çözümü yoktur. Net bir tedavisi olmadığı için de öncelikli olarak soruna neden olan durumlar belirlenir. Sonrasında yeni bir çözüm arayışına girilir. Dermatolog doktorlarına giderek konuya dair daha rahat bilgiler alabilirsiniz. Yaşanılan sorunlar devam ederse şayet, rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için önemli bir güzelliğe dahil olmuş olursunuz. Yumurta, et, süt ve protein gibi ürünleri kullanarak tüketimleri yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden bu şekilde beslenme ile ilgili durumlarla daha rahat bir şekilde saç nezlesinden korunmuş olursunuz. Geç kalmayın ve ayrıntıların tamamını kullanmaya ve ön plana çıkarmaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı